Τρίτη 17 Νοεμβρίου 2015

ΑΡΗΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛ. 3-2 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

«Σκληρός» στην έδρα του ο Άρης, 3-2 τον ΕθνικόΟ Άρης πήρε τη δεύτερη εντός έδρας νίκη του σε ισάριρθμους αγώνες στη σεζόν για να φτάσει τους 5 βαθμούς μετά από 3 αγωνιστικές στη Volleyleague. Η ομάδα του Γιάννη Μέλκα, επικράτησε με 3-2 του Εθνικού Αλεξαδνρούπολης έχοντας πρωταγωνιστές τους Αινείας Τζελάτι και ο Γιάννης Κυριακίδης με τον πρώτο να πατάει γκάζι μετά το 3ο σετ και τον δεύτερο να κερδίζει 5 άσσους και να κρατάει την υποδοχή των κιτρινόμαυρων. Από τον Εθνικό ο Σούλιαγιτς ήταν πρώτος σκορερ αλλά στο 4ο και 5ο σετ υπήρχαν μεγάλα κενά στην υποδοχή.

Ο Εθνικός προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ με 1-0 και 2-1 σετ αλλά μετά το 4ο σετ έδειξε να μένει από δυνάμεις. Η ομάδα του Έβρου ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και με σερί 4-0 πέρασε μπροστά 11-9 στο 1ο σετ. Νέο σερί 3-0 στο 14-14 έφερε τον Εθνικό σε προβάδισμα 17-14 και θέση ισχύος για την κατάκτηση του σετ όπως και έγινε με 25-19.
Στο σετ 2ο σετ ο Άρης ξεκίνησε με τον Χαριτωνίδης στο «1» και τον Μούχλια αντί του Σωτηρίου. Η υποδοχή βελτιώθηκε και ήταν πιο αποτελεσματικός σε σερβις και μπλοκ. Το 6-6 έγινε 9-6 για τον Άρη και αργότερα με νέο σερί 3-0 η διαφορα ανέβηκε στο +5 (13-8) και διατηρήθηκε μέχρι το τέλος.

Αντίστροφη εικόνα είχαμε στο 3ο σετ όπου αυτή τη φορά ο Εθνικός με σερί 5-0 από σερβίς και λάθη των γηπεδούχων ξέφυγε 12-7 και κράτησε μέχρι το τέλος το προβάδισμα.

Από το 4ο σετ επέστρεψε στον αγώνα ο Σωτηρίου και ο Άρης άρχισε την αντεπίθεση. Με αφετηρία και πάλι το 6-6 ο Άρης ξέφυγε με καλές άμυνες και αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις που του έδωσαν ευκολία στο σκοράρισμα. Ο Εθνικος έκανε πολλά λάθη και η διαφορά εκτινάχθηκε στο 16-10 και διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ.

Στο τάι μπρέικ ο Εθνικός προηγήθηκε 3-2, αλλά ο Άρης με σερί 4-0 βγήκε μπροστά με 6-3 και διατηρώντας την πολύτιμη διαφορά έφτασε στη νίκη.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Αβραμίδης.

1ο σετ: 8-6, 14-16,17-21, 19-25
2ο σετ: 8-6, 16-12, 21-15, 25-18
3ο σετ: 7-8, 12-16, 15-21, 22-25
4ο σετ: 8-6, 16-10, 21-16, 25-16
5ο σετ: 5-3, 10-9, 12-10, 15-12

* Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 5 άσσους, 56 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 34 λάθη αντιπαλων. Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 4 άσσους, 49 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (19-25, 25-18, 22-25, 25-16, 15-12)

ΑΡΗΣ (Μέλκας): Κυριακίδης 16 (11/23 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ - 36% άριστες), Γκιρτζίκης 10 (6/8 επ, 4 μπλοκ), Χαριτωνίδης 4 (1/3 επ, 3 μπλοκ), Ανδρεάδης 12 (9/11 επ, 3 μπλοκ), Σωτηρίου 6 (5/13 επ, 1 άσσος, 38% υπ -31% άριστες), Τζελάτης 22 (20/43 επ, 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 88% υπ -71% άριστες), Κουτσονίκας, Παπαϊακώβου, Μούχλιας 4 (4/9 επ, 85% υπ - 46% άριστες), Παπασταματάτος.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κώστας 7 (4/16 επ, 3 άσσοι, 68% υπ -42% άριστες), Σούλιαγιτς 21 (19/51 επ, 2 μπλοκ), Τουρανιάνιν 11 (9/13 επ, 2 μπλοκ), Κασαμπαλής 3 (1/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κιόσης 14 (9/17 επ, 5 μπλοκ), Δαλακούρας Ανέστης 9 (7/30 επ, 2 μπλοκ, 61% υπ -28% άριστες) / Δαρίδης (λ, 53% υπ - 32% άριστες), Βλαχόπουλος.