Πέμπτη 24 Δεκεμβρίου 2015

ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Ο Φοίνικας Σύρου επικράτησε με 3-0 επί του Ηρακλή στη Μίκρα και έπιασε Κηφισιά και Ολυμπιακό στην κορυφή της Volleyleague. Συνεχίζει την ανοδική πορεία ο Παναθηναϊκός.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε την Ορεστιάδα με 3-2 σετ στο μεγάλο ντέρμπι του Έβρου που ολοκλήρωσε με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο τον Α΄γύρο στο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα». Ο αγώνας είχε πολλές εναλλαγές στα σκορ και στα σετ και στους πόντους και κρίθηκε στις λεπτομέρειες.
Πρώτος σκόρερ του Εθνικού ήταν ο Σούλιαγκιτς που πιθανότατα έκανε την τελευταία του εμφάνιση, ενώ Κασαμπαλής και Κιόσης ήταν επίσης στους διακριθέντες. Ο Εθνικός σημείωσε την 4η νίκη του και ολοκλήρωσε τον Α΄γύρο ισόβαθμος με τον Άρη.

Η Ορεστιάδα ξεκίνησε δυνατά το ματς και εκμεταλλέυτηκε την αδυναμία του Εθνικού στην υποδοχή για να φτάσει από νωρίς τη διαφορά στο +7 (11-4). Ο Εθνικός δεν αντέδρασε και οι γηπεδούχοι έκαναν περίπατο.

Διαφορετικό ήταν το πρόσωπο του Εθνικού στο δεύτερο σετ με τον Μιγιαήλοβιτς να ξεκινά βασικός στη θεση του Δαλακούρα. Το σετ ουσιαστικά τελείωσε όταν ο Εθνικός έκανε ένα σερί 5-0 για το 16-22.

Το... θρίλερ ξεκίνησε από το 3ο σετ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με την Ορεστιάδα να φτάνει στην πηγή προηγούμενη με 23-20. Ο Εθνικός ισοφάρισε σε 23-23, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν το πρώτο σετ μπολ. Η ομάδα του Μουστακίδη ωστόσο είχε την απάντηση και με νέο σερί 3-0 πήρε το σετ.

Στο τέταρτο σετ ο Εθνικός είχε την επαφή μέχρι το 2ο τεχνικό τάιμ άουτ. Στη συνέχεια ήρθε ο εκνευρισμός κάτι που εκμεταλλεύτηκε τη Ορεστιάδα για να φτάσει στο 21-17 και στο 25-20, με πρωταγωνιστες τον Μίλιτς και τον Βουκασίνοβιτς.

Καρδιές έσπασαν στο τάι μπρέικ με τον Εθνικό να χάνει αρχικά δύο ευκαιρίες στο 12-14. Ο Σούλιαγκιτς σημάδεψε την αντένα για να έρθει ένα πλασέ του Βουκασίνοβιτς και να ισοφαρίσει. Στο 17-17 επικράτησε... χάος με τον Μίλιτς να παίρνει πρώτο χρόνο και μετά από συγκέψεις των διαιτητών να σφυρίζεται άουτ, τον Εθνικό να προηγείται και τον Κριστόφ να αποβάλλεται. Τελικά στο 18-19 ο Αμπουΐλα κάρφωσε άουτ για να δώσει τη νίκη στον Εθνικό και νευριασμένος να κυνηγά τον επόπτη και στη συνέχεια να βάζει τα κλάμματα.

Διαιτητές: Ιωαννίδης - Τσεπκινλής

1ο σετ: 8-3, 16-7, 21-11, 25-16
2ο σετ: 3-8, 13-16, 16-21, 19-25
3ο σετ: 8-5, 15-16, 21-19, 24-26
4ο σετ: 6-8, 16-15, 21-17, 25-20
5ο σετ: 3-5, 9-10, 12-11, 18-20

* Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 7 άσσους, 60 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 7 άσσους, 69 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 2-3 (25-16, 19-25, 24-26, 25-20, 18-20) σε 124΄

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Κριστόφ): Χήρας 11 (8/15 ρπ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Αμπουΐλα 9 (5/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκούσταφσον 18 (17/35 επ, 1 μπλοκ), Μίλιτς 20 (12/18 επ, 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 13 (12/41 επ, 1 μπλοκ,  69% υπ -46% άριστες), Ριζόπουλος 8 (6/19 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 70% υπ -55% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 61% υπ - 46% άριστες) Αντωνιάδης (λ),

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κώστας 0 (0/4 επ, 57% υπ, 29% άριστες), Φόγερ 12 (8/23 επ, 3 άσσους, 1 μπλοκ, 70% υπ -62% άριστες), Σούλιαγκιτς 31 (28/55 επ, 2 άσσοι 1 μπλοκ), Τουρανιάνιν 11 (6/18 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κασαμπαλής 6 (2/5 επ, 4 μπλοκ), Κιόσης 9 (8/11 επ, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 72% υπ -47% άριστες), Μιγιαήλοβιτς 16 (16/30 επ, 61% υπ - 43% άριστες), Βλαχόπουλος 2 (1/1 επ, 1 άσσος)

Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε τον Ηρακλή με 3-0 σετ στη Μίκρα και το απίθανο σενάριο της τριπλής ισοβαθμίας με το φινάλε του Α΄γύρου επαληθεύτηκε! Και στην τριπλή ισοβαθμία ο Α.Ο.Π.Κηφισιάς έχει πλεονέκτημα (έχει νικήσει 3-1 σετ και τον Φοίνικα και τον Ολυμπιακό), δεύτερος ακολουθεί ο Φοίνικας (νίκησε 3-2 τον Ολυμπιακό) και τρίτος ο Ολυμπιακός.
Με τον πρώην άσσο του Ηρακλή Δημήτρη Χαραλαμπίδη να είναι πρωταγωνιστής σε μπλοκ και πρώτο χρόνο, τον Κάλντγουελ να αγγίζει το τέλειο και ο Ντόκιτς να μην κόβεται στην επίθεση, ο Φοίνικας πήρε την 9η του νίκη σε 11 αγώνες και έφτασε τους 27 βαθμούς.
Ο Ηρακλής υστέρησε επιθετικά και δε μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των συριανών οι οποίοι είχαν συνέχεια το προβάδισμα στο σκορ και των τριών σετ.
* Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 3 άσσους, 37 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 2 άσσους, 51 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων
Ηρακλής - Φοίνικας 0-3
Τα σετ: 21-25, 15-25, 25-27
ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Χατζηηλιάδης 12 (9/19 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 67% υπ -50% άριστες), Μαυροβουνιώτης 2 (2/8 επ, 67% υπ -50% άριστες), Παλέντζας 17 (12/27 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Στιγγας 2 (1/5 επ, 1 μπλοκ), Πέντσεφ 2 (2/2 επ), Γάτσης 7 (4/7 επ, 3 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 62% υπ - 38% άριστες), Πιπέργιας, Στεφανίδης 7 (7/10 επ,  69% υπ -31% άριστες).
ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 7 (7/10 επ), Φέργκιουσον 6 (4/5 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πάρις 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ), Κάλντγουελ 12 (11/13 επ, 1 μπλοκ,63% υπ -38% άριστες), Ντόκιτς 24 (21/32 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 7 (6/13 επ, 1 μπλοκ, 72% υπ - 22% άριστες) / Ζήσης (λ, 58% υπ 17% άριστες), Ηλίας, Μουρούτης.

Χόρεψε σάμπα και τον Άρη

Την 7η νίκη του στο πρωτάθλημα σημείωσε ο Παναθηναϊκός με το φινάλε του Α΄γύρου διατηρώντας τις ελπιδες του για πλασάρισμα μέσα στην πρώτη 4αδα.
Οι «πράσινοι» παρότι βρέθηκαν να χάνουν από τον Άρη στην Κυψέλη με 1-0 σετ, στη συνέχεια με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να πάρει το τρίποντο. Καθοριστικό ήταν το 4ο σετ όπου ο Άρης κατάφερε να προηγηθεί με 22-21 αλλά ο Παναθηναϊκός με έναν άσσο του Ούγκο Γκιμαράες, ένα μπλοκ και ένα λάθος των κιτρινομαυρων πήρε το σετ.
Κορυφαίος του Παναθηναϊκού ήταν ο Ούγκο Γκιμαράες ο οποίος σημείωσε τους 7 από τους 9 συνολικά άσσους του Παναθηναϊκού, ενώ πολύ καλή απόδοση είχαν ο Φερέιρα και Κανέλλος.
Ο Άρης ήταν διαβασμένος και ξεκίνησε δυνατά με την κατάκτηση του 1ου σετ αλλά στη συνέχεια προδόθηκε από την υποδοχή του και δεν άντεξε. Η ομάδα του Γιάννη Μέλκα ηττήθηκε για 7η φορά στον Α΄γύρο και έμεινε στους 12 βαθμούς.
Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 9 άσσους, 49 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 5 άσσους, 52 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.
Παναθηναϊκός - Άρης 3-1
Τα σετ: 23-25, 25-16, 25-15, 26-24
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 1 (0/1 επ, 1 μπλοκ), Γκιμαράες 19 (11/20 επ, 7 άσσοι, 1 μπλοκ, 61% υπ -54% άριστες), Φερέιρα 22 (17/26 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σιμεόνοφ 13 (11/17 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ - 24% άριστες), Κανέλλος 9 (6/10 επ, 3 μπλοκ), Πανταλέων 4 (3/4 επ, 1 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (53% υπ - 35% άριστες), Μπούρας (λ), Ρούσσης, Μπέλος, Αγγελής 1 (1/1 επ)
ΑΡΗΣ (Μέλκας): Κυριακίδης 12 (11/21 επ, 1 μπλοκ, 60% υπ -50% άριστες), Γκιρτζίκης 8 (5/10 επ, 3 μπλοκ), Χαριτωνίδης 1 (άσσος), Ανδρεάδης 14 (10/12 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σωτηρίου 13 (10/16 επ, 3 άσσος, 57% υπ -24% άριστες), Τζελάτης 15 (15/31 επ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 43% υπ -21% άριστες),  Ντινόπουλος (λ), Κουτσονίκας, Μήλης, Μούχλιας Παπασταματάτος