Κυριακή 21 Φεβρουαρίου 2016

ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ 2-3 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Χορταστικό φινάλε και 2ποντο ΗλιούποληςΜε τον καλύτερο τρόπο έπεσε η αυλαία της 18ης αγωνιστική στην Α1 γυναικών. Σε ένα ματς γεμάτο ανατροπές, η Ηλιούπολη επικράτησε με 3-2 του Μαρκόπουλου, παίρνοντας το 2ποντο στα Μεσόγεια. Πλέον η Ηλιούπολη βρίσκεται στην 7η θέση με 20 βαθμούς και ακολουθεί το Μαρκόπουλο στην 8η με 19βαθμούς.
 Το Μαρκόπουλο μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο σετ και ήταν μπροστά στο σκορ (8-6, 16-11) από την αρχή. Τακτικό σερβίς και επιθετικές λύσεις με αιχμή του δόρατος την Εσντέλ ήταν τα χαρακτηριστικά της επικράτησης για το 1-0 σετ με 25-17.

Η εικόνα άλλαξε στο δεύτερο σετ με την Ηλιούπολη να ανεβαίνει στην επίθεση και να πιέζει το Μαρκόπουλο. Οι φιλοξενούμενες πήγαν με +5 (11-16) στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ για να ισοφαρίσουν σε 1-1 σετ με 21-25.

Η ισοφάριση έδωσε ψυχολογία στην Ηλιούπολη που μπήκε καλύτερα και στο τρίτο σετ. Με άσο της Μπανίκα η διαφορά «άνοιξε» 9-15 και το β’ τεχνικό τάιμ άουτ έκλεισε στο +7 (9-16). Το Μαρκόπουλο έκανε τη δική του αντεπίθεση και έφτασε με την Εσντέλ στο 19-19 αλλά η έλλειψη συγκέντρωσης και δυο χαμένες επιθέσεις (22-23, 22-24) έδωσαν την ευκαιρία στην Ηλιούπολη να περάσει μπροστά και να τελειώσει το σετ με 22-25 (1-2 σετ).

Οι γηπεδούχες αποφασισμένες στο τέταρτο σετ πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα στο 16-14 (β’τεχνικό τάιμ άουτ) και έκτοτε με σωστές επιλογές επέστρεψαν στο ματς. Εσντέλ (23-20), άσος της Βαρουδακη (24-20) και ένα μπλοκ της Δικαιούλια (25-20) ήταν αρκετά για να στείλουν στο τάι μπρέικ το ματς.

Εκεί, το ξεκίνημα ήταν νευρικό και για τις δυο ομάδες που συμβάδιζαν μέχρι το 4-4. Η Ηλιούπολη με την Γκλιγκόροβιτς να πιέζει από το σερβίς έφτασε στο +3 (4-7), διαφορά που δεν ανατράπηκε (5-10, 8-13) με το τελικό 9-15 να γράφεται υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας.

Τα σετ: 2-3 (25-17, 21-25, 22-25, 25-20, 9-15)

ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ (Ιβάνοβιτς): Δικαιούλια 10 (6/20 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Λιάγκη 2 (1/9 επ., 1 άσο, 59% υπ. – 53% άριστες), Πατεράκη 11 (5/10 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Σαΐνι 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ), Εσνtέλ 37 (33/75 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Βαρουδάκη 10 (7/23 επ., 3 άσοι, 80% υπ. – 50% άριστες)/ Κοκίου -λ (67% υπ. – 48% άριστες), Καρακάση, Αλεξάκου 6 (4/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 68% υπ. - 58% άριστες), Τσιάκουλα 1 (1 μπλοκ), Σιρίνινα, Νικολογιάννη 1 (1/6 επ.).

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Λυκογιάννη): Γκλιγκόροβιτς 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Μαρκοπούλου 7 (3/8 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Γιοβάνη 17 (14/42 επ., 3 μπλοκ), Μπανίκα 16 (13/38 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 25% υπ. – 14% άριστες), Μαλουσάρη 10 (7/9 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Βούκοβιτς 12 (9/40 επ., 1 άσο, 47% υπ. – 31% άριστες)/ Αργυροπούλου -λ (50% υπ. – 18% άριστες) / Ευθυμιοπούλου, Βέλλιου.