Δευτέρα 19 Σεπτεμβρίου 2016

ΤΣΕΧΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 3-0 ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Βαριά ήττα για την Εθνική γυναικών  Δεν κατάφερε να βγάλει τον καλό της εαυτό η Εθνική γυναικών και ηττήθηκε εύκολα με 3-0 από την διοργανώτρια Τσεχία στον πρώτο της αγώνα για τον 6ο όμιλο των προκριματικών του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Η Εθνική ομάδα δεν μπόρεσε να σταματήσει την ακραία της Στουτγκάρδης, Μικαέλα Μλεϊκόβα που πήρε 16 πόντους με 63% στην επίθεση, ενώ ζημιά έκανε και η διαγώνια της Τσεχίας, Ανέτα Χαβλίκοβα με 12 πόντους και 50 % στην επίθεση. Ενδεικτικό της εικόνας είναι και το γεγονός ότι καμία δεν έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων.
Η Εθνική αντιστάθηκε μόνο στο δεύτερο σετ, όταν έκανε μεγάλη προσπάθεια για να φτάσει στο 20-20. Τότε όμως οι Τσέχες απάντησαν με ένα σερί 5-0 για κάνουν το 2-0.

Αποστολή στο Μπρνο: Ρούλα Αβραμίδου

Κέρδισε τον πρώτο πόντο, δεν είχε, όμως, ανάλογη συνέχεια στο πρώτο σετ η Εθνική. Με προβληματική υποδοχή και αδυναμία στο μπλοκ, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα βρέθηκε νωρίς να υπολείπεται στο σκορ και να μην μπορεί να παρακολουθήσει την αντίπαλό του. Το 1-3 υπέρ της Ελλάδας, με σερί 11-2, μετατράπηκε σε 12-5, με τον Τάκη Φλώρο να προσπαθεί, με τάιμ άουτ να ανατρέψει την κατάσταση και την αρχηγό, Ελένη Κιόση, με τη σειρά της, να παροτρύνει, στον αγωνιστικό χώρο, τις συμπαίκτριές της να παραμείνουν ήρεμες. Η προσπάθεια δεν τελεσφόρησε, η Τσεχία διεύρυνε τη διαφορά της (21-10) και πήρε, τελικά, το σετ, μετά από 25 λεπτά, με 25-12.

Αισθητά βελτιωμένη και μαχητικότερη στο δεύτερο σετ η Ελλάδα. Μετά το αρχικό 3-1 από την Τσεχία, το αντιπροσωπευτικό ισοφάρισε σε 4-4 και λίγο αργότερα, έχοντας μοχλούς τις Οικονομίδου, Μερτέκη, Παπαφωτίου, Κιόση, πήρε το προβάδισμα με 10-11. Οι γηπεδούχες «απάντησαν» με σερί 4-0 (14-11), με τις διεθνείς να επανακάμπτουν και να φέρνουν το ματς στα ίσια (16-16). Η Τσεχία προηγήθηκε, στην πορεία, με 20-17, σκηνικό που διαφοροποιήθηκε για μια ακόμη φορά. Με την Λαμπρούση στο σέρβις (1 άσος) και την Παπαφωτίου στο μπλοκ, η Ελλάδα ισοφάρισε σε 20-20, η προσπάθεια, εντούτοις, έμεινε ημιτελής. Με ένα γρήγορο 5-0 και επιβλητική την αρχηγό της, Χαβλίτκοβα, η Τσεχία κατέκτησε και το δεύτερο σετ, 25-20.

Κακό το ξεκίνημα για την Εθνική στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Γεγονός που την έφερε πίσω στο σκορ με 3-0. Προβάλλοντας σθεναρή αντίσταση, κατάφερε να πλησιάσει σε 5-3, η Τσεχία, όμως, δεν είχε πρόβλημα να επιβάλλει το ρυθμό της και να «καθαρίσει» με σχετική άνεση το σετ και να φτάσει έτσι στη νίκη. Με επιμέρους σκορ 10-4, οι γηπεδούχες πήγαν στο +8 (15-7), διαφορά που «ανέβηκε» στο +11 (24-13), για να τελειώσει το σετ στο 25-15.