Τετάρτη 9 Δεκεμβρίου 2015

Η 8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-2 σετ του Άρη στο κλειστό της Μίκρας για την 8η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ ανδρών και έφτασε τους 21 βαθμούς, με τον Άρη να ανεβαίνει στους εννέα με τον έναν πόντο που πήρε.

Αν και τα χρειάστηκε για τα καλά, ο Ολυμπιακός πέρασε με νίκη από το κλειστό της Μίκρας για την 8η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ ανδρών, έχοντας όμως βαθμολογική απώλεια. Οι "ερυθρόλευκοι" του Ρομπέρτο Πιάτσα επικράτησαν με 3-2 σετ και έφτασαν τους 21 βαθμούς, 12 παραπάνω από τους κίτρινους του Γιάννη Μέλκα.
Το πρώτο σετ ανήκε αποκλειστικά στον Άρη, που έκανε... πάρτι στο τάραφλεξ, εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως ο Ολυμπιακός δεν μπήκε ποτέ στο πνεύμα του αγώνα μέχρι εκείνο το σημείο και το 25-13 φαντάζει φυσιολογικό με βάση των εικόνα των δυο ομάδων.
Η συνέχεια ήταν διαφορετική, οι Πειραιώτες ανέβασαν την απόδοσή τους, έβαλαν τα στοιχεία στο παιχνίδι τους που ήθελε ο προπονητής και μπήκαν σε θέση οδηγού. Ισοφάρισαν με 25-21 στο δεύτερο κομμάτι του αγώνα, ενώ έκαναν δικό τους και το τρίτο με το ίδιο σκορ.
Το τέταρτο σετ ήταν το πλέον συναρπαστικό, οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, ο Άρης έφτασε να έχει δυο σετ μπολ, ο Ολυμπιακός με 3-0 σερί είχε ματς μπολ, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν ψυχραιμότεροι και με 27-25 έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ. Όλα πλέον ξεκινούσαν από την αρχή.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι στο πέμπτο σετ, ο Κοκκινάκης πήρε δυο άσους στο ξεκίνημα, οι παίκτες του Άρη έκαναν πολλά λάθη από θέση σερβίς και ουδέποτε μπόρεσαν να γίνουν απειλητικό. Ο Τσουκ ήταν εντυπωσιακός στην επίθεση (τελείωσε με 23 πόντους) και με 15-8 ήρθε η νίκη για τον Ολυμπιακό με 3-2.
Τα σετ: 25-13, 21-25, 21-25, 27-25, 8-15
ΑΡΗΣ (Μέλκας): Κυριακίδης 22 (16/29 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 58% υπ - 24% άριστες), Γκιρτζίκης 4 (4/6 επ), Χαριτωνίδης 4 (1/1 επ, 1 άσσο, 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 10 (10/11 επ), Σωτηρίου 15 (9/21 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 66% υπ - 50% άριστες), Τζελάτι 18 (14/35 επ, 1 άσσος, 3 μπλοΚ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 65% υπ - 55% άριστες), Παπαϊακώβου 5 (1/6 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μήλης, Μούχλιας 1 (1/1 επ)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 4 (4/9 επ),Φιλίποφ 1 (1 άσσος), Έγκλεσκαλνς 23 (21/48 επ, 2 άσσοι), Κοκκινάκης 13 (9/20 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 65% υπ - 41% άριστες), Τσουκ 21 (16/26 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ, 44% υπ - 22% άριστες), Σφενδυλάκης 4 (4/15 επ) / Ταμπουρατζής (λ, 48% υπ - 31% άριστες), Σακόγλου 1 (1/4 επ), Στιβαχτής, Παπαδόπουλος, Όγκουρτσακ 1 (1/2 επ).

Κορυφή η Κηφισιά

Αγγίζοντας για άλλη μία φορά το τέλειο στην υποδοχή η Κηφισιά αναπτύχθηκε με ταχύτητα στο φιλέ, ενώ παράλληλα είχε άριστη τακτική στο μπλοκ με τους Παπαγγελόπουλο, Μπίσετ να ορθώνουν πραγματικό τείχος στα κρίσιμα σημεία των σετ.
Καθοριστικό ήταν το 4ο σετ όπου ο Φοίνικας παλεψε για την ισοφάριση, είχε προβάδισμα μέχρι τα μισά αλλά η Κηφισιά με καλύτερη άμυνα πήρε κόντρα επιθέσεις με τον Γιοβάνοβιτς και έκανε τη διαφορά σε ένα ματς που παίχτηκε ποιτικό βόλεϊ.
*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 4 άσσους, 45 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα προήλθαν από 5 άσσους, 51 επιθέσεις, 8 μπλοκ 25 λάθη αντιπάλων
Κηφισιά - Φοίνικας Σύρου 3-1
Τα σετ: 25-23, 25-19, 22-25, 25-23
ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Χριστοφιδέλης 9 (7/13 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 70% υπ - 45% άριστες), Μπίσετ 14 (8/12 επ, 6 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 10 (4/11 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 7 (4/18 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 71% υπ - 53% άριστες), Γιοβάνοβιτς 22 (22/49 επ) / Στεφάνου (λ, 69% υπ - 46% άριστες), Κόντος, Κόβαλτσουκ 1 (1 άσσος), Φραγκιαδάκης
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 4 (3/8 επ, 1 μπλοκ), Φέργκιουσον 6 (4/5 επ, 2 μπλοκ), Πάρις 5 (3/5 επ, 2 μπλοκ), Ντόκιτς 23 (18/41 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Λάππας 11 (11/19 επ, 53% υπ - 35% άριστες), Παπαδόπουλος 15 (12/26 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 73% υπ - 40% άριστες / Ζήσης (λ, 54% υπ - 34% άριστες), Ηλίας, Μουρούτης, Κάλντγουελ.

Επιβλητικός ο Παμβοχαϊκός στην Αλεξανδρούπολη

Την 5η νίκη και την 3η εκτός έδρας σημείωσε ο Παμβοχαϊκός και μάλιστα στην δύσκολη έδρα του Εθνικού στην Αλεξανδρούπολη. Με υπεροχή σε σερβίς και επίθεση η ομάδα του Βραχατίου πήρε το τρίποντο, έφτασε τους 15 βαθμούς και προσπέρασε τον ΠΑΟΚ στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ ο δικέφαλος έχει να δώσει αύριο τον αγωνα του με την Ορεστιάδα.
Ο Εθνικός δεν άντεξε στην υποδοχή και δε μπόρεσε να είναι ανταγωνιστικός απέναντι στην ομάδα του Γιώργου Χριστόπουλου που έκανε μία από τις καλύτερες εφετινές εμφανίσεις με 9 άσσους, 11 μπλοκ και 59% αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Ο Εθνικός γνώρισε την 5η ήττα του και έμεινε καθηλωμένος στους 9 βαθμούς.
*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 2 άσσους, 35 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 9 άσσους, 47 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων
Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Παμβοχαϊκός 0-3
Τα σετ: 20-25, 25-27, 14-25
ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κ. 8 (6/11 επ, 2 μπλοκ, 39% υπ - 18% άριστες), Σούλγιαγκιτς 15 (12/25 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τουράνιανιν 8 (6/9 επ, 2 μπλοκ), Κασαμπαλής 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ), Κιόσης 6 (4/7 επ, 2 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 1 (1/1 επ, 40% υπ - 40% άριστες) / Δαρίδης (λ, 58% υπ - 58% άριστες), Ίλιτς 1 (1/1 επ), Χαραλαμπίδης 4 (3/5 επ, 1 άσσος, 43% υπ - 14% άριστες)
ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Χριστόπουλος): Δημητριάδης 1 (1/1 επ), Γκρόενβελντ 7 (4/11 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 51% υπ - 35% άριστες), Βάν Ντορν 14 (7/10 επ, 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Ροντρίγκο 17 (17/24 επ, 33% υπ - 33% άριστες), Πελεκούδας 9 (5/6 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κάιο 19 (13/27 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ, 93% υπ - 64% άριστες), Γεωργίου, Παπαδόπουλος, Παναγιωταράς

Ανατροπή ο Ηρακλή, πρώτος βαθμός για τη Λαμία

Ο Γ.Σ.Λαμία προηγήθηκε δύο φορές στα σετ με 1-0 και 2-1 σετ αλλά ο Ηρακλής πήρε τη νίκη με 3-2 στο ντέρμπι επιβίωσης στο «Χαλκιοπούλειο» που συνδυάστηκε με το ντεμπούτο του Γιάννη Ορφανού στον πάγκο του «γηραιού».
O Hρακλής με πρώτο σκόρερ τον Παλέντζα και πολύ καλό μπλοκ που του απέφερε 18 μπλοκ σημείωσε την δεύτερη νίκη του και μάλιστα εκτός έδρας στο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα». Η Λαμία παρότι βρέθηκε να χάνει στο 3ο σετ με 16-10 έκανε ανατροπή και προηγήθηκε 2-1 σετ κατακτώντας τον πρώτο της βαθμό αλλά όχι και την πρώτη της νίκη μετά από 8 αγωνιστικές.
Διαιτητές: Βουδούρης, Γεροθόδωρος
*Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 7 άσσους, 18 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή προήλθαν από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 18 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων
Λαμία - Ηρακλής 2-3
Τα σετ: 25-20, 21-25, 31-29, 22-25, 10-15
ΛΑΜΙΑ (Ντραγκίεφ): Λέσκε 8 (6/10 επ, 2 άσσοι), Χέντσι 9 (9/19 επ), Αραούγιο 11 (8/30 επ, 3 μπλοκ, 33% υπ - 24% άριστες), Χάκγουρθ 24 (19/38 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Μαδούρας 7 (2/8 επ, 5 μπλοκ), Αγγελόπουλος 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ) / Τσιράκης (λ, 45% υπ - 26% άριστες), Καρβούνης 1 (1 άσσος), Δημητριάδης, Καπίρης 17 (14/27 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 42% υπ - 21% άριστες), Παπαθωμόπουλος.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Χατζηηλιάδης 11 (10/24 επ, 1 μπλοκ, 43% υπ - 39% άριστες), Παλέντζας 27 (23/58 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Στίγγας 15 (6/11 επ, 8 μπλοκ), Πέντσεφ 3 (1/3 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γάτσης 14 (11/18 επ, 3 μπλοκ), Στεφανίδης 4 (3/10 επ, 1 μπλοκ, 67% υπ - 56% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 43% υπ - 40% άριστες), Πιπέργιας 3 (3 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 1 (1/7 επ, 44% υπ - 28% άριστες).