Παρασκευή 24 Νοεμβρίου 2017

ΑΙΓΙΑΛΕΩΝ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 1-3 ΓΙΑ ΤΗΝ Α2 ΑΝΤΡΩΝ

Δημήτρης ΣΙΩΠΗΣ
Με τη δεύτερη νίκη του σε εκτός έδρας αγώνα επί του ΑΟ ΑΙΓΙΑΛΕΩΝ με 1-3 (25-22, 24-26, 24-26, 21-25) προχώρησε το αντρικό μας τμήμα.
Η ομάδα μας έπαιξε πολύ καλό βόλει και με πείσμα και σθένος κατάφερε τη νίκη, που στο 2ο και 3ο σετ, ήρθε στις λεπτομέρειες.
Στο 1ο σετ, ο Αιγιαλέων - που έπαιζε για πρώτη φορά στο κοινό του, στο πρωτάθλημα της Α2 - μπήκε ορμητικά και κατάφερε να προηγηθεί με 13-11, 22-17 και τελικά να προηγηθεί με 1-0 στα σετς.
Στη συνέχεια όμως η Δραπετσώνα, βάλθηκε να χαλάσει την πολύ όμορφη γιορτή και το καταπληκτικό κλίμα που είχαν οργανώσει οι άνθρωποι του Αιγίου και ανεβάζοντας κατά πολύ την απόδοση της, αρχικά ισοφάρισε σε 1-1, αφού πρώτα ο Αιγιαλέων είχε προηγηθεί με 13-10. Όμως η ομάδα μας αντεπιτέθηκε και προηγήθηκε με 18-19, με τον Αιγιαλέων να φτάνει πρώτος σε σετ μπολ με 24-23 και τη Δραπετσώνα να επιτυγχάνει την ανατροπή με σερί 0-3.
Στο 3ο σετ, διατηρούσαμε διαφορά με 8-11, 10-15, με τον Αιγιαλέων όμως να αντιδρά και να μειώνει σε 17-18. Όμως η Δραπετσώνα, έδειξε και πάλι καλό χαρακτήρα και προηγήθηκε με 1-2 στα σετς, μετά το πρώτο σετ μπολ που έφτασε.
Στο 4ο σετ πια, φάνηκε ότι ο Αιγιαλέων, δεν είχε τις ψυχικές δυνάμεις για την  ανατροπή, με την ομάδα μας να προηγείται με 5-8, 9-13, 11-16, φτάνοντας στο τελικό 1-3.
Άριστη η διαιτησία των κ.κ. Γεράνιου και Λιναρδάτου.
ΑΙΓΙΑΛΕΩΝ: (Αδαμόπουλος) Χασάπης, Βασιλάκος, Κοσμάς, Ρηγάκος, Πελεκούδας, Βλαχοστάθης, Σταθόπουλος (λ), Αναστασόπουλος (λ), Μητσιάς, Μαμμάσης, Μητρογιάννης.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Καραμαρούδης) Σιώπης, Στογίλκοβιτς, Μαργαρίτης, Μαρμαρινός, Κογκαλίδης, Μάμαλης, Πολυχρονιάδης (λ), Μπουλγάρου, Ανδρεόπουλος, Αντωνακάκης.