Τετάρτη 8 Μαρτίου 2017

ΙΩΝΙΚΟΣ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 3-2 ΓΙΑ ΤΗΝ Α2 ΑΝΤΡΩΝ

Μία ακόμη ήττα με ολική μάλιστα ανατροπή υπέστη το αντρικό μας τμήμα από τον ΑΣ ΙΩΝΙΚΟ με 3-2 (18-25, 20-25, 25-20, 25-23, 15-04) σε 2 ώρες και 8΄, για το πρωτάθλημα της Α2.
Η ομάδα μας ξεκίνησε καλά στον αγώνα και παίζοντας ικανοποιητικό βόλει, κατάφερε να προηγηθεί με 0-2 στα σετς, σχετικά εύκολα.
Τίποτα δεν προμήνυε αυτό που θα ακολουθούσε, με τον Ιωνικό να ανεβάζει την απόδοση του και σε συνδυασμό με τη μεγάλη πτώση στην απόδοση μας και τα πολλά λάθη μας, αρχικά να μειώνει σε 1-2.
Στο 4ο σετ, η Δραπετσώνα ξεκίνησε παίζοντας καλό βόλει και προηγήθηκε με 4-8, 7-13, 11-14. Υπήρξε όμως ένα καθοριστικότατο σημείο στο 13-17, στο οποίο με τη Δραπετσώνα στο σέρβις ο Ιωνικός υπέπεσε σε λάθος θέσεις, η παράβαση όμως δεν υποδείχτηκε από τους διαιτητές. Το σέρβις χάθηκε και στις εύλογες διαμαρτυρίες μας, ο ο κ. Καπάνταης υπέδειξε ''επανάληψη'', για να έρθει η σειρά του Ιωνικού να διαμαρτυρηθεί. Αποτέλεσμα ήταν, με την πρόφαση της αδικίας οι αθλητές του Ιωνικού να φανατιστούν και να ανατρέψουν την κατάσταση περνώντας μπροστά στο σκορ με 18-17 και με τελικό αποτέλεσμα την ισοφάριση του σκορ.
Στο 5ο σετ, απλά δεν υπήρχε Δραπετσώνα στον αγωνιστικό χώρο και ο Ιωνικός έκανε ένα υγιεινό περίπατο, κερδίζοντας το με το ντροπιαστικό για εμάς, 15-4.
Άριστη κατά τα άλλα η διαιτησία των κ.κ. Καπάνταη και Τσίτσικα.
ΙΩΝΙΚΟΣ: (Νικηφορίδης) Κάλφας, Λέπουρας, Κατσακούλας, Τζώρτζωνας, Μανιάτης, Κοτσαμπάσης, Ταβαλάς (λ), Σακελλαρίδης (λ), Τοπαλίδης, Φιλιππαίος, Μιχαλόπουλος.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Χατζημιχάλης) Παπαδέας, Πεφάνης, Καρανικολάου Κ., Μπουλγάρου, Κλώνος, Παυλίδης, Αντωνιάδης (λ), Μάμαλης, Καρανικολάου Χρ., Μελλές.

Απόλλωνας και Ιωνικός έχουν -3 πόντους.
Οι δύο πρώτες ομάδες προκρίνονται στα μπαράζ ανόδου για την Α1.
Η 3η ομάδα προκρίνεται για την pre league.
Οι 4η και 5η, προκρίνονται στα μπαράζ κατάταξης για τις επιλαχούσες θέσεις της pre league.