Κυριακή 10 Ιουλίου 2016

3ος Ο ΝΙΚΟΣ ΣΟΦΙΑΝΙΔΗΣ ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ ΣΤΑ 50μ. ΥΠΤΙΟ

Τρίτος στην Ευρώπη ο Σοφιανίδης!
Δεύτερο χάλκινο μετάλλιο για το Νίκο Σοφιανίδη στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων που διεξάγεται στο Χοντμιζοβασάρελι της Ουγγαρίας. Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε σε 25.44 στον τελικό των 50μ ύπτιο, κάνοντας παράλληλα ατομικό ρεκόρ.
Μάλιστα κατέβασε για τρίτη φορά μέσα στην ίδια ημέρα την ατομική του επίδοση, αφού κατάφερε το ίδιο τόσο στον προκριματικό (25.68), όσο και στον ημιτελικό (25.50). Το προηγούμενο του ρεκόρ ήταν 25.69.

Το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Ρώσος Κλίμεντ Κολέσνικοφ με 24.94, ενώ τη δεύτερη θέση πήρε ο Ούγκο Γκονζάλες Ντε Ολιβέιρα από την Ισπανία με 25.31.

Άλλη μια σπουδαία επιτυχία για τον πρωταθλητή του ΠΑΟΚ, αφού αυτό είναι το δεύτερο χάλκινο μετάλλιο μετά από αυτό στα 100μ ύπτιο που κατέκτησε δύο ημέρες πριν.