Τετάρτη 18 Νοεμβρίου 2015

ΠΑΟΚ - ΤΡΕΝΤΙΝΟ 1-3 ΓΙΑ ΤΟ CHAMPIONS LEAGUE

Adtech Ad
Ο ΠΑΟΚ για τρία σετ έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε κόντρα στην Τρεντίνο, αλλά η ιταλική ομάδα στα κρίσιμα σημεία ήταν πιο ψύχραιμη και επικράτησε με 3-1 σετ.

Όταν απέναντι σου έχεις την Τρεντίνο πρέπει να εκμεταλλεύεσαι όλες τις ευκαιρίες που σου παρουσιάζονται, αλλιώς δεν έχεις πολλές πιθανότητες να φτάσεις στη νίκη. Αυτό το ήξεραν από πριν στον ΠΑΟΚ, αλλά δεν το έκαναν πράξη και έτσι ηττήθηκαν από την ιταλική ομάδα με 3-1 στο PAOK Sports Arena.
Για τρία σετ οι παίκτες του Ζελιάσκοφ ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί και θα μπορούσαν να έχουν πάρει κάτι καλύτερο από αυτό το ένα σετ που κατέκτησαν.
Με τα "αν" και τα "θα" δεν γράφεται ιστορία και έτσι ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα. Σίγουρα εκείνο που κρατά ο Ζελιάσκοφ είναι η προσπάθεια των παικτών του που έδειξαν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί όσο άντεξαν, κάτι που φάνηκε άλλωστε και από το χειροκρότημα του κόσμου που βρέθηκε στο γήπεδο.
Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα το ευρωπαϊκό μέλλον του ΠΑΟΚ θα κριθεί σε μεγάλο βαθμό από τα δύο ματς κόντρα στην Νόλικο. Ο "δικέφαλος του Βορρά" πρέπει να μαζέψει βαθμούς κόντρα στους Βέλγους για να μπορέσει να έχει μέλλον το ευρωπαϊκό του ταξίδι.
Υπενθυμίζουμε ότι πλέον ο ΠΑΟΚ έχει δύο ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Το ματς: Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να φέρει το ματς στα μέτρα του. Με το μπλοκ του να σπάει πολλές μπάλες και εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση κατάφερε να προηγηθεί με 16-10.
Από εκεί όμως και για το υπόλοιπο του σετ οι παίκτες του "δικεφάλου του Βορρά" βραχυκύκλωσαν. Πως αλλιώς μπορεί να εξηγηθεί το επί μέρους 15-6 που έτρεξε η Τρεντίνο φτάνοντας στην κατάκτηση του πρώτο του σετ με 25-22. Για να φτάσει μέχρι εκεί η ιταλική ομάδα χρειάστηκε μπόλικη δουλειά από τους Αντόνοφ και Λάτσα που κάλυψαν την κακή επιθετική βραδιά του Τζούριτς.
Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ με παίκτη κλειδί τον Πέτρογλου ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του. Αυτή τη φορά οι παίκτες του Ζελιάσκοφ δεν είχαν κανένα κενό σημείο στην απόδοσή τους και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα με 25-18.
Με την ψυχολογία στα ύψη ο ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικός μέχρι και τα μισά του τρίτου σετ όταν και προηγήθηκε με 18-15. Κάπου εκεί ο Τζούριτς ξύπνησε, ο εξαιρετικός Τζιανέλι τον φόρτωσε και η Τρεντίνο έκανε μία ακόμα ανατροπή φτάνοντας στο 2-1 (21-25).
Για το τέταρτο σετ δεν υπάρχει κάποια κριτική που μπορεί να γίνει αφού ο ΠΑΟΚ είχε αδειάσει ψυχολογικά και οι Ιταλοί το μετέτρεψαν σε παράσταση για ένα ρόλο.

ΠΑΟΚ - Τρεντίνο 1-3
Τα σετ: 22-25, 25-18, 21-25, 13-25
ΠΑΟΚ (Ζελιάσκοφ): Χιμένες 15 (14/23 επ., 1 άσο, 32% υπ. - 06% άριστες), Παντακίδης 6 (5/7 επ., 1 άσο), Κουρνέτας, Σεπέδα 16 (15/33, 1 άσο), Γκεοργκίεφ 5 (3/8, 2 μπλοκ), Πέτρογλου 9 (8/22 επ., 1 μπλοκ, 19% υπ - 06% άριστες), Γκαράς -λ (50% υπ. - 06% άριστες) / Τερζής, Ντίνας, Καρασαββίδης, Εφραιμίδης.
Τρεντίνο (Στόιτσεφ): Αντόνοφ 14 (10/21 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 64% υ. - 45% άριστες), Τζιανέλι 1 (1 μπλοκ), Λάντσα 14 (13/25 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 16% άριστες), Σόλε 13 (9/11 επ., 4 μπλοκ), Βαν Ντε Βόρντε 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Τζούριτς 15 (13/33 επ., 2 μπλοκ), Κολάτσι -λ (46% υπ. - 38% άριστες) / Νέλι, Μπρατόεφ, Ντέ Άντζελις, Ματσόνε 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ)