Κυριακή 21 Φεβρουαρίου 2016

Η 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ ΗΜΙΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΕΦΗΒΩΝ

Αύριο Κυριακή θα κριθούν όλα στον Β’ όμιλο της ημιτελικής φάσης του Πανελληνίου πρωταθλήματος Εφήβων που διεξάγεται στο κλειστό του Μίλωνα με την ΕΑΠ, τον Πανερυθραϊκό και τον Μίλωνα να διεκδικούν τα δύο εισιτήρια.
Στο πρώτο παιχνίδι της σημερινής 4ης αγωνιστικής ο Μίλωνας παρά το τελικό 3-0 συνάντησε ισχυρή αντίσταση από τον ΑΟ Αθλοπαιδιών Κω (που στο τρίτο σετ βρέθηκε να προηγείται με 16-12), αλλά είχε το καθαρό μυαλό και τις λύσεις για να πάρει τη νίκη.

Τα σετ: 25-17, 25-21, 25-23
Μίλωνας (Γεωργούντζος) Τσάλας, Σαλωνίτης, Παπασταματάτος, Παπαδόπουλος, Κανασάρος, Σπυριούνης, Γεωργίου -λ / Φωστέρης-λ, Κοτοματάς, Φιλίππου, Μαμάσης, Θεοδωρίδης.
ΑΟ Αθλοπαιδιών (Χατζηνικολάου) Γιαννόπουλος, Χατζηνικολάου, Κωνσταντόπουλος, Χλαπάνης, Κώστογλου, Μωρές, Παπαστεργιάδης -λ / Στάμογλου, Ζαμάγιας, Περής.

Την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πανηγύρισε η ΕΑ Πατρών που μετά το δεύτερο σετ επικράτησε εύκολα με 3-1 της ΓΕ Ηρακλείου και έχει μπροστά της το ντέρμπι με τον Μίλωνα.
Στο πρώτο σετ η ΕΑΠ έφτασε να προηγηθεί με 18-8, αλλά η ΓΕΗ πλησίασε σε 24-20 και παρόλο που έχασε το σετ, στο δεύτερο ήταν καταιγιστική επικρατώντας με 25-12.
Όμως από εκείνο το σημείο και μετά η ΕΑΠ ήταν εμφανώς ανώτερη φτάνοντας σχετικά άνετα στο τελικό 3-1.

Τα σετ: 22-25, 25-12, 16-25, 17-25
ΓΕ Ηρακλείου (Νικητάκης) Σφακιανάκης, Φουρναράκης, Σταυρόπουλος, Γιαννόπουλος, Σαμαριτάκης, Επιτροπάκης, Γενειατάκης -λ / Μανούσακας, Πιτούλιας.
ΕΑΠ (Αγγελόπουλος) Μακρυγιάννης, Γιαννούτσος, Κάββουρας, Δρακόπουλος, Τσαρκάτογλου, Κανελλόπουλος, Καραγέωργος -λ / Καϊμακάς -λ, Χατζόπουλος, Προδρομίτης, Φερτάκης, Γεωργιόπουλος, Καραμπελέσης.

17:00, ΕΑ Πατρών - ΑΟΝΣ Μίλων

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης επέζησε στο θρίλερ με την Νίκη Αιγινίου, αλλά θα χρειαστεί να περιμένει το αποτέλεσμα του αυριανού αγώνα Πήγασος - Πρέβεζα για να δει αν προκρίνεται, καθώς κι η ομάδα της Πρέβεζας θέλει τη νίκη για να βρεθεί στο φάιναλ φορ.
Ο πρώτος αγώνας της ημέρας ήταν ένα απίστευτο θρίλερ με την Νίκη Αιγινίου να προηγείται δύο φορές στο σκορ και τον Εθνικό να απαντά κατακτώντας το 2ο και το 4ο στις λεπτομέρειες και να ακολουθήσει ένα θρίλερ ακατάλληλο για καρδιακούς, το οποίο έληξε με 20-22 (!!!) για τον Εθνικό.

Τα σετ: 25-20, 23-25, 25-20, 23-25, 20-22
ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Κιοσσές, Ντουντούδης, Βουλκίδης, Παπαλεξίου, Κυριακούλης, Κουτιόλας, Βλασιάδης -λ / Γκορτσίλας Π., Αγγελίδης.
ΕΘΝΙΚΟΣ (Κασαμπαλής): Τσέλιος, Ανδραβίζος, Χαραλαμπίδης, Καραπιπέρης, Μούρος, Αναστασόπουλος, Ποιμενίδης -λ / Χατζίδης, Αναστασόπουλος, Χατζηγιάννης, Τέλιος Γ., Τέλιος Θ., Αλεξάκης.

Η Πρέβεζα συνάντησε αρκετές δυσκολίες από την αδιάφορη βαθμολογικά Φθία η οποία δεν παράτησε το παιχνίδι ακόμη κι όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0. Η ομάδα της Λαμίας πήρε το τρίτο σετ στις λεπτομέρειες και μέχρι το 20-19 απείλησε την Πρέβεζα η οποία έφτασε τελικά στη νίκη με 25-22.

Τα σετ: 25-21, 25-20, 23-25, 25-22
Πρέβεζα (Τσεκούρας): Σακκάς, Κανέλλος, Πηλιοκάτερος, Κασιάρας, Μπάμπης, Σωτηρίου, Μπουτόπουλος (λ), / Σωτηρίου Β., Σερμάδι, Βαγγέλης
Φθία (Μακρής) Αραμπόπουλος, Κοντοκώστας, Αγριοδήμος, Αλεξόπουλος, Κωστάρας, Γαληρόπουλος Ε., Γαληρόπουλος -λ / Φλώρος.

1. ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛ. (09-10) 07
2. ΠΗΓΑΣΟΣ (09-00) 06