Κυριακή 13 Μαρτίου 2016

Η ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠ. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΕΛΛΑΔΑΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Στην κορυφή της Ελλάδας σε επίπεδο Νεανίδων ανέβηκε η Ελπίδα Αμπελοκήπων για δεύτερη φορά στην ιστορία της, νικώντας στον μεγάλο τελικό με 3-1 το μαχητικό Αιγάλεω.

Για άλλη μία φορά ο κόσμος που βρέθηκε στις εξέδρες δημιούργησε καταπληκτική ατμόσφαιρα, ενώ μετά την λήξη του αγώνα οι αθλήτριες των ομάδων μας πρόσφεραν μία πολύ όμορφη εικόνα, δημιουργώντας έναν κύκλο όλες μαζί και το... έριξαν στον χορό.
Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Ελπίδα ξεκίνησε με καθαρότερο μυαλό και το αρχικό 9-3 υπέρ της να το αποδεικνύει. Το Αιγάλεω δυσκολευόταν στην υποδοχή και συνεπώς στην ανάπτυξη, για να έρθει έυκολα το 1-0 με 25-19 μετά από επίθεση της Κομνίνο.
Με το ίδιο νόμισμα ανταπέδωσε το Αιγάλεω στο δεύτερο σετ. Πίεσε στο σερβίς, βελτίωσε το μπλοκ-άμυνα και πήρε κεφάλι στο σκορ, με την Κομβόκη να μπλοκάρει την Χυτίρογλου για το 10-7. Η Ελπίδα ισοφάρισε σε 16-16 μετά από λάθος της Βλάχου, όμως η ίδια με μπλοκ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στο Σίτι με 17-16. Η Μανωλίκα σε πρώτο χρόνο έκανε το 18-16, η Χαραλαμποπούλου με πλασέ το 19-16 και ένα λάθος της Νώτη έβαλε το Αιγάλεω στο +4 (20-16). Η ομάδα των Αμπελοκήπων δεν μπόρεσε να μειώσει και με επίθεση της Χαραλαμποπούλου έγινε το 25-19 για το 1-1.
Το τρίτο σετ άνηκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Γιώργου Χρυσομαλλίδη, προηγήθηκε μέχρι και 20-4, για να πάρει εν τέλει το σετ με 25-13 και να προηγηθεί 2-1.
Aποφασισμένο να μην οδηγήσει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ ήταν η Ελπίδα. Με την Καλαντάντζε να είναι παρών σε επίθεση και άμυνα, η ομάδα του Γιώργου Χρυσομαλλίδη παρά το αρχικό 3-0 του Αιγάλεω κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει κεφάλι στο σκορ, με επίθεση από τη Νώτη (4-3). Η διαφορά σταδιακά ανέβαινε, η Χυτίρογλου έδωσε προβάδισμα 8 πόντων στην ομάδα της (23-15), η Παλιοθόδωρου στην επόμενη φάση σημάδεψε άουτ, για να τελειώσει το παιχνίδι με λάθος από το Αιγάλεω, δίνοντας τον έναυσμα για έξαλλους πανηγυρισμούς.

Τα σετ: 25-19, 19-25, 25-13, 25-15

ΑΣ Ελπίς (Χρυσομαλλίδης) Νώτη 13 (9/37 επ., 3 άσοi, 1 μπλοκ, 47% υπ. - 24% άριστες), Ντολοπούλου 2 (1/6 επ., 1 άσο), Καραμούτσα 1 (1 μπλοκ), Καλαντάτζε 15 (10/22 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Δροσοπούλου 14 (9/29 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 63% υπ. - 37% άριστες), Κομνίνο 5 (2/9 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Δάκου -λ (39% υπ. - 26% άριστες) / Ευγενίδου-λ, Χυτίρογλου 7 (7/20 επ.), Τσιφλικιώτη, Παπάζογλου

ΑΟ Αιγάλεω (Αντωνιάδη) Βλάχου 5 (1/10 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Κουλοπούλου 6 (4/24 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 54% υπ. - 38% άριστες), Μανωλίκα 12 (9/20 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κομβόκη 4 (2/6 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Παλιοθόδωρου 9 (7/29 επ., 2 μπλοκ), Χαραλαμποπούλου 12 (9/26 επ., 3 μπλοκ, 28% υπ. - 14% άριστες), Αναστασιάδη -λ (45% υπ. - 20% άριστες) / Οικονομοπούλου-λ, Μπλέκα 1 (1 άσο), Παύλου.

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι διαφήμιση του βόλεϊ, η ΕΑ Λαρίσης κατέκτησε την τρίτη θέση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Νεανίδων.
Στον μικρό τελικό της διοργανωσης  η Λάρισα επικράτησε με 3-2 του Μαρκόπουλου και μαζί πήρε το χάλκινο μετάλλιο.
Κατάμεστες οι κερκίδες στο κλειστό του Παλαμά, με μικρούς και μεγάλους να δημιουργούν εκπληκτική ατμόσφαιρα.
Στο πρώτο σετ ένα σερί 10-0 της ΕΑ Λαρίσης ήταν αρκετό για να κάνει το 1-0. Ενώ το Μαρκόπουλο πήρε τον πρώτο πόντο της αναμέτρησης, η συνέχεια άνηκε στην ομάδα του Πέτρου Πνάκα. Η Τάση δυσκόλεψε την υποδοχή του Μαρκόπουλου, η Διάλλα ήταν ασταμάτητη στην επίθεση (τελείωσε το πρώτο σετ με 10/10 επιθέσεις) και έφτασε εύκολα στο 25-14.
Σετ των ανατροπών ήταν το δεύτερο. Το αρχικό 11-7 της ΕΑΛ έγινε 13-11 για το Μαρκόπουλο με την Νικολογιάννη να δυσκολεύει την υποδοχή της Λάρισας (είχε και δύο άσους). Στη συνέχεια οι Λαρισαίες απάντησαν άμεσα για να προηγηθούν εκ νέου με 15-13 μετά από λάθος της Καρακάση. Η Κοντονάσιου σημάδεψε το φιλέ για το 15-14, ωστόσο μία επίθεση της Τάση και έναν άσο από την ίδια έγινε το 17-14. Η Μαρία Καλαρά κάλεσε τάιμ άουτ αλλά η διαφορά δεν μειώθηκε για να πάρει το σετ η Λάρισα με 25-17 μετά από άσο της Σταυροθεοδώρου.
Σειρά του Μαρκόπουλου να περάσει στην αντεπίθεση στο τρίτο σετ. Με την Γεωργαντζή στο σερβίς ο ΑΟΜ έκανε σερί 5-0 βάζοντας τις βάσεις για να μειώσει. Η Λάρισα στην πορεία βελτίωσε την υποδοχή της και κατάφερε να περάσει και μπροστά με 13-12. Η Αλεξάκου έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα της με 15-14, ενώ το μπλοκ της Μπαμπίρη λίγο αργότερα έκανε το 20-16 για την ομάδα των Μεσογείων. Η Δούρου μείωσε στον πόντο (23-22) μετά από μπλοκ της στην Αλεξάκου, ωστόσο το σετ κατέληξε στο Μαρκόπουλο με 25-23.
Απίστευτα πράγματα έγιναν στο τέταρτο σετ. Ενώ η ΕΑΛ βρισκόταν μπροστά με 10-4 και έδειχνε ότι θα τελειώσει το ματς, υπέστη ολοκληρωτικό... μπλακ αουτ και το Μαρκόπουλο με την Νικολογιάννη στο σερβίς έκανε σερί 14-0 (!). Η Αλεξάκου ήταν αλάνθαστη στην επίθεση, η ΕΑΛ δεν μπορούσε να αντιδράσει και το 25-11 οδήγησε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.
Εκπληκτικό ήταν και το πέμπτο σετ. Το Μαρκόπουλο ξεκίνησε από εκεί που έμεινε... στο τέταρτο και προηγήθηκε με 4-0. Ο Πέτρος Πνάκας κάλεσε τάιμ άουτ για να έρθει αμέσως η απάντηση της ΕΑΛ με δικό της σερί 6-0, με την Μαρία Καλαρά να καλεί και εκείνη από την πλευρά της τάιμ άουτ. Η Αλεξάκου μείωσε σε 6-5, η Κοντονάσιου κάνει λάθος πάνω στο φιλέ για το 6-6 αλλά η Νικολογιάννη σημαδεύει το φιλέ για το 7-6 υπέρ της Λάρισας. Η ομάδα του Πέτρου Πνάκα προηγήθηκε με 13-11 μετά από πλασέ της Κοντονάσιου, ωστόσο ήρθε αμέσως η ισοφάριση σε 13-13 με άσσο της Γεωργακοπούλου. Η Τάση έδωσε στην ΕΑΛ το πρώτο ματς μπολ, η Τσιάκουλα ισοφάρισε 14-14, η Λάρισα προηγήθηκε πάλι 15-14 αλλά το Μαρκόπουλο ισοφάρισε με την Αλεξάκου. Η Γεροκώστα με μπλοκ έκανε το 16-15 και αμέσως μετά ένα λάθος του ΑΟΜ έκανε το 17-15, δίνοντας το χάλκινο μετάλλιο στην ομάδα της ΕΑ Λαρίσης.

Tα σετ: 3-2 (25-14, 25-17, 23-25, 11-25, 17-15)

ΕΑ Λαρίσης (Πνάκας): Τάση 14 (9/25 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 35% υπ - 19% άριστες), Σταυροθεοδώρου 14 (13/45 επ, 1 άσος, 37% υπ - 17% άριστες), Κοντονάσιου, 8 (3/9 επ, 4 άσοι, 1 μπλοκ), Γεροκώστα 5 (3/4 επ, 2 άσοι), Δούρου 4 (1/7 επ, 3 μπλοκ), Διάλλα 21 (16/42 επ, 5 μπλοκ), Μαντραβέλη (λ, 21% υπ - 7% άριστες) / Παπαθανασίου, Εξάρχου, Κωνσταντούλα, Παπακώστα 1 (άσος)

ΑΟ Μαρκοπούλου (Καλαρά): Μπαμπίρη 4 (2/12 επ, 2 μπλοκ), Καρακάσης 6 (6/12 επ), Αλεξάκου 27 (22/56 επ, 3 άσοι, 2 μπλοκ, 60% υπ - 33% άριστες), Τσιάκουλα 12 (9/18 επ, 3 μπλοκ), Γκλιάτη, Νικολογιάννη 21 (15/43 επ, 6 άσοι, 36% υπ - 14% άριστες), Τουλγαρίδου (λ, 55% υπ - 27% άριστες) / Γεωργακοπούλου 3 (3 άσοι), Χαριτωνίδη, Γεωργαντζή 1 (άσος)