Δευτέρα 29 Φεβρουαρίου 2016

ΠΑΟΚ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ Σ. 0-3 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε 3-0 σετ τον ΠΑΟΚ στο κλειστό της Πυλαίας και αύξησε τη μεταξύ τους διαφορά στο βαθμολογικό πίνακα της Volleyleague.

Παρέμεινε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας της Volleyleague ο Φοίνικας Σύρου, - στην οποία ισβαθμεί με την Κηφισιά - μετά τη νίκη του με 3-0 σετ επί του τρίτου ΠΑΟΚ στο κλειστό γυμναστήριο της Πυλαίας. Συγχρόνως, αύξησε τη μεταξύ τους διαφορά στους 6 βαθμούς, έχοντας και το πλεονέκτημα σε πιθανή ισοβαθμία.
Ο ΠΑΟΚ έκανε μία από τις χειρότερες εφετινές του εμφανίσεις με προβλήματα όχι μόνο στην υποδοχή αλλά και στην επίθεση. Είναι χαρακτηριστικό πως ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 19-16 στο 1ο σετ αλλά από εκεί και πέρα ο Φοίνικας επικράτησε πλήρως.
Με το σερβίς του Ντόκιτς ο Φοίνικας προσπέρασε και πήρε το 1ο σετ και στη συνέχεια είχε άριστη υποδοχή από Κάλντγουελ, Ζήση, ενώ με Ντόκιτς και τους κεντρικούς ο Πάρις κατάφερε να οργανώσει άριστα την επίθεση της ομάδας του.
Μετά την κατάσταση που διαμορφώθηκε είναι ορατό το ενδεχόμενο να βρεθούν αντίπαλοι στον ημιτελικό ο Ολυμπιακός με τον ΠΑΟΚ και η Κηφισιά με τον Φοίνικα και όπως φαίνεται το μεταξύ τους ντέρμπι την επόμενη αγωνιστική θα κρίνει πολλά.

Διαιτητές: Θεμελής, Δανιηλίδου.
Τα σετ: 0-3 (23-25, 19-25, 22-25)
*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 3 άσσοι, 38 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 4 άσσοι, 37 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων.
ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 14π. (13/25, 1 άσσος, 55% υπ., 25% αρ.), Κουρνέτας, Σεπέδα 11 (9/24, 2 άσσοι), Τακουρίδης 6 (4/6, 2 μπλοκ), Λι 5 (3/9, 2 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 8 (7/15, 1 μπλοκ) / Γκαράς (λ. - 60% υπ., 10%αρ.), Ντίνας, Σαμπανάι 1 (1/2), Καρασαβίδης, Εφραιμίδης 1 (1/2).
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 8 (5/7, 3 μπλοκ), Φέργκουσον 5 (3/6, 2 μπλοκ), Πάρις 2 (0/3, 2 άσσοι), Κάλντγουελ 8 (7/16, 1 μπλοκ, 50% υπ., 27% άριστες), Ντόκιτς 19 (16/32, 3 άσσοι), Παπαδόπουλος 7 (6/14, 1 άσσος) / Ζήσης (λ. - 36% υπ., 18%αρ.), Ανδρεάδης 1 (1 μπλοκ), Ηλίας.