Κυριακή 16 Αυγούστου 2015

ΟΥΓΓΑΡΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 1-3 ΓΙΑ ΤΟ EUROPEAN LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Εντυπωσιακή εμφάνιση και νίκη για την Εθνική Γυναικών που επικράτησε με σκορ 3-1 (21-25, 25-19, 25-23, 25-21) της Ουγγαρίας στην Βουδαπέστη για την 3η αγωνιστική του European League.

Στο πρώτο σετ η Ελληνική ομάδα παρότι προηγήθηκε με 5-8 και 9-16 δεν άντεξε στην πίεση της γηπεδούχου που κυρίως με την Χόβαρθ από την θέση σέρβις και την αναποτελεσματικότητα στην επίθεση το έχασε με 25-21

Με την εορτάζουσα Μαρία Νομικού στην θέση της Μερτεκη, η Ελληνική ομάδα ξεκίνησε καλά και στο β’ σετ όπου προηγήθηκε με 1-4, 3-8 και 6-16 και παρότι η διαιτησία ήταν εχθρική κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1.

Στο τρίτο σετ οι Ουγγαρέζες μπήκαν αποφασισμένες να πάρουν κεφάλι στο σκορ και προηγήθηκαν με 8-7 στο πρώτο τεχνικό τιμ άουτ και 16-15 στο δεύτερο, όμως η εθνική ήταν αυτή που χαμογέλασε στο τέλος μετά από σκληρή μάχη επικρατώντας με 23-25.

Με το προβάδισμα στο σκορ και με τα λάθη να μειώνονται στο ελάχιστο η ομάδα μας πηρέ από νωρίς κεφάλι στο σκορ 1-4, 6-8, 12-16 και τελικά με άσο της Βεργιδου πήρε το σετ με 21-25 και την σπουδαία νίκη με 3-1.

«Πετύχαμε μια μεγάλη νίκη στην έδρα ενός αντιπάλου που διαθέτει κάποιες αθλήτριες πολύ υψηλού επιπεδου. Μενουμε συγκεντρωμένοι και αυτό που θα επιδιώξουμε είναι να ζευγαρώσουμε τις νίκες μας αύριο», είπε ο Γιάννης Καλμαζίδης ενώ η Στέλλα Χριστοδούλου σημείωσε: «Ήταν μια ομαδική νίκη και αυτό που θέλουμε είναι να καταφέρουμε να νικήσουμε και στην αυριανή αναμέτρηση με τις Ουγγαρέζες»

Τα σετ: 25-21, 19-25, 23-25, 21-25
Ουγγαρία (Ντε Μπράντ) Σάντορ 23 (20/58 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 27% υπ. - 27% άριστες), Τάλας 3 (2/3 επ., 1 άσο), Ζέλες 9 (7/10 επ., 2 μπλοκ), Ντόμπι 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ), Λίλιομ 5 (3/8 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 40% υπ. - 20% άριστες), Χόρβαθ 12 (9/30 επ., 3 άσοι, 45% υπ. - 18% άριστες), Κότελ Ντ. -λ (48% υπ. - 22% άριστες) / Κότελ Ζ. 1 (1 μπλοκ), Μπόντναρ, Πάλαγκ 11 (8/15 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Σομπαθέλι.
Ελλάδα (Καλμαζίδης) Βασιλαντωνάκη 17 (16/27 επ., 1 μπλοκ), Λαμπρούση 9 (5/8 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Μερτέκη 1 (0/6 επ., 1 άσο, 50% υπ. - 50% άριστες), Γιώτα 9 (7/16 επ., 2 μπλοκ), Χαντάβα 13 (11/27 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 57% υπ. - 36% άριστες), Χριστοδούλου 4 (2/4 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (48% υπ. - 32% άριστες) / Νομικού 12 (11/17 επ., 1 άσο, 46% υπ. - 15% άριστες), Βεργίδου 1 (1 άσο), Κελεσίδου