Παρασκευή 3 Ιουνίου 2016

ΕΛΛΑΔΑ - ΡΟΥΜΑΝΙΑ 3-0 ΓΙΑ ΤΟ EUROPEAN LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ξεκίνημα με νίκη για την Εθνική γυναικών Με μία εύκολη νίκη ξεκίνησε η Εθνική γυναικών την περιπέτεια της στο Ευρωπαϊκό Λιγκ. Η γαλανόλευκη νίκησε με 3-0 τη Ρουμανία στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία του Γ ομίλου που διεξάγεται στην Ουγγαρία.

Αν εξαιρέσει κανείς ένα μεγάλο σερί 7-0 από τις Ρουμάνες με το οποίο βρέθηκαν μπροστά στο πρώτο σετ με 17-18, η Εθνική ομάδα επέβαλε το παιχνίδι της. Η Ελένη Κιόση και η πρωταγωνίστρια Τζίνα Λαμπρούση σημείωσαν 12 πόντους, ενώ η ακραία Βασιλαντωνάκη και η Γενιτσαρίδη πήραν από 10.

Στο πρώτο σετ η Εθνική μας προηγήθηκε με πολύ καλό μπλοκ με 5-0 και 6-2, κάπου χάλασε η υποδοχή μας και οι ρουμάνες μείωσαν σε 6-5 και 7-6.
Ανάσα τεσσάρων ποντων για τα κορίτσια του Καλματζίδη με Βασιλαντωνάκη, Λαμπρούση και το σκορ στο 11-7 για να γίνει το 12-7 με άσο της Γενιτσαρίδη.

Η Ελλάδα κατάφερνε να διατηρεί ένα προβάδισμα τεσσάρων και πέντε πόντων 14-10, 15-11, 17-13. Ατομικά λάθη των ελληνίδων έκαναν ξανά το ματς ντέρμπι με τις ρουμάνες να ισοφαρίζουν για πρώτη φορά σε 17-17. Τα δύσκολα φαίνεται άρεσαν στα κορίτσια μας, που ξέφυγαν με 23-19 και δυο πόντοι της Λαμπρούση έφεραν τη νίκη με 25-21 και 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ και οι δυο ομάδες στους πρώτους πόντους δούλευαν πολύ καλά σε άμυνα και επίθεση και καμία δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Στο 5-5 η Εθνική μας πήρε ανάσα όταν προηγήθηκε 9-5 έχοντας χαλάσει με δυνατά σερβίς την υποδοχή των ρουμάνων, που με τον ίδιο τρόπο ανταπέδωσαν σε 10-9.

Ως εκεί γιατί Βαιλαντωνάκη, Γιώτα, Παπαφωτίου, Κιόση πήραν το ματς πάνω τους και η Εθνική μας στο 14-9, 15-10. Η Γενιτσαρίδη ολοκλήρωνε άψογα τις επιθέσεις μας για 19-14 και η Βασιλαντωνάκη για το 20-15. Η Λαμπρούση άσο και 21-15. Το φινάλε είχε σφραγίδα της Βασιλαντωνάκη και γαλανόλευκο χρώμα για το εύκολο 25-15 και το 2-0.

Με το καλησπέρα στο τριτο σετ… 4-0 για την Εθνική μας, αλλά οι ρουμάνες με δύσκολα σερβίς μείωσαν σε 6-4, όμως με τον ίδιο τρόπο ανταποδώσαμε για το 9-4. Με αυξομειώσεις στην αποδοσή της η Εθνική διατηρούσε το προβάδισμα 15-13, που έγινε 20-14 και 22-16 με Γενιτσαρίδη Κιόση, Βασιλαντωνάκη. Όλα είχαν πάρει τον δρόμο τους. Το 25-19 και το 3-0 σετ ήρθε φυσικό επιστέγασμα της ανωτερότητας της Εθνικής μας.  Αύριο η Εθνική αντιμετωπίζει την οικοδέσποινα Ουγγαρία.

Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 7 άσσους, 40 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Ρουμανίας προήλθαν από 5 άσσους, 31 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-15, 25-19)

ΕΛΛΑΔΑ (Καλμαζίδης): Βασιλαντωνάκη 10 (10/20 επ., 50% υπ. – 29% άριστες), Παπαφωτίου 4 (1/2 επ., 3 άσοι), Κιόση 12 (9/20 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Λαμπρούση 12 (7/10 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Γιώτα 8 (2/7 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 10 (9/19 επ., 1 άσο, 58% υπ. – 33% άριστες)/ Αρτακιανού –λ (38% υπ. – 13% άριστες), Μερτέκη 2 (2/2 επ.), Χριστοδούλου.
ΡΟΥΜΑΝΙΑ (Γκράπα): Ρογκοτζινάρου 5 (4/12 επ., 1 μπλοκ, 27% υπ. – 00% άριστες), Τατάρου 3 (3 άσοι), Καζάκου 3 (3/21 επ., 28% υπ. – 11% άριστες), Τσανέα 7 (5/5 επ., 2 μπλοκ), Φάλες 4 (2/8 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ)/ Άλμπου –λ (47% υπ. – 18% άριστες), Μπάτσιου 6 (4/8 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μπερντίλα 2 (2/6 επ.), Λαπουσνεάνου 3 (3/7 επ., 15% υπ. – 08% άριστες).