Τετάρτη 16 Δεκεμβρίου 2015

Φοίνικας Σύρου - VaLePa Sastamala 3-2 και αποκλεισμός από τα προημιτελικά του CEV CUP

Νίκη γοήτρου ο Φοίνικας
Δεν κατάφερε να κάνει την μεγάλη υπέρβαση και την δεύτερη διαδοχική ανατροπή ο Φοίνικας που παρότι επικράτησε με 3-2 σετ της VaLePa Sastamala έχασε την πρόκριση στα προημιτελικά του CEV Cup.

Η ήττα με 3-0 στο πρώτο παιχνίδι ήταν αυτή που κόστισε την πρόκριση στην συριανή ομάδα, καθώς οι Φινλανδοί με την κατάκτηση των δύο σετ (προηγήθηκαν με 2-1) πηαν αυτή το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

1ο σετ
Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι που πήγε στο σερβίς ο Πάρις, χάλασε την υποδοχή των Φινλανδών και έδωσε διαφορά 3-4 πόντων στον Φοίνικα (10-7, 12-8).
Οι φιλοξενούμενοι όμως με τον ίδιο τρόπο (πίεση στο σερβίς), καλή άμυνα και κόντρα επιθέσεις προσπέρασαν (16-17) και με εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση (εξαιρετικό μοίρασμα από Έσκο) έφτασαν στην κατάκτηση του σετ.

2ο σετ
Η Σασταμάλα πήρε γρήγορα προβάδισμα (2-6), ωστόσο το καλό μπλοκ του Φοίνικα έφερε την ισοφάριση (6-6) και με άσο του Ντόκιτς το προβάδισμα (8-7). Ο Παπαδόπουλος δυσκόλεψε την υποδοχή των φιλοξενούμενων (14-11), οι οποίο όμως με τον συνήθη ύποπτο Χούριο αντέδρασαν (15-15).
Ο Φοίνικας ξαναπήρε μια μικρή διαφορά (20-18, 22-20), αλλά και πάλι ο διαγώνιος των Φινλανδών με άσο ισοφάρισε (22-22). Ο Ντόκιτς όμως είχε… απαντήσεις και με τα σερβίς του έδωσε την ευκαρία για κόντρα επιθέσεις (δική του και του Φέργκιουσον) με τις οποίες ο Φοίνικας ισοφάρισε!

3ο σετ
Οι παίκτες της Σασταμάλα μπήκαν… αγριεμένοι στο 3ο σετ (1-4), ωστόσο οι γηπεδούχοι γρήγορα αντέδρασαν και με τα σερβίς του Ντόκιτς έτρεξαν σερί 5-0 και προσπέρασαν (από 2-6 σε 7-6). Το μπλοκ-άμυνα των Φινλανδών όμως έδινε λύσεις και τους κρατούσε οριακά μπροστά.
Το σετ είχε αποκτήσει άγρια ομορφία με τις δύο ομάδες να εναλάσσονται συνεχώς στο προβάδισμα. Η ποιότητα των Φινλανδών όμως ήταν εμφανής σε κρίσιμα σημεία και ο διαγώνιος Χούριο ήταν ο… δήμιος της υποδοχής και της άμυνας του Φοίνικα, δίνοντας καθαρό προβάδισμα στην ομάδα του (16-19, 17-21).
Οι παίκτες του Νίκολιτς δεν το παράτησαν όμως, ο Λάππας πέρασε αντί του Κάλντγουελ και σε συνδυασμό με τα λάθη των φιλοξενούμενων ισοφάρισαν (21-21).
Η Σασταμάλα ξέφυγε πάλι με τρεις (21-24), ο Φοίνικας το έφερε στον πόντο, αλλά ο σπουδαίος αυτός πασαδόρος που λέγεται Έσκο τέλειωσε μία… σκοτωμένη υποδοχή και έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του…

4ο σετ
Το υπόλοιπο του αγώνα αποτελούσε πλέον τυπική διαδικασία, με τον προπονητή της Σασταμάλα μάλιστα να αλλάζει σχεδόν όλη την βασική του ομάδα, ενώ και ο Νίκολιτς έριξε στο παιχνίδι Λάππα, Μουρούτη και Ηλία αντί Κάλντγουελ, Χαραλαμπίδη και Πάρις.
Οι παίκτες του Νίκολιτς, αν και απογοητευμένοι από τον αποκλεισμό, έπαιξαν για το γόητρο και την ιστορία της ομάδας. Ο Φοίνικας κρατούσε μία σημαντική διαφορά στη μεγαλύτερη διάρκεια του σετ, ωστόσο στο φινάλε το σετ έγινε ντέρμπι και τελικά κρίθηκε υπέρ της ομάδας μας με μπλοκ του Ηλία.

5ο σετ
Στο τάι-μπρέικ, όπου οι δύο ομάδες συνέχισαν με αρκετούς αναπληρωματικούς, ο Φοίνικας μπήκε πολύ δυνατά (4-1), ωστόσο στη συνέχεια έκανε πολλά λάθη, ειδικά στην επίθεση και οι Φινλανδοί προσπέρασαν (5-6) και πήραν διαφορά (6-10).
Σ” αυτό το σημείο όμως ήρθε η σειρά τους να κάνουν λάθη με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να τρέξουν το δικό τους σερί και να φτάσουν στη νίκη με 3-2 σετ.

Τα σετ: 22-25, 25-22, 23-25, 27-25, 15-12
Φοίνικας Σύρου (Νίκολιτς): Πάρις 6 (2/3 επ., 2 άσους, 2 μπλοκ), Ντόκιτς 28 (22/52 επ., 3 άσους, 3 μπλοκ), Παπαδόπουλος 11 (11/18 επ., 50% υπ.-34% αρ.), Κάλντγουελ 13 (11/23 επ., 2 μπλοκ, 54% υπ.-31% αρ.), Χαραλαμπίδης (0/9 επ.), Φέργκιουσον 9 (6/8 επ., 3 μπλοκ), Ζήσης (λ-48% υπ.-35% αρ.), Λάππας 5 (2/9 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Μουρούτης 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Ηλίας 2 (1 άσος, 1 μπλοκ)
VaLePa Sastamala (Κράστινς): Μ. Έσκο 1 (1/2 επ.), Χούριο 20 (16/36 επ., 2 άσους, 2 μπλοκ), Κούναρι 23 (21/42 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 35% υπ.-29% αρ.), Κράστινς 5 (5/12 επ., 63% υπ.-45% αρ.), Λεβτσένκο 13 (6/9 επ., 2 άσους, 5 μπλοκ), Βένσκι 9 (3/6 επ., 1 άσος, 5 μπλοκ), Κόρχονεν (λ-42% υπ.-26% αρ.), Α. Έσκο, Οκσάλα 1 (1 μπλοκ), Γιόκινεν 7 (7/12 επ., 42% υπ.-33% αρ.), Νεβιαντόμσκι 2 (1/13 επ., 1 άσος)
Διαιτητές: Φατάχ (Γερμανία) – Πιάνα (Ιταλία)