Παρασκευή 15 Απριλίου 2016

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΘΗΡΑ 3-0 ΣΤΟΝ 1ο ΤΕΛΙΚΟ ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

«Καθάρισε» σε 70 λεπτά Πιο εύκολα από το αναμενόμενο, ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 τον ΑΟ Θήρας στον πρώτο τελικό της Α1 γυναικών που έγινε στο κλειστό του Ρέντη. Οι «ερυθρολευκες» ήταν πολύ καλές στο σερβις και το μπλοκ, ενώ δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης στις φιλοξενούμενες κερδίζοντας το ματς σε 70 λεπτά. Η ομάδα της Σαντορίνης δεν κράτησε την υποδοχή και η επίθεση κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα.
 Τώρα οι δύο ομάδες πάνε στη Σαντορίνη όπου στην Δευτέρα στις 17.30 θα παίξουν τον δεύτερο τελικό.

Το πιο ανταγωνιστικό σετ ήταν το πρώτο. Η Λαζάρεβιτς από τη θέση του σερβίς δημιούργησε τα πρώτα ρήγματα στην υποδοχή του ΑΟ Θήρας. Πήρε δύο άσσους σε 4 προσπάθειες και ο Ολυμπιακός έχτισε ένα προβάδισμα 4 πόντων (9-5). Η Σαντορίνη ανέβασε την απόδοσή της στο φιλέ και ένα μπλοκ της Γεωργιάδη έφερε το ματς στα ίσια (10-10), ενώ  αργότερα ένας πόντος από την ελληνίδα κεντρικό διαμόρφωσε το 12-13. Ο Ολυμπιακός ανέκτησε γρήγορα το προβάδισμα αλλά ένας άσσος της Γεωργιάδη ξαναέφερε μπροστά τον ΑΟΘ (14-15).  Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο κι ένα τραγικό λάθος συνεννόησης των φιλοξενούμενων διαμόρφωσε το 20-18. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός δυσκόλεψε αρκετά το σερβις του και έφτασε στο 25-20.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός έκανε το  5-0 αφού η Χριστοδούλου διέλυσε την υποδοχή του ΑΟ Θήρας. Η διαφορά συνεχώς αυξανόταν και οι δύο προπονητές πραγματοποίησαν αρκετές αλλαγές για να έρθει ένα… γρήγορο 25-15 για τις ερυθρόλευκες.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε στο ίδιο τέμπο και χάρις στο αποτελεσματικό σερβις της Λαμπρούση μετέτρεψε σε… περίπατο και το τρίτο σετ, αφού προηγήθηκε με 12-5. Αυτή η διαφορά έμεινε μέχρι το τέλος και οι «ερυθρόλευκες» πραγματοποίησαν το 1-0 στη σειρά των τελικών.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Μιχαήλογλου

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-5, 15-16, 21-19, 25-20
2ο σετ: 8-2, 16-6, 21-9, 25-12
3ο σετ: 8-5, 16-7, 21-11, 25-12

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 43 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 2 άσσους, 22 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-12, 25-12)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 6 (5/7 επ, 1 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 11 (8/16 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 75% υπ - 56% άριστες), Μαλασάι 8 (5/13 επ, 3 μπλοκ, 70% υπ - 60% άριστες), Λαμπρούση 9 (5/8 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (1/3 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσβετάνοβα 16 (16/31 επ) / Κονόμι (λ, 50% υπ - 30% άριστες), Κωνσταντίνου 1 (1/3 επ), Βλαχάκη 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ), Τέζα, Εμμανουηλίδου

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Οικονόμου): Γεωργιάδη 5 (3/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπρίνκμαν 8 (6/23 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 31% υπ - 31% άριστες), Οικονομίδου 5 (3/8 επ, 2 μπλοκ), Κιγιάκοβα 3 (3/13 επ, 21% υπ - 21% άριστες), Βεργίδου 2 (2/4 επ), Βίντοβιτς 4 (3/20 επ, 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 56% υπ - 56% άριστες), Καραφουλίδου, Μουντάκη (57% υπ - 29% άριστες), Τσβέτκοβα 2 (2/2 επ), Σκορδίλη, Βουβούλη.