Τετάρτη 18 Μαΐου 2016

3ος ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ Ο ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΥ ΣΤΑ 100μ. ΥΠΤΙΟ

«Χάλκινος» ο Απόστολος Χρήστου στο Λονδίνο!

Εντυπωσιακός ο Απόστολος Χρήστου, κολύμπησε σαν «τορπίλη» στον τελικό των 100 μέτρων ύπτιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα υγρού στίβου του Λονδίνου και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο αγώνισμα.
Ο Έλληνας πρωταθλητής κάλυψε την απόσταση σε 54.19 και κατέκτησε το 17ο μετάλλιο της χώρας μας σε παρόμοιες διοργανώσεις.
Πρώτος ήταν ο Καμίλ Λακούρ με 53.79 και δεύτερος ο Γκριγκίρι Ταράσεβιτς με 53.89.

Η τελική κατάταξη:
1. Καμίλ Λακούρτ (Γαλλία) 53.79
2. Γκριγκόρι Ταράσεβιτς (Ρωσία) 53.89
3. Απόστολος Χρήστου (Ελλάδα) 54.19
-. Σιμόνε Σαμπιόνι (Ιταλία) 54.19

Δεν τα κατάφερε στον τελικό των 100 μέτρων πρόσθιο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος υγρού στίβου ο Παναγιώτης Σαμιλίδης, τερματίζοντας στην πέμπτη θέση.
Ο Έλληνας πρωταθλητής κάλυψε την απόσταση σε 1.00.66, ήτοι κοντά στο χρόνο που σημείωσε στα προκριματικά του αγωνίσματος, όμως δεν πρόλαβε να πλησιάσει τους Βρετανούς, που κάλυψαν την απόσταση σε λιγότερο από ένα λεπτό.
Έτσι, ο πρώτος Πίτι με 58.36 έκανε ένα νέο ρεκόρ αγώνων, ενώ δεύτερος ήταν ο Μέρντοχ με 59.73 και τρίτος ο Τιτένις με 1.00.20.

Νωρίτερα, η Νόρα Δράκου έμεινε έκτος τελικού των 100 μέτρων ελεύθερο, τερματίζοντας έκτη στην ημιτελική της σειρά με 55.17, ολοκληρώνοντας στη 12η θέση στο σύνολο.