Παρασκευή 26 Φεβρουαρίου 2016

Η 2η ΚΑΙ 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ ΗΜΙΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Η Ελπίδα Αμπελοκήπων έκανε το 2χ2 στον Α’ όμιλο της ημιτελικής φάσης του Πανελληνίου πρωταθλήματος Νεανίδων, ενώ ο Αρχέλαος Κατερίνης πανηγύρισε την πρώτη του νίκη.

Την δεύτερη νίκη της στην ημιτελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νεανίδων σημείωσε στη Λάρισα η Ελπίδα Αμπελοκήπων επί του Ηρακλή Ιωαννίνων με 3-0.
O Hρακλής διατήρησε προβάδισμα 2-3 πόντων μέχρι τα μέσα του πρώτου σετ και στη συνέχεια η Ελπίδα ανέτρεψε την κατάσταση. Δύο χαμένα σερβίς στον 23ο και τον 24ο πόντο ξανάβαλαν την Ηπειρωτική ομάδα στη διεκδίκηση του σετ, αλλά η Ελπίδα ήταν αποτελεσματική στις κόντρα επιθέσεις και προηγήθηκε 1-0.
Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογα συναρπαστική, αφού η Ελπίδα πίεσε πολύ από τη γραμμή του σέρβις και η υποδοχή του Ηρακλή κατέρρευσε, με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευθεί σε διψήφιο αριθμό πόντων και το παιχνίδι να τελειώσει εύκολα για την ομάδα της Θεσσαλονίκης.
Τα σετ: 26-24, 25-11, 25-15
ΕΛΠΙΣ (Χρυσομαλλίδης): Καραμούτσα, Νώτη, Κομνίνο, Ντολοπούλου, Καλαντάτζε, Δροσοπούλου, Δάκου (λ) - Ευγενίδου (λ), Παπάζογλου, Χυτίρογλου, Σαλαγκούδη, Τσιφλικιώτη, Δριντσούδη, Πανταζή.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Ζιώγος): Κατσιμάνη, Δασκάλου, Ζερβοπούλου, Παναγιωτίδου, Ζιώγου, Καρατζόγλου, Α. Τσάνη (λ) - Αναστασούλη (λ), Ν. Τσάνη, Σταύρου, Γκλαντζούνη, Δημητρέλλου.

Ο Ερμής Δράμας ξεκίνησε καλύτερα και τον αγώνα και πήρε το πρώτο σετ, ωστόσο στα επόμενα δύο ο Αρχέλαος κυριάρχησε πλήρως για να ακολουθήσει ένα δραματικό τέταρτο σετ.
Η ομάδα της Δράμας είχε σταθερά το προβάδισμα με τον Αρχέλαο να ισοφαρίσει στο 21-21 και να παίρνει τελικά το σετ και τη νίκη στις λεπτομέρειες.
Τα σετ: 25-20, 18-25, 16-25, 23-25
ΕΡΜΗΣ (Κυριαζίδης): Λαμπράκη, Μιχαηλίδου, Παλλικάρη, Γαϊτανίδου, Παπαϊωάννου, Νταλιάνη, Παπαποστόλου (λ) – Ιωαννίδου (λ), Κάππα, Λασκαρίδου, Βροχίδου, Πασπαλά.
ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσιουπλής): Μάτιου, Γεωργαντά, Πεπονή, Τσιουτσιούλη, Ντίτσα, Χανδόλια, Συβρίδου (λ) – Α. Δερβένη (λ), Φ. Δερβένη, Τζιλίνη.

20:00, ΕΑ Λάρισας - Αρχέλαος Κατερίνης

Το Μαρκόπουλο που χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να λυγίσει την αντίσταση του Απόλλωνα Πατρών και ο Κύδων Χανίων που επικράτησε της Αναγέννησης Σάμου συνεχίσαν με νίκες στην 3η ημέρα του Α' ομίλου του Πανελληνίου πρωταθλήματος Νεανίδων.

Σε ένα εντελώς ανατρεπτικό ματς ο Απόλλων Πατρών πανηγύρισε την πρώτη του νίκη κόντρα στον Κύδωνα Χανίων. Η ομάδα της Αχαΐας πήρε εύκολα το πρώτο σετ, ο Κύδων πήρε ακόμη πιο εύκολα το δεύτερο και μετά άρχισαν τα μεγάλα σερί και οι μεγάλες ανατροπές.
Ο Απόλλων στο τρίτο προηγήθηκε με 10-16, αλλά το σκορ έγινε 16-17, για να φτάσουμε στο 20-20 που μετατράπηκε σε 20-22 με τον Απόλλωνα να κρατά τη διαφορά ως το τέλος.
Ο Κύδων φάνηκε ότι θα οδηγήσει το ματς στο τάι μπρέικ, καθώς προηγήθηκε με 14-7 και 17-8, όμως ο Απόλλωνας με ένα απίθανο σερί μείωσε σε 18-17, ισοφάρισε 20-20 και με ένα νέο σερί 0-5 πήρε το σετ και τη νίκη.
Τα σετ: 17-25, 25-11, 23-25, 20-25
Κύδων Χανίων (Ζιώγας) Πιπεράκη, Χαριτάκη, Ρηγάκου, Ποντικάκη, Βιριράκη, Κατριτζιδάκη, Κορομηλά Μ. -λ / Καριωτάκη, Καπουράνη, Κορομηλά Α. , Σκευάκη, Μαθιουδάκη
Αναγέννηση Σάμου (Φαρατσής) Παπαδοπούλου, Μαραθοκαμπίτου, Κίννα, Βογιατζή, Φράγκου, Τζιβανάκη, Αντωνούσου -λ / Γκουντίντα.

Το Μαρκόπουλο χρειάστηκε πέντε σετ για να κάμψει την αντίσταση του εξαιρετικού Απόλλωνα Πατρών.
Ο ΑΟΜ πήρε το πρώτο σετ, αλλά στα δύο επόμενα ο Απόλλωνας με πίεση στο σερβίς έφερε τα πάνω κάτω και προηγήθηκε με 1-2.
Στο δ’ σετ το Μαρκόπουλο αντέδρασε και ισοφάρισε για να οδηγηθούμε στο τάι μπρέικ όπου έγινε μάχη μέχρι το 10-9 όταν και πήγε η Νικολογιάννη στο σερβίς για να διαμορφώσει το τελικό 15-9.
Τα σετ: 25-17, 22-25, 19-25, 25-21, 15-9
Μαρκόπουλο (Καλαρά) Νικολογιάννη, Τσιάκουλα, Καρακάση, Αλεξάκου, Μπαμπίρη, Γκλιάτη, Τουλγαρίδου -λ / Μολδοβανίδη -λ, Αλεξανδράκη, Γεωργακοπούλου, Γεωργατζή.
Απόλλων Πατρών (Καράβολας) Παπαγιάννη, Κόλλια, Αρβανιτοπούλου, Σωτηρίου, Καρνάτσου, Κανελλοπούλου, Καράβολα -λ / Κανίστρα-λ, Γιαννοπούλου, Πατρώνη, Παΐσιου, Μακρή.

1. ΑΙΓΑΛΕΩ (06-01) 04
2. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ (06-02) 04