Σάββατο 19 Δεκεμβρίου 2015

Η 10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Adtech Ad
Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό που νίκησε με 3-0 τον Γ.Σ Ηλιούπολης στο κλειστό του Πανελληνίου Γ.Σ. Νέα νίκη για τον Άρη.

Ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στην τελική επικράτηση και τους τρεις βαθμούς της νίκης, με την ομάδα της Ηλιούπολης μόνο σε ένα σημείο της αναμέτρησης να παίρνει προβάδισμα (στο ξεκίνημα του β’ σετ 2-5).
Οι γηπεδούχες κατάφεραν να πάρουν μεγάλες διαφορές –οι οποίες αποτυπώνονται στα σετ-, εκμεταλλευόμενες τα προβλήματα και τα λάθη των φιλοξενουμένων. Αξίζει να σημειωθεί ότι η διαφορά δυναμικότητας των δυο ομάδων έδωσε την ευκαιρία στους προπονητές να δώσουν συμμετοχή και σε παίκτριες με μικρότερο χρόνο μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα.
Παναθηναϊκός - Ηλιούπολη 3-0
Τα σετ: 25-16, 25-11, 25-12
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρούσης): Τσίμα, Μερτέκη, Νομικού, Κουτουξίδου, Φιλντ, Καββαδια, Ρόγκα λ., Παπαδοπούλου, Γιαννακοπούλου, Αγγελοπούλου, Κωνσταντινίδου, Γκούζου
Γ.Σ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Λυκογιάννη): Γκλιγκόροβιτς, Γιοβάνη, Μαρκοπούλου, Καπέλλου, Μπανίκα, Βέλλιου, Αργυροπούλου λ., Λάππα, Βούκοβιτς, Μαλουσάρη ,Πανταζοπούλου, Ευθυμιοπούλου

Τον χαβά του ο Άρης

Την 9η νίκη του σε 10 αγώνες (έχοντας το απόλυτο εντός έδρας) πανηγύρισε ο Άρης καθώς επικράτησε με 3-0 του Φιλαθλητικού Λαρισαϊκού που παρατάχθηκε με σημαντικές απουσίες.
Στο πρώτο σετ πάντως η ομάδα της Λάρισας δημιούργησε πολλά προβλήματα στην υποδοχή των γηπεδούχων κι έτσι ήταν κοντά στο σκορ μέχρι και το β’ τεχνικό τάιμ άουτ (16-15) με τον Άρη να ξεφεύγει με 23-18 και μετά το 1-0 να βελτιώνεται αισθητά ενώ από ένα σημείο και μετά και ο κ. Σολκίδης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες του.
Άρης - Φιλαθλητικός 3-0
Τα σετ: 25-22, 25-16, 25-17
Άρης (Σολκίδης): Πεσόα 2 (1/4 επ., 1 άσο), Τυφλιώρη 7 (5/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Καετάνο 23 (20/34 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 60% υπ. – 40% άριστες), Γκάνο 5 (4/7 επ., 1 άσο), Καλανταρίδου 4 (2/9 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 46% υπ. – 31% άριστες), Τσομπανίδου 1 (1/2 επ.), Ιακωβίδου -λ (67% υπ. – 50% άριστες) / Χίτζιου -λ (50% υπ. - 50% άριστες), Κούση 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Πήττα 4 (1/1 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Γουγούση 4 (2/6 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 100% υπ. - 67% άριστες), Κοσμά, Πλουμή 1 (1 άσο).
Φιλαθλητικός (Πράππας) Τουσιούδη 6 (5/13 επ., 1 μπλοκ), Χατζηελευθερίου 3 (1/6 επ., 2 άσοι), Τζούριτς 14 (12/32 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 33% άριστες), Μαυροπάνου 2 (1/6 επ., 1 μπλοκ), Υφαντή 11 (11/20 επ.), Μπαζιάνα 4 (1/6 επ., 3 άσοι), Αναγνωστοπούλου -λ (30% υπ. - 10% άριστες) / Γκαμζάρη, Μπουρλή, Ντουλμπέρη, Παπαγιάννη

Ανατροπή για το Μαρκόπουλο

Αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0, το Μαρκόπουλο κατάφερε να πετύχει σπουδαία ανατροπή στην έδρα του ΟΠΕΡ κατακτώντας μια σπουδαία νίκη στη μάχη της παραμονής.
Ωστόσο το κακό είναι διπλό για τον ΟΠΕΡ καθώς προς τα τέλη του α’ σετ (στο 18-15) αποχώρησε τραυματισμένη η Στέλλα Λαγουδάκη (κόλλησε το γόνατο της σε μια προσπάθεια για άμυνα και αμέσως μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο για εξετάσεις).
Παρά το αρχικό σοκ ο ΟΠΕΡ με σερί 6-1 πήρε το πρώτο σετ και στο δεύτερο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο, πόντο με τη γηπεδούχο να το κατακτά με 26-24.
Από εκείνο το σημείο και μετά όμως το Μαρκόπουλο με όπλο το σερβίς έφερε τα πάνω κάτω, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει σε 2-2 και στο τάι μπρέικ ο ΟΠΕΡ είχε το προβάδισμα μέχρι το 7-6, με τους φιλοξενούμενους να προσπερνούν με 7-9 και να φτάνουν στη νίκη.
ΟΠΕΡ - Μαρκόπουλο 2-3
Τα σετ: 25-16, 26-24, 14-25, 20-25, 12-15
ΟΠΕΡ (Ντζαφέρης) Σαλούστρου, Παρασκάκη, Κλεισιάρη, Κατερίνη, Λαγουδάκη, Ξαγοραράκη Β., Παπουτσή -λ / Κογεράκη, Τσελάνη.
Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς) Δικαιούλια, Νιοκολογιάννη, Πατεράκη, Βάσκεζ, Λιάγκη, Βαρουδάκη, Κοκκίου -λ / Αλεξάκου, Καρακάση, Τσιάκουλα, Σιρίνινα, Χαριτωνίδη.

Σημαντικό τρίποντο για τον Αίαντα

Την 3η του νίκη (όλες εντός έδρας) πανηγύρισε ο Αίας Ευόσμου που επικράτησε με 3-0 του μαχητικού και με πολλές ελλείψεις Πορφύρα.
Στα δύο πρώτα σετ η ομάδα του Πειραιά (χωρίς την Γκολφινοπούλου και με την Χρήστου λίμπερο αφού είχε πρόβλημα και η Σκυθιώτη) έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους ήταν πάντα κοντά στο σκορ, αλλά η μεγάλη διαφορά είχε να κάνει με την παρουσία της Φαμπιάν η οποία στα κρίσιμα σημεία ‘καθάρισε’ όλες τις φάσεις καθώς σχεδόν πότε το αντίπαλο μπλοκ δεν μπόρεσε να την σταματήσει.
Έτσι μετά το 2-0 η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπόρεσε να φτάσει πολύ πιο εύκολα στη νίκη, ξεφεύγοντας στο σκορ μετά το α’ τεχνικό τάιμ άουτ (8-7, 16-11).
Αίας Ευόσμου - Πορφύρας 3-0
Τα σετ: 25-18, 25-23, 25-15
Αίας Ευόσμου (Ζωλασταθιάδης) Κυριακίδου 9 (6/10 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Χρηστινίδου 1 (1 μπλοκ), Ναϊντένοβα 5 (4/12 επ., 1 άσο, 46% υπ. - 46% άριστες), Φαμπιάν 18 (16/27 επ., 2 άσοι, 67% υπ. - 67% άριστες), Ανδρονικίδου 11 (10/24 επ., 1 άσο), Στεφανίδου 6 (5/7 επ., 1 μπλοκ), Γεωργιάδου -λ (64% υπ. - 57% άριστες) / Τζιαρλή 1 (1 μπλοκ), Γλυκίδου 1 (1/6 επ.), Καλαγασίδη, Ξανθοπούλου 2 (2 άσοι).
Πορφύρας (Πανδής) Χαλβατζή 7 (6/11 επ., 1 άσο), Ράπτη 8 (8/24 επ., 47% υπ. – 39% άριστες), Παπαγεωργίου 4 (3/16 επ., 1 μπλοκ, 25% υπ. – 17% άριστες), Καράκου 9 (6/16 επ., 3 μπλοκ), Θεοχάρη 4 (1/7 επ., 1 άσο, 2μπλοκ), Μπούρμπη 2 (1/3 επ., 1 άσο), Χρήστου -λ (36% υπ. – 21% άριστες) / Λιάρου -λ, Γκούρα, Θαλασσινού, Σιδεράτου 1 (1 μπλοκ).