Κυριακή 13 Δεκεμβρίου 2015

ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Adtech Ad
Με την Ανίκα Μπρίνκμαν σε εξαιρετική ημέρα ο ΑΟ Θήρας επιβλήθηκε με 3-2 σετ επί του Παναθηναϊκού και πήρε την έκτη συνεχόμενη νίκη του στην Α1 βόλεϊ γυναικών.

Ο ΑΟ Θήρας  ανεβάζει συνεχώς στροφές και αυτό αποδείχθηκε και στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Η ομάδα της Σαντορίνης πήρε την έκτη συνεχόμενη νίκη της στην Α1 βόλεϊ γυναικών, αναγκάζοντας παράλληλα τις πράσινες στη δεύτερη διαδοχική τους ήττα.
Τα κορίτσια του ΑΟΘ είχαν την συμπαράσταση περίπου 800 φίλων τους που γέμισαν το ΔΑΠΠΟΣ και με κορυφαία την Ανίκα Μπρίνκμαν έφτασαν σε μια σπουδαία επικράτηση. Στην αντίπερα όχθη ο Παναθηναϊκός είχε σε μέτρια ημέρα τις περισσότερες παίκτριες του και αυτό του στοίχισε σε κρίσιμα σημεία του ματς.
Το ματς: Σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι, μπροστά σε 1.000 περίπου φιλάθλους ο ΑΟ Θήρας επικράτησε με 3-2 του Παναθηναϊκού, πανηγυρίζοντας την πρώτη του νίκη εις βάρος του τριφυλλιού.
Ο αγώνας ήταν μια πραγματική διαφήμιση για το γυναικείο βόλεϊ, την οποία παρακολούθησε όλη η Ελλάδα μέσα από την συχνότητα της ΕΡΤ 2 και χρειάστηκαν 2 ώρες και 7 λεπτά για να προκύψει νικητής με την Ανίκα Μπρίνκμαν (24 πόντοι με 16/34 επιθέσεις και 8 άσους!) να κάνει μια εκπληκτική εμφάνιση (όπως και η Βίντοβιτς που είχε 22 πόντους) και να οδηγεί τον ΑΟΘ (που είχε συνολικά 17 άσους) στην ιστορική νίκη.
Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ, καταφέρνοντας σε σημεία που υπήρχε ισορροπία να αποκτήσει σημαντικές διαφορές με όπλο το σερβίς του.
Στο πρώτο σετ το 8-7 έγινε 8-12 με την Κουτουξίδου και το 14-17, 14-21 με τον ΑΟΘ να βραχυκυκλώνει, αλλά να επιστρέφει στο β’ σετ.
Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο με πόντο, με την Σαντορίνη να ξεφεύγει 16-13, αλλά μετά το τεχνικό τάιμ άουτ ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 4-0 με την Κωνσταντινίδου στο σερβίς για το 16-17 και έφτασε στο +2 (17-19) όμως η Μπρίνκμαν είχε άλλη γνώμη. Ο ΑΟΘ πήρε την αλλαγή και η Γερμανίδα με τρείς άσους έκανε το 21-19, για να ακολουθήσει νέος άσος της Γεωργιάδη για το 23-20 και να τελειώσει το σετ με μπλοκ της Βίντοβιτς.
Στο τρίτο σετ οι πράσινες βρέθηκαν να χάνουν με 12-11, αλλά δύο άσοι της Νομικού και ένα σερί από κόντρα επιθέσεις έφεραν το 12-18 με τον ΠΑΟ να κάνει το 1-2 και να προηγείται με 2-6 και 5-10 στο δ’ σετ δείχνοντας ότι είναι κοντά στο τρίποντο.
Όμως το χαμένο σερβίς της Κουτουξίδου ήταν η αρχή της αντεπίθεσης του ΑΟΘ που μείωσε σε 8-10 και προσπέρασε 14-13. Ο Παναθηναϊκός ανέκτησε προσωρινά το προβάδισμα με μπλοκ στην Μπρίνκμαν (16-17) για να απαντήσει η Γερμανίδα για το 18-17 (στην συγκεκριμένη φάση χτύπησαν Μερτέκη, Ρόγκα με την πρώτη να επανέρχεται μετά από λίγο έχοντας υποστεί διάστρεμμα και την δεύτερη να συνεχίζει με πόνους στα πλευρά) ενώ με δικό της άσο έγινε το 21-18 για να πάρει το σετ ο ΑΟΘ με 25-21.
Η Μπρίνκαν μπήκε στο τάι μπρέικ με κεκτημένη ταχύτητα και με τρεις άσους διαμόρφωσε το 4-1, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 5-3, αλλά κατόπιν η σκυτάλη πέρασε στην Γεωργιάδη η οποία έφυγε από το σερβίς όταν το σκορ είχε φτάσει στο 10-3, με τον ΑΟΘ να πανηγυρίζει την 6η συνεχόμενη νίκη του και να είναι πλέον μόνος στην 4η θέση της βαθμολογίας.
ΑΟ Θήρας - Παναθηναϊκός 3-2
Τα σετ: 16-25, 25-22, 19-25, 25-21, 15-8
ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Γεωργιάδη 11 (5/11 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Μπρίνκμαν 24 (16/34 επ., 8 άσοι, 49% υπ. - 31% άριστες), Οικονομίδου 8 (5/15 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κιγιάκοβα 12 (10/27 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 58% υπ. – 38% άριστες), Βεργίδου 4 (0/2 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Βίντοβιτς 22 (20/45 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μουντάκη -λ (56% υπ. – 29% άριστες) / Καραφουλλίδου, Τσβέτκοβα, Σκορδίλη.
Παναθηναϊκός (Ρούσης) Νομικού 7 (3/16 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Κουτουξίδου 4 (2/2 επ., 2 άσοι), Καββαδία 8 (6/10 επ., 2 μπλοκ), Μερτέκη 9 (9/30 επ., 21% υπ. - 16% άριστες), Τσίμα 19 (15/35 επ., 4 μπλοκ, 40% υπ. – 17% άριστες), Φίλντ 12 (8/14 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Ρόγκα -λ (31% υπ. – 17% άριστες) / Γκούζου, Παπαδοπούλου, Κωνσταντινίδου 3 (3 άσοι).

Ανεβαίνει η Ηλιούπολη

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για την Ηλιούπολη (και τέταρτη συνολικά) η οποία επικράτησε εύκολα με 3-0 του ΟΠΕΡ.
Η ομάδα του Ρεθύμνου ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκε με 4-8, ωστόσο από εκείνο το σημείο και μετά ο αγώνας ήταν ένας μονόλογος για την Ηλιούπολη.
Τα κορίτσια της Δήμητρας Λυκογιάννη πιέζοντας από τη γραμμή του σερβίς δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην υποδοχή και κατ’ επέκταση στην επίθεση του ΟΠΕΡ (είχε μόλις 28% στην επίθεση έναντι 45%) που βρέθηκε να χάνει με 14-9 και 21-14 στο πρώτο σετ, ενώ στο δεύτερο η Ηλιούπολη ξέφυγε νωρίς με 8-3 και 16-6.
Στο τρίτο σερ ο ΟΠΕΡ προσπάθησε να αντιδράσει (7-8), ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 16-14, ωστόσο και πάλι με καλό σερβίς η Ηλιούπολη ξέφυγε 21-16 και πήρε το τρίποντο.
Ηλιούπολη - Ρέθυμνο 3-0
Τα σετ: 25-19, 25-12, 25-21
Ηλιούπολη (Λυκογιάννη) Γκλιγκόροβιτς 7 (4/7 επ., 3 μπλοκ), Μαρκοπούλου 7 (5/7 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Γιοβάνη 8 (8/17 επ.), Βέλλιου 8 (7/16 επ., 1 άσο, 50% υπ. – 20% άριστες), Μαλουσάρη 12 (6/11 επ., 5 άσοι, 1 μπλοκ), Βούκοβιτς 8 (6/22 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 56% υπ. – 44% άριστες), Αργυροπούλου -λ (26% υπ. – 16% άριστες) / Καπέλλου.
ΟΠΕΡ (Ντζαφέρης) Σαλούστρου 12 (10/17 επ., 2 άσοι), Παρασκάκη 1 (0/3 επ., 1 άσο), Κλεισιάρη 2 (1/13 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. - 25% άριστες), Κατερίνη 6 (5/22 επ., 1 μπλοκ), Λαγουδάκη 5 (5/22 επ., 54% υπ. - 23% άριστες), Ξαγοραράκη Β. 6 (3/8 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Παπουτσή -λ (61% υπ. - 39% άριστες) / Ξαγοραράκη Τζ., Τσελάνη 3 (1/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ).

Σπουδαία νίκη για το Μαρκόπουλο

Από την 4η αγωνιστική (3-2 τον Φιλαθλητικό Λαρισαϊκό) είχε να γευτεί τη χαρά της νίκης το Μαρκόπουλο, αλλά σήμερα κατάφερε να πάρει το πρώτο τρίποντο της χρονιάς επικρατώντας με 3-1 του μαχητικού Πορφύρα.
Κι οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν με σημαντικές απώλειες καθώς από το Μαρκόπουλο απουσίαζε η Αλεξάκου, ενώ ο Πορφύρας δεν είχε τις Χρήστου, Γκολφινοπούλου κι η Γκούρα έπαιξε ελάχιστα λόγω γαστρεντερίτιδας.
Με εξαίρεση το πρώτο σετ όπου μετά το 11-7 ο ΑΟΜ επικράτησε εύκολα (25-14) στα άλλα τρία είχαμε μεγάλη μάχη. Ο Πορφύρας στο β’ σετ με πίεση από το σερβίς μπόρεσε να ξεφύγει με 5-14, ωστόσο η εικόνα του αγώνα άλλαξε μετά το β’ τεχνικό τάιμ άουτ.
Το 9-16 έγινε 15-17 και το 15-18, 20-18 με άσο της Νικολογιάννη, αλλά ο Πορφύρας ισοφάρισε 23-23 και 24-24 για να κλείσει το σετ με μπλοκ της Τσιάκουλα.
Παρά το εις βάρος του 2-0 ο Πορφύρας δεν το έβαλε κάτω και μετά τον 10ο πόντο πήρε μια διαφορά την οποία κράτησε ως το τέλος μειώνοντας σε 2-1.
Στο δ’ σετ το Μαρκόπουλο ξέφυγε γρήγορα με 6-2 και παρόλο που ο Πορφύρας αρκετές φορές πλησίασε στους 2 πόντους, έφτασε τελικά στη νίκη.
Μαρκόπουλο - Πορφύρας 3-1
Τα σετ: 25-14, 26-24, 20-25, 25-20
Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς) Δικαιούλια, Νικολογιάννη, Πατεράκη, Βάσκεζ, Λιάγκη, Βαρουδάκη, Κοκκίου -λ / Καρακάση, Τσιάκουλα, Σιρίνινα, Μολδοβανίδη.
Πορφύρας (Πανδής) Ράπτη, Καράκου, Παπαγεωργίου, Χαλβατζή, Θεοχάρη, Μπούρμπη, Σκυθιώτη -λ / Σιδεράτου, Γκούρα.