Κυριακή 22 Νοεμβρίου 2015

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ Σ. 3-2 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

pao_foinix

Ανάλυσέ το…

Ανατροπές και... επιστροφές στην Κυψέλη με τον Φοίνικα Σύρου να ανατρέπει (2-0 σε 2-2) και τον Παναθηναϊκό να αφυπνίζεται στο τάι μπρέικ και να κατακτά την πρώτη του εντός έδρας νίκη τη φετινή σεζόν, υποχρεώνοντας παράλληλα τους νησιώτες στην πρώτη τους ήττα!
Ψύχραιμος και αποτελεσματικός ΠΑΟ
Ο Φοίνικας μπήκε... φουριόζος στο πρώτο σετ και πήρε προβάδισμα 7-11 με τον  Παναθηναϊκό να ανεβάζει σταδιακά στροφές και με τον Γκιμαράες από τη γραμμή του σερβίς να δυσκολεύει την υποδοχή των φιλοξενουμένων. Οι «πράσινοι» πέρασαν μπροστά ενώ ήταν στο +3 (16-13) στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Παναθηναϊκός διατηρούσε έστω και δύσκολα το προβάδισμα (18-17) αλλά τα λάθη του Φοίνικα και η επιθετικές λύσεις του Τριφυλλιού με Φερέιρα, Γκιμαράες και Πανταλέων έγραψαν το 1-0 (25-22).
Στο δεύτερο σετ, ο Παναθηναϊκός ήταν και πάλι κυρίαρχος, τόσο στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-5), όσο και στο δεύτερο (16-12) είχε το προβάδισμα και δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στο 2-0 με 25-22 απέναντι σε ένα Φοίνικα που προσπαθούσε να βρει ρυθμό.
Διαστημικός Ντόκιτς και 2-2 ο Φοίνικας
Η εικόνα στο τρίτο σετ... άλλαξε εντελώς. Ο Ντόκιτς πήρε μπροστά με δικές του συνεχόμενες επιθέσεις ο Φοίνικας πήρε κεφάλι +6 (2-8) με τον Παναθηναϊκό να μοιάζει υπνωτισμένος και να θυμίζει την εμφάνιση του πρώτου σετ στην αναμέτρηση με την Κηφισιά! Η διαφορά εκτοξεύτηκε (7-17!) και ο Ανδρεόπουλος προσπαθούσε να ξυπνήσει τους παίκτες του ενόψει του τετάρτου και καθοριστικού σετ. Παράλληλα, έδωσε ανάσες στους βασικούς του και στο ματς πέρασε για τους τελευταίους πόντους του σετ τους Παπαδόπουλο-Αγγελή-Σαμαντά-Μπέλο. Οι νησιώτες με 25-11 και 2-1 σετ ξαναμπήκαν στο παιχνίδι.
Ίδια εικόνα με το τρίτο σετ και το τέταρτο με την ομάδα του Νίκολιτς να είναι εντυπωσιακή και να έχει βελτιώσει όλα τα στατιστικά, να πιέζει από το σρβίς και να έχει ένα Ντόκιτς ασταμάτητο. Ο διαγώνιος της Σύρου με συνεχόμενους άσους από το τεχνικό τάιμ άουτ έδωσε ανάσα 3-10 και έκτοτε η διαφορά όλο και αυξανόταν (7-17, 8-22. 8-24) με τον Παναθηναϊκό να έχει «βραχυκυκλώσει» για τα καλά. Το σετ έκλεισε με 8-25 υπέρ του Φοίνικα σε ένα από τα αρνητικότερα σετ εντός Κυψέλης για τους «πράσινους».
Ξύπνησε ο ΠΑΟ, έμεινε από δυνάμεις ο Φοίνικας
Στη ρώσικη ρουλέτα των πόντων, ο Φοίνικας μπήκε «ζεστός» (0-2) ενώ τα αίματα άναψαν έπειτα από τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων μετά από επίθεση του Ντόκιτς που δόθηκε μπλοκ άουτ (0-3). Από εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός αφυπνίστηκε με τον Γκιμαράες να μειώνει σε 3-4, τον Ντόκιτς να πιέζεται και να κάνει λάθος και τους γηπεδούχους να παιρνούν μπροστά με 5-4 από επίθεση του Σιμεούνοφ. Ο Βούλγαρος διαγώνιος μπλόκαρε για το 7-5 και ο Φερέιρα έστειλε στο +3 (8-5) τον ΠΑΟ. Ο Κάλντγουελ μείωσε σε 8-6 αλλά ο Ντόκιτς έστειλε άουτ το σερβίς 9-6 και ο Φοίνικας φάνηκε να χάνει τη συγκέντρωσή του σε αντίθεση με τους «πράσινους» που... επέστρεψαν, πάτησαν γκάζι για να «χτίσουν» διαφορά (12-7) ενώ με μπλοκ του Κανέλλου το σετ (15-8) και το ματς βάφτηκε πράσινο!