Δευτέρα 29 Φεβρουαρίου 2016

Η 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ ΗΜΙΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Η ΕΑ Λάρισας επικράτησε της Ελπίδας στο ντέρμπι των αήττητων ομάδων του Α’ ομίλου της ημιτελικής φάσης του πρωταθλήματος νεανίδων, ωστόσο και οι δύο ομάδες προκρίθηκαν στο Final 4.
Η τελική φάση της διοργάνωσης θα διεξαχθεί το διήμερο 12-13 Μαρτίου (και όχι 11-12 όπως εκ παραδρομής γράψαμε χθες) στον Παλαμά Καρδίτσας και τα ζευγάρια των ημιτελικών έχουν ως εξής:
Μαρκόπουλο - ΑΣ Ελπίς
ΕΑ Λάρισας - ΑΟ Αιγάλεω.
Δραματικό μέχρι τέλους ήταν το ντέρμπι του Α ομίλου, στο οποίο η ΕΑ Λάρισας νίκησε την Ελπίδα με 3-2.
H Ελπίδα μπήκε αποφασιστικά στο παιχνίδι και έφτασε να προηγείται με 17-10, κυρίως χάρη στην αποτελεσματικότητα της Καλαντάτζε. Οι γηπεδούχες ισοφάρισαν (18-18) όταν πήγε στη γραμμή του σέρβις η Διάλλα, αλλά η Χυτίρογλου με 2 άσους έδωσε ξανά προβάδισμα στην Ελπίδα (19-21), που κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος.
Στο δεύτερο σετ η Λάρισα ξεκίνησε με την Διάλλα διαγώνια και προηγήθηκε αμέσως με 9-2 και 12-3, για να φτάσει εύκολα στην ισοφάριση. Πολύ συναρπαστικό ήταν το τρίτο σετ, στο οποίο η Ελπίδα ήταν μπροστά μέχρι το 17-20, αλλά η ΕΑΛ ισοφάρισε και πήρε το σετ στην... παράταση, χάρη και στα λάθη των αντιπάλων της.
Στο τέταρτο σετ η Ελπίδα έφτασε να προηγείται με 19-11 και 20-14, ωστόσο και πάλι η ΕΑΛ πλησίασε, χωρίς να μπορέσει να φτάσει στην κατάκτησή του. Το ντέρμπι κορυφώθηκε στο τάι μπρέικ, όπου η ΕΑΛ προηγήθηκε 14-12, η Ελπίδα ισοφάρισε, αλλά οι Θεσσαλές έφτασαν στη νίκη και την πρώτη θέση.
Τα σετ: 22-25, 25-13, 29-27, 21-25, 16-14
ΕΑΛ (Πνάκας): Κοντονάσιου, Εξάρχου, Σταυροθεοδώρου, Διάλλα, Δούρου, Τάση, Μανδραβέλη (λ) - Παπακώστα, Γεροκώστα, Αλβίζου
ΕΛΠΙΣ (χρυσομαλλίδης): Καραμούτσα, Ντολοπούλου, Καλαντάτζε, Κομνίνο, Δροσοπούλου, Σταμπουλή, Δάκου (λ) - Ευγενίδου (λ), Χυτίρογλου, Τσιφλικιώτη, Δριντσούδη, Παπάζογλου, Πανταζή, Σαλαγκούδη.

Ο Αρχέλαος νίκησε τον Ηρακλή Ιωαννίνων με 3-2 και κατέκτησε την τρίτη θέση στον Α όμιλο. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος, με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο προβάδισμα, ακόμη και στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Ηρακλής προηγήθηκε με 11-8, αλλά η ομάδα της Κατερίνης γύρισε το σετ χάρη στο καλό της σέρβις.
Tα σετ: 18-25, 25-13, 25-22, 19-25, 15-12
ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσιουπλής): Πεπονή, Ντίτσα, Τσιουτσιούλη, Χανδόλια, Μάτιου, Γεωργαντά, Συβρίδου (λ) - Δερβένη (λ), Τζιλίνη.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Ζιώγος): Κατσιμάνη, Παναγιωτίδου, Ζερβοπούλου, Δημητρέλλου, Καρατζόγλου, Ζιώγου, Αθ. Τσάνη - Σταύρου, Αν. Τσάνη