Τετάρτη 13 Ιανουαρίου 2016

Η 12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Adtech Ad
Ο Ολυμπιακός χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη δυσκολία επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί του Φοίνικα Σύρου στο ντέρμπι κορυφής της Volleyleague με κορυφαίο τον Μπόζινταρ Τσουκ.

Στα χαρτιά περιμέναμε ένα μεγάλο παιχνίδι ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Φοίνικα Σύρου. Στην πράξη όμως οι ερυθρόλευκοι ήταν σαφέστατα ανώτεροι από τους αντιπάλους τους και πήρα εύκολα τη νίκη με 3-0 σετ.
Μπορεί ο Πιάτσα να παρέταξε την ομάδα του με τον Σακόγλου σε ρόλο βασικού διαγώνιου αφού ο Έγκλεσκαλνς προφυλάχθηκε ενόψει της συνέχειας, αλλά η απουσία αγώνων για 21 μέρες επηρέασε περισσότερο την ομάδα της Σύρου.
Ειδικά στο πρώτο σετ οι παίκτες του Φοίνικα ήταν εκτός αγώνα και είναι χαρακτηριστικό ότι ο Ντόκιτς είχε μόλις 1/9 επιθέσεις. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Ολυμπιακός και με συνοπτικές διαδικασίες κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-15 με όπλο του το μπλοκ.
Στο δεύτερο σετ η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Οι παίκτες του Φοίνικα με τον Πάρις να δίνει το βάρος στο κέντρο αρχικά και στη συνέχεια να μπαίνει στην εξίσωση και ο Ντόκιτς επέβαλαν τον ρυθμό τους και είχαν σταθερό προβάδισμα τεσσάρων πόντων. Τα σερβίς όμως του Σπίνου και του Όγκουρτσακ έκαναν ζημιά και έτσι, αρχικά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 16-16 και στη συνέχεια προηγήθηκε με 23-22. Ο Σπίνου σέρβιρε άουτ όμως με μία επίθεση του Σουλτανόπουλου και ένα μπλοκ του Σακόγλου ο Ολυμπιακός έκανε το 25-23 και πήρε το δεύτερο σετ.
Στο τρίτο σετ οι ερυθρόλευκοι έδειξαν ότι ήθελαν την καθαρή νίκη και την πήραν. Με τον Τσουκ να κάνει ένα εξαιρετικό παιχνίδι δεν άφησαν πολλά περιθώρια αντίδραση στον Φοίνικα Σύρου και με 25-19 πήραν το τρίτο σετ και μαζί τη νίκη.
Ολυμπιακός - Φοίνικας Σύρου 3-0
Τα σετ: 25-15, 25-23, 25-19
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σακόγλου 10 (7/22 επ, 3 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 6 (3/4 επ, 3 μπλοκ), Φιλίποφ, Τσουκ 17 (12/16 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ, 71% υπ - 50% άριστες), Όγκουρτσακ 7 (4/14 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 75% υπ - 70% άριστες), Σπίνου 7 (7/10 επ) / Ταμπουρατζής (λ, 46% υπ - 38% άριστες), Στιβαχτής, Έγκλεσκαλνς 3 (2/5 επ, 1 μπλοκ), Κοκκινάκης
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 8 (7/11 επ, 1 μπλοκ), Φέργκιουσον 1 (1 μπλοκ), Πάρις 1 (1/3 επ), Κάλντγουελ 6 (6/17 επ, 61% υπ - 50% άριστες), Ντόκιτς 14 (13/36 επ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 10 (10/16 επ, 38% υπ - 38% άριστες) / Ζήσης (λ, 74% υπ - 68% άριστες), Ηλίας, Λάππας 3 (2/6 επ, 1 μπλοκ, 43% υπ - 29% άριστες).

Η Κηφισιά συνέχισε την εξαιρετική της πορεία αφού πέρασε και από την Πάτρα επικρατώντας της Παναχαϊκής με 3-1 σετ. Μεγάλο ματς στη Μίκρα με νικητή τον Ηρακλή.

Μπορεί το ντέρμπι του Ολυμπιακού με τον Φοίνικα Σύρου να ήταν εκείνο που τράβηξε πάνω του όλα τα βλέμματα, αλλά η πρώτη αγωνιστική του δεύτερου γύρου είχε και άλλες ενδιαφέρουσες μονομαχίες.

Η Κηφισιά αγχώθηκε, αλλά κέρδισε την Παναχαϊκή

Mε τον ίδιο τρόπο που τελείωσε το 2015, ο ΑΟΠ Κηφισιάς έκανε ποδαρικό και στο 2016, δηλαδή, με εκτός έδρας νίκη 3-1 σετ. Αυτή τη φορά η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη νίκησε στην Πάτρα την μαχητική Παναχαϊκή με την οποία έκανε ντεμπούτο και άφησε καλές εντυπώσεις ο Βραζιλιάνος ακραίος Ιβαν Βάλτερ.
Μετά τη νίκη αυτή η Κηφισιά διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τον Ολυμπιακό και με πλεονέκτημα στην ισοβαθμία με τους «ερυθρόλευκους».
Η Κηφισιά ήταν ανώτερη στην άμυνα, είχε ποιοτική υποδοχή και πήρε δίκαι τη νίκη. Η Παναχαϊκή υστέρησε στην υποδοχή και σε όλο τον αγώνα κυνηγούσε το σκορ.
Στο 3ο σετ ο Λυκούδης πέρασε στο γήπεδο τον νεαρό Ιτάλο ως λίμπερο, κίνηση που απέδωσε καρπούς με αποτέλεσμα Παναχαϊκή  που βελτιώθηκε και στο σερβίς να είναι καλύτερη και να πάρει το σετ μειώνοντας σε 2-1.
Στο 4ο σετ έγινε μάχη, η πατρινή ομάδα προηγήθηκε πάλι με 15-12 και 21-19 αλλά η Κηφισιά ήταν πιο ψύχραιμη στους τελευταίους πόντους και πήρε το σετ και μαζί τη νίκη με 3-1.
Παναχαϊκή - Κηφισιά 1-3
Τα σετ: 1-3 (21-25, 18-25, 25-23 22-25)
* Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 12 άσσους, 54 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 6 άσσους, 52 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λυκούδης): Βάλτερ 15 (12/21  επ, 3 άσσοι, 74% υπ - 26% άριστες), Λιβαθηνός 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Τόρρες 10 (8/15 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρουμελιώτης Νίκος 24 (18/25 επ, 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 11 (9/22 επ, 2 άσσοι, 65% υπ -6% άριστες), Βλαχοστάθης 9 (6/11 επ, 3 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ, 42% υπ - 0% άριστες), Ιτάλο (λ), Ντονάς, Μαυραγάνης, Βασιλάκος, Κωστόπουλος
ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (0/1 επ, 2 άσσοι), Χριστοφιδέλης 13 (11/20 επ, 2 μπλοκ, 50% υπ - 14% υπ), Μπίσετ 14 (9/13 επ, 2 άσσοι 3 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 4 (4/5 επ), Ρουμελιωτάκης 7 (5/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 44% υπ - 8% άριστες), Γιοβάνοβιτς 24 (21/34 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 58% υπ -13% άριστες), Κόβαλτσουκ 2 (2/4 επ), Φραγκιαδάκης

Δυσκολεύτηκε, αλλά κέρδισε ο Παναθηναϊκός

Η Λαμία έφτασε στο παραπέντε στον αγώνα της με τον Παναθηναϊκό λόγω ενός τροχαίου, ωστόσο έβαλε δύσκολα στους πράσινους που τελικά πήραν τη νίκη με 3-0 σετ.
Οι «πράσινοι» πήραν το πέμπτο τρίποντο στο πρωτάθλημα και είχαν υπεροχή σε μπλοκ και επίθεση. Η Λαμία πάλεψε τον αγώνα, απείλησε για ανατροπή στο 2ο σετ όταν κατάφερε να τρέξει σερί 4-0 και να ισοφαρίσει σε 24-24 αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει.
Παναθηναϊκός - Λαμία 3-0
Τα σετ: 25-21, 28-26, 25-20
* Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 37 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 3 άσσους, 34 επίθέσεις, 2 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 2 (0/1 επ, 2 άσσοι), Ούγκο Γκιμαράες 9 (7/21  επ, 2 άσσοι, 54% υπ - 46% άριστες), Φερέιρα 12 (10/16 επ, 2 άσσοι), Σιμεόνοφ 12 (8/16 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 69% υπ - 46% άριστες), Κανέλλος 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ), Πανταλέων 8 (4/5 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 48% υπ - 32% άριστες), Μπούρας (λ), Μπέλος 3 (2/5 επ, 1 μπλοκ), Σούρδι 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ)
ΛΑΜΙΑ (Ντραγκίεφ): Χέντσι 1 (1/6 επ, 43% υπ - 29% άριστες), Αγγελόπουλος 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Αραούχο 8 (7/18 επ, 1 άσσος, 45% άριστες - 36% άριστες), Παπαθωμόπουλος 6 (6/11 επ), Χακγορθ 10 (9/21 επ, 1 μπλοκ), Μαδούρας 3 (3/7 επ) / Τσιράακης (λ, 46% υπ -27% άριστες), Καραγάτσσος, Καρβούνης 1 (άσσος), Καπίρης 8 (7/13 επ, 1 άσσος, 57% υπ -29% άριστες).

Εύκολη νίκη για τον ανανεωμένο Εθνικό

Το τρίτο του τρίποντο στο εφετινό πρωτάθλημα και μόλις το δεύτερο εντός έδρας πανηγυρίζει ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης που τον φέρνει και πάλι μέσα στην πρώτη 8αδα του βαθμολογικού πίνακα. Με τον βραζιλιάνο διαγώνιο Γκιλέν να κάνει ντεμπούτο και με αποτελεσματικότητα στα τελειώματα των σετ η ομάδα του Έβρου επικράτησε του Άρη με 3-0 και πήρε το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο ομάδων.
Ο Άρης αγωνίστηκε χωρίς τον Κυριακίδη που έχει πρόβλημα στο πόδι του, ενώ στο 1ο σετ δεν άντεξε και ο Χαριτωνίδης λόγω ενοχλήσεων στους ραχιαίους και έκανε ντεμπούτο ο νεαρός Πρώιος που αποκτήθηκε την τελευταία στιγμή από την ΧΑΝΘ. Ο αγώνας δεν είχε ποιότητα αλλά ο Εθνικός είχε την ουσία και πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο που θα τον βοηθήσει αγωνιστικά και ψυχολογικά.
Νωθρο ήταν το ξεκίνημα του Εθνικού με τον Αρη να εχει προβάδισμα μέχρι το δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ του 1ου σετ παρά την απώλεια του Χαριτωνίδη που αποχώρησε λόγω τραυματισμού. Όταν πίεσαν οι γηπεδούχοι και λιγόστευσαν τα λάθη τους γύρισαν το σκορ. Το 21-21 έγινε με 24-21 με δύο επιθέσεις του Γκιλέν και υπόδειξη λάθος θέσης για να τελειωσει το σετ με 25-22 με επίθεση Μιγιαήλοβιτς.
Στο 2ο σετ ο Αρης που συνέχισε με τον νεαρό Πρώιο στην πάσα και τον Μούχλια στη θέση του ακραίου, δυσκολεύτηκε να ακολουθήσει τον καλύτερο ρυθμό του Εθνικού. Η διαφορά ήταν εμφανής, με τον Γιάννη Μέλκα να περνά και τον Κουτσονίκα. Με άσσο του Κώστα Δαλακούρα και εντυπωσιακή επίθεση πρώτου χρόνου του Κιόσση ο Εθνικός έφτασε το σκορ στο 20-14. Με τον Μήλη αντί του Τζελάτι, και τον Ανδρεάδη από τη θεση του σρβίς  Αρης ξεκίνησε τη δική του αντεπίθεση. Από εκει που δεν το περιμεναμε το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Από 23-20 δυο στοπ σε Κώστα Δαλακούρα που αντικατέστησε τον Φόγιερ, εκαναν το 23-23. Με μπλοκ στον Γκιλέν ο Άρης ισοφάρισε 24-24, αλλά ο βραζιλιάνος με δύο επιθέσεις του έκανε το 26-24 και το 2-0 σετ.
Ο Εθνικός ξεκίνησε το τρίτο σετ με τον Ιλιτς διαγώνιο στη θέση του Γκιλέν και τον Κώστα Δαλακούρα στη θέση του Φόγιερ καθώς ο Σάκης Μουστακίδης τους προφύλαξε για τη δύσκολη συνέχεια. Παρόλα αυτά ο Εθνικός δεν είχε πρόβλημα να φτάσει στη νίκη.
Εθνικός Αλεξ. - Άρης 3-0
Τα σετ: 3-0 (25-22, 26-24, 25-21)
*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 6 άσσους, 40 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από  7 άσσους, 36 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων
ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Φόγιερ 4 (2/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 62% υπ - 54% άριστες), Τουρανιάνιν 4 (4/6 επ), Μιγιαΐλοβιτς 17 (14/26 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 59% υπ - 50% άριστες), Κασαπαλής 1 (1/2 επ), Κιόσης 7 (5/7 επ, 2 μπλοκ), Γκουλιέν 9 (7/14 επ, 2 άσσοι) / Δαρίδης (λ, 63% υπ -50% άριστες), Δαλακούρας Κ 4 (3/10 επ, 1 άσσος, 33% υπ -33% άριστες), Ίλιτς  4 (3/8 επ, 1 μπλοκ), Βλαχόπουλος 1 (1/1 επ)
ΑΡΗΣ (Μέλκας): Γκιρτζίκης 4 (3/8 επ, 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης, Ανδρεάδης 8 (6/14 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σωτηρίου 9 (7/16 επ, 2 μπλοκ, 52% υπ -41% άριστες), Μούχλιας 6 (5/12 επ, 1 μπλοκ, 68% υπ -55% άριστες), Τζελάτης 19 (14/26 επ, 5 άσσοι) / Μπαμπαλιούτας (λ, 60% υπ -40% άαριστες), Ντινόπουλος (λ), Κουτσονίκας, Πρώιος 3 (1/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μήλης

Πήρε το ντέρμπι ο Ηρακλής

Την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα και την πρώτη εντός έδρας σημείωσε ο Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 αναπτερώνοντας τις ελπίδες του για την παραμονή στην κατηγορία. Ο «γηραιός» μετά από σκληρή μάχη επικράτησε της Ορεστιάδας 3-2 σετ σημειώνοντας και δεύτερη νίκη (3-0 στον Α΄γύρο) επί της ομάδας του Έβρου.
Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από  6 άσσους, 64 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 7 άσσους, 58 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων.
Ηρακλής - Ορεστιάδα 3-2
Τα σετ: 3-2 (26-24, 08-25, 25-22, 27-29, 15-11) σε 127΄
ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Χατζηηλιάδης 22 (21/42 επ, 1 μπλοκ, 60% υπ - 30% άριστες), Παλέντζας 25 (21/40 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Στεφανίδης  7 (7/18 επ, 61% υπ -24% άριστες), Στίγγας 10 (4/7 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Πέντσεφ 9 (2/4 επ, 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Γάτσης 12 (8/12 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 62% υπ -31% άριστες), Μαυροβουνιώτης, Τσολάκος
ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Κριστόφ): Χήρας 4 (2/7 επ, 2 μπλοκ), Αμπουΐλα 6 (3/5 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μίλιτς 19 (12/17 επ, 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 18 (15/28 επ, 3 μπλοκ, 59% υπ -33% άριστες), Ριζόπουλος 10 (5/10 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 75% υπ -25% άριστες), Καρντόσο 25 (21/34 επ, 4 μπλοκ) / Κωνσταντινίδης (λ, 62% υπ -21% άριστες)