Παρασκευή 8 Μαΐου 2015

Η 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

ΗΡΑΚΛΗΣ Κ.
Με νίκη του Ηρακλή Κηφισιάς επί της ΕΑ Λάρισας (3-1) και πολύ κόσμο στις κερκίδες άνοιξε η αυλαία του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κορασίδων στον Παλαμά Καρδίτσας, Η επικράτηση της αθηναϊκής ομάδας ήταν δίκαιη, καθώς κυριάρχησε στο φιλέ (13-8 μπλοκ), είχε 18 άσους και την πρώτη σκόρερ του αγώνα Νικολογιάννη με 16 πόντους. Η ΕΑΛ, με εξαίρεση το πρώτο σετ, βρισκόταν συνεχώς πίσω στο σκορ και δεν απέφευγε τα λάθη όταν πλησίαζε τον αντίπαλό της.
Η ΕΑΛ ξεκίνησε τον αγώνα πολύ δυνατά και αιφνιδίασε τον Ηρακλή, ξεφεύγοντας στο σκορ με 16-9. Η ομάδα της Κηφισιάς δεν μπορούσε να βρει επιθετικές λύσεις και η Λάρισα, με όπλο το σέρβις και το μπλοκ, προηγήθηκε εύκολα με 25-14.

Στο δεύτερο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το 8-8 και στη συνέχεια ο Ηρακλής πέρασε μπροστά με 16-12. Η ΕΑΛ μείωσε σε 15-17, αλλά ο Ηρακλής είχε τις λύσεις και έφτασε στην ισοφάριση με 25-16.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τον Ηρακλή να κυριαρχεί στο μπλοκ (2-6), αλλά την Λάρισα να ισοφαρίζει γρήγορα. Ακολούθησε εναλλαγή των δύο ομάδων στο προβάδισμα, μέχρι ο Ηρακλής να ξεφύγει ξανά με 15-21 με την Χαιρετάκη στο σέρβις. Δύο άσσοι της Γεωργάκα έφεραν την ΕΑΛ στο 21-23, αλλά το μπλοκ του Ηρακλή έβαλε τέλος στο σετ με 25-21. Στο τέταρτο ο Ηρακλής ξέφυγε νωρίς στο σκορ (16-10) και το πήρε με 25-19 σφραγίζοντας την πρώτη του νίκη στο τουρνουά.

Τα σετ: 25-14, 16-25, 21-25, 19-25
ΕΑΛ (Πνάκας) Σταυροθεοδώρου 8 (8/24 επ., 38% υπ. - 31% άριστες), Γεροκώστα 13 (9/27 επ., 4 μπλοκ), Τάση 14 (12/36 επ., 2 άσοι, 26% υπ. - 26% άριστες), Κοντονάσιου 7 (4/13 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Δούρου 5 (3/7 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Παπακώστα 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Τσουκαλά -λ (19% υπ. - 06% άριστες) / Μανδραβέλη -λ (22% υπ. - 00% άριστες), Ζιάγγα 1 (1 άσο), Γίτση, Γεωργάκα 2 (2 άσοι)
Ηρακλής Κηφισιάς (Πολύζος) Γκρέκα 4 (1/5 επ., 3 άσοι), Χαιρετάκη 6 (3/13 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 33% υπ. - 17% άριστες), Κάστανου 3 (3/11 επ.), Τσελέπη 7 (5/20 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 21% υπ. - 21% άριστες), Τσιάκουλα 11 )2/7 επ., 5 άσοι, 4 μπλοκ), Έρωτα 7 (2/4 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Λύρα -λ (30% υπ. - 17% άριστες) / Πολίτη -λ (21% υπ. - 21% άριστες), Καραμαούνα 7 (2/8 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Νικολογιάννη 16 (12/32 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 36% υπ. - 00% άριστες)

Νικηφόρα ξεκίνησε την υπεράσπιση του τίτλου της η Ελπίδα Αμπελοκήπων, αφού κέρδισε 3-1 το Αιγάλεω έχοντας ως πρωταγωνίστρια την Κατερίνα Παπάζογλου με 28 πόντους!
Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 17-17 του πρώτου σετ και μετά το Αιγάλεω πέρασε με 19-17 και 21-18. Με επιθετική αιχμή την Παπάζογλου η Ελπίδα ισοφάρισε (21-21) και με άσο της διεθνούς ακραίας πέρασε μπροστά (23-22), για να τελειώσει το σετ με δύο λάθη του Αιγάλεω (25-22). Το ξεκίνημα του Αιγάλεω ήταν καταιγιστικό στο δεύτερο σετ (5-1), το σκορ ξέφυγε πολύ γρήγορα (16-5) και παρά την αντεπίθεση της Ελπίδας η ισοφάριση ήλθε εύκολα για την πρωταθλήτρια της ΕΣΠΕΔΑ (25-20).

Καλύτερα ξεκίνησε το Αιγάλεω και στο τρίτο σετ (7-3), αλλά το προβάδισμα δεν κράτησε πολύ (12-12). Το καλό σέρβις της Μιλεντίγεβιτς βοήθησε το Αιγάλεω να ξεφύγει και πάλι με 19-15, αλλά ένα ανάλογο σερί της Καρακατσιάνη έφερε μπροστά την κάτοχο του τίτλου με 21-19. Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το 22-22 και κρίθηκε με τη μικρότερη διαφορά (25-23).

Στο τέταρτο σετ η Ελπίδα μπήκε με καλή ψυχολογία από την προηγούμενη ανατροπή και προηγήθηκε 7-4 και 10-7, για να τελειώσει ουσιαστικά το σετ η Παπάζογλου από τη γραμμή του σέρβις (25-15).

Τα σετ: 25-22, 20-25, 25-23, 25-15
Ελπίδα (Χρυσομαλλίδης) Κουτούλα 6 (3/12 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Παπάζογλου 28 (18/45 επ., 5 άσοι, 5 μπλοκ, 50% υπ. - 40% άριστες), Πανταζή 3 (2/4 επ., 1 άσο), Χυτίρογλου 2 (2/5 επ.), Δροσοπούλου 16 (11/31 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 48% υπ. - 22% άριστες), Καρακατσιάνη 7 (1/9 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Δάκου -λ (56% υπ. - 36% άριστες) / Ντουμάνι 4 (4/17 επ.), Σκεφαλέ, Γούση, Αμπεριάδου, Ιασωνίδου
Αιγάλεω (Αντωνιάδη) Βλάχου 3 (1/5 επ., 2 άσοι), Κουλοπούλου 11 (11/37 ε., 35% υπ. - 31% άριστες), Κομβόκη 8 (4/8 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Μιλεντίγιεβιτς 18 (15/38 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 47% υπ. - 21% άριστες), Χαραλαμποπούλου 5 (4/20 επ., 1 άσο), Πάτα 9 (5/15 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Αναστασιάδη -λ (33% υπ. - 14% άριστες) / Γαρδούνη