Πέμπτη 25 Φεβρουαρίου 2016

Η 1η ΚΑΙ 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ ΗΜΙΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Το Αιγάλεω έκανε το 2χ2 στον β’ όμιλο της ημιτελικής φάσης του πανελληνίου πρωταθλήματος Νεανίδων, επικρατώντας με 3-0 της Αναγέννησης Σάμου ενώ ο Απόλλων Πατρών επικράτησε στο άλλο παιχνίδι με το ίδιο σκορ του Κύδωνα Χανίων.
Η ομάδα της Πάτρας πήρε το πρώτο σετ μετά από μάχη και στο δεύτερο βρέθηκε να προηγείται με 12-4, 15-7 για να ακολουθήσει ένα σερί από την ομάδα των Χανίων που προσπέρασε με 17-18! Το ντέρμπι όμως κράτησε μέχρι το 21-21 με τον Απόλλωνα να ξεφεύγει 24-21 και να παίρνει το σετ, ενώ στο τρίτο επικράτησε πιο εύκολα.

Τα σετ: 25-21, 26-24, 25-15
Απόλλων Πατρών (Καράβολας) Παπαγιάννη, Κόλλια, Αρβανιτοπούλου, Σωτηρίου, Καρνάτσου, Κανελλοπούλου, Καράβολα -λ / Κανίστρα-λ, Γιαννοπούλου, Πατρώνη, Σπυροπούλου, Μακρή.
Κύδων Χανίων (Ζιώγας) Σκευάκη, Μαθιουδάκη, Χαριτάκη, Ρηγάκου, Ποντικάκη, Βιριράκη, Κορομηλά Μ. -λ / Πιπεράκη, Καριωτάκη, Κατριτζιδάκη, Καπουράνη, Κορομηλά Α.

Το Αιγάλεω ζορίστηκε μόνο στο πρώτο σετ από την Αναγέννηση Σάμου, ωστόσο είχε την ατυχία με τον τραυματισμό της Κατερίνας Βλάχου στο 3ο σετ. Η διεθνής πασαδόρος πάτησε σε πόδι συμπαίκτριας της, ωστόσο οι πρώτες εκτιμήσεις δείχνουν ότι δεν είναι κάτι το σοβαρό.
Όσον αφορά τον αγώνα η Αναγέννηση μόνο στο πρώτο σετ κόντραρε, ισοφαρίζοντας στο 19-19 όμως μετά το 1-0 το Αιγάλεω επικράτησε εύκολα.

Τα σετ: 22-25, 10-25, 06-25
Αναγέννηση Σάμου (Φαρατσής) Παπαδοπούλου, Μαραθοκαμπίτου, Κίννα, Βογιατζή, Φράγκου, Τζιβανάκη, Αντωνούσου -λ / Γκουντίντα.
ΑΟ Αιγάλεω (Αντωνιάδη) Βλάχου, Μανωλίκα, Χαραλαμποπούλου, Κομβόκη, Παλιοθόδωρου, Μπλέκα, Αναστασιάδη -λ / Οικονομοπούλου -λ, Γαρδούνη, Μονάντερα, Μικέλη, Παύλου, Εξακουστίδου.

19:30, ΑΟ Μαρκοπούλου - Απόλλων Πατρών

Η ΕΑ Λάρισας και η Ελπίδα Αμπελοκήπων ξεκίνησαν με νίκες τις υποχρεώσεις τους (και μάλιστα με το ίδιο σκορ 3-1) στον Α όμιλο της ημιτελικής φάσης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νεανίδων, που διεξάγεται στη Λάρισα.
Η γηπεδούχος ΕΑΛ, έχοντας τη στήριξη αρκετών φίλων της, ήταν καταιγιστική στα δύο πρώτα σετ απέναντι στον Ερμή και με όπλο το σέρβις κατάφερε να φτάσει εύκολα στο 2-0. Στο τρίτο σετ η εικόνα άλλαξε, καθώς ο Ερμής προηγήθηκε με 13-8 και 23-20, η ΕΑΛ ισοφάρισε και είχε ματς μπολ στο 24-23, αλλά οι Δραμινές κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1. Στη συνέχεια η θεσσαλική ομάδα ξαναβρήκε την αυπεποίθησή της και πήρε εύκολα και το τέταρτο σετ.

Τα σετ: 25-12, 25-12, 24-26, 25-11
ΕΑΛ (Πνάκας): Τάση, Eξάρχου, Κοντονάσιου, Σταυροθεοδώρου, Δούρου, Παπακώστα, Μανδραβέλη (λ) – Αλβίζου, Παπαθανασίου, Γεροκώστα, Ζιάγγα, Κωνσταντούλα.
ΕΡΜΗΣ (Κυριαζίδης): Λαμπράκη, Μιχαηλίδου, Παλλικάρη, Γαϊτανίδου, Παπαϊωάννου, Νταλιάνη, Στόικου (λ) – Ιωαννίδου (λ), Κάππα, Λασκαρίδου, Βροχίδου, Πασπαλά, Παπαποστόλου.

Η Ελπίδα Αμπελοκήπων νίκησε με 3-1 τον μαχητικό Αρχέλαο, που λίγο έλειψε να στείλει τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε εύκολα το πρώτο σετ, αλλά στη συνέχεια ο Αρχέλαος ισοφάρισε χάρη στο καλό του σέρβις. Η Ελπίδα έκανε το 2-1 και φάνηκε να «καθαρίζει» το παιχνίδι όταν προηγήθηκε στο τέταρτο σετ με 20-12, αλλά η ομάδα της Κατερίνης ισοφάρισε 23-23 και λύγισε στο τέλος.

Tα σετ: 25-14, 18-25, 25-17, 25-23
ΕΛΠΙΣ (Χρυσομαλλίδης): Νώτη, Δροσοπούλου, Καλαντάτζε, Κομνίνο, Καραμούτσα, Ντολοπούλου, Δάκου (λ) – Σαλαγκούδη, Πανταζή, Παπάζογλου, Χυτίρογλου, Τσιφλικιώτη.
ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσιουπλής): Μάτιου, Γεωργαντά, Πεπονή, Τσιουτσιούλη, Ντίτσα, Χανδόλια, Συβρίδου (λ) – Α. Δερβένη (λ), Φ. Δερβένη, Τζιλίνη.

1. ΕΑ ΛΑΡΙΣΑΣ (03-00) 02
2. ΕΛΠΙΔΑ (03-01) 02