Σάββατο 8 Αυγούστου 2015

ΠΟΛΩΝΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 1-3 ΓΙΑ ΤΟ EUROPEAN LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση η Εθνική Ομάδα βόλεϊ γυναικών πήρε πανάξια νίκη με 3-1 σετ απέναντι στην «οικοδέσποινα» Πολωνία! Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου από τις γηπεδούχες και απόλυτα δίκαια έφυγε με τους πολύτιμους τρεις βαθμούς από την Kalisz Arena!

Αποστολή ΠΣΑΤ - Χάρης Ζευγαδέλης

Όπως και στο παιχνίδι της Παρασκευής, έτσι και σήμερα, η Εθνική Ομάδα βόλεϊ γυναικών μπήκε στην Kalisz Arena με το πόδι στο. γκάζι! Οι αθλήτριες της Ελλάδας έβγαζαν ενέργεια, «ψυχή» και έκαναν. πάρτι απέναντι στις Πολωνές. Με την Λαμπρούση στο σερβίς να δυσκολεύει την υποδοχή των γηπεδούχων το σκορ έγινε 1-7 και στη συνέχεια ανέλαβαν δράση Γιώτα, Χαντάβα και Βασιλαντωνάκη για να εκτιναχθεί η διαφορά (4-14). Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη είχε τον απόλυτο έλεγχο του σετ, έκανε εξαιρετική δουλειά σε άμυνα και επίθεση για να φτάσουμε στο 10-23 και το τελικό 11-25.
Το δεύτερο σετ δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για την Ελλάδα, αλλά τελείωσε με τον πλέον ιδανικό τρόπο! Οι Πολωνές, όπως ήταν αναμενόμενο, αντέδρασαν και μπήκαν αποφασισμένες για. ισοφάριση. Προηγήθηκαν με 5-2, 11-6 και 15-8. Η Χαντάβα, όμως, με εξαιρετικά σερβίς έκανε «δύσκολη» τη ζωή των γηπεδούχων για να μειώσει η Ελλάδα σε 17-15. Η Στράντζαλη με σωστές επιλογές στην επίθεση έδωσε «φρεσκάδα» στην Εθνική Ομάδα για να έρθει η ισοφάριση (21-21) με μπλοκ της Λαμπρούση. Το μομέντουμ, πλέον, είχε αλλάξει, η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη είχε το πάνω χέρι και με μπλοκ των Χαντάβα, Γιώτα έγινε το 22-24. Έναν πόντο χρειαζόταν η Εθνική Ομάδα για να κάνει το 2-0 στα σετ και ήρθε από τα χέρια της Βασιλαντωνάκη για το τελικό 23-25!
Στο τρίτο σετ η εικόνα της Εθνικής Ομάδας δεν ήταν καλή. Οι επιλογές στην επίθεση δεν «βγήκαν», το μπλοκ δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικό και η Πολωνία κατάφερε να πάρει σχετικά εύκολα το σετ και να μειώσει σε 2-1. Το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ βρήκε τις γηπεδούχες να προηγούνται 8-6 και το δεύτερο 16-13. Στη συνέχεια η διαφορά «άνοιξε» με το σκορ να φτάνει στο 21-16 και το τελικό 25-19.
Η Εθνική Ομάδα δεν είχε όρεξη για. δώρα και στο τέταρτο σετ ήταν εξαιρετική, το απόλυτο «αφεντικό». Με την Λαμπρούση να πιέζει από το σερβίς και τις πολωνικές επιθέσεις να μην έχουν. τύχη απέναντι στο ελληνικό μπλοκ, η Ελλάδα προηγήθηκε με 0-5 και 1-7! Κάποια λάθη στην υποδοχή επέτρεψαν στις γηπεδούχες να μειώσουν (6-9), αλλά η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη ήταν αποφασισμένη να μην επαναλάβει την. αυτοκτονία του χθεσινού αγώνα και πήγε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενη 8-16! Οι Πολωνές έδωσαν τα πάντα για την ανατροπή, αλλά η Εθνική Ομάδα ήταν ξεκάθαρα ανώτερη και δεν απειλήθηκε καθόλου. Διατήρησε σε όλη τη διάρκεια του σετ απόσταση ασφαλείας για να φτάσει στο τελικό 25-18 και την τεράστια νίκη με 3-1 σετ!

Τα σετ: 11-25, 23-25, 25-19, 18-25
Πολωνία (Πόπικ) Γκράιμπερ 9 (7/23 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 64% υπ. - 18% άριστες), Γκάντζικ 2 (0/7 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τβαρντόφσκα 4 (2/7 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Βαβρίνιακ 9 (8/35 επ., 1 άσο), Μόσκβα 7 (3/12 επ., 4 μπλοκ), Τόμπιαζ, Μπόρεκ -λ (24% υπ. - 03% άριστες) / Ροζάνσκι 1, Μπάλντιγκα 3 (1/1 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Πάτσακ 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Μπότσιεκ 7 (6/17 επ., 1 άσο, 33% υπ. - 08% άριστες)

Ελλάδα (Καλμαζίδης) Χριστοδούλου 4 (4 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 14 (12/42 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Λαμπρούση 5 (3/9 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μερτέκη 2 (2/6 επ., 31% υπ. - 08% άριστες), Γιώτα 14 (3/8 επ., 1 άσο, 10 μπλοκ), Χαντάβα 14 (11/28 επ., 3 μπλοκ, 45% υπ. - 09% άριστες), Αρτακιανού -λ (35% υπ. - 10% άριστες) / Στράντζαλη 6 (6/21 επ., 42% υπ. - 00% άριστες), Κελεσίδου.