Σάββατο 9 Μαΐου 2015

Η 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

ΕΛΠΙΔΑ
Ένα από τα πιο δραματικά παιχνίδια στην ιστορία των Πανελληνίων Πρωταθλημάτων είδαν χτες οι φίλαθλοι του βόλεϊ στο γυμναστήριο του Παλαμά Καρδίτσας. Η ΕΑ Λάρισας προηγήθηκε με 2-0 και 17-7, αλλά η Ελπίδα Αμπελοκήπων έκανε απίστευτη ανατροπή και επικράτησε με 3-2 έπειτα από αγώνα που κράτησε περισσότερες από 2,5 ώρες.
Με 28 πόντους και πάλι από την Παπάζογλου και άλλους 17 από την Δροσοπούλου, η κάτοχος του τίτλου είχε 23 άσους και φυσικά το σέρβις ήταν αυτό που έκρινε το παιχνίδι.

Το πρώτο σετ είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι, χωρίς κάποια ομάδα να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Η μάχη συνεχίστηκε μέχρι το τέλος και το σετ κρίθηκε με ένα μπλοκ άουτ της Σταυροθεοδώρου (26-24).

H ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο σετ, με την θεσσαλική ομάδα να ξεφεύγει για πρώτη φορά 16-11. Η Ελπίδα αντέδρασε και ισοφάρισε δύο φορές (18-18, 21-21) , αλλά η ΕΑΛ κατάφερε να κάνει το 2-0 με όπλο την καλή της άμυνα (25-22).

Με την ψυχολογία στα ύψη, οι Λαρισαίες μπήκαν πολύ καλύτερα στο τρίτο σετ και πήραν γρήγορα διαφορά (6-0, 10-2). Η Ελπίδα, με τα σέρβις των Σκλόπη και Πανταζή έκανε μια τρομερή ανατροπή και από 7-17 προηγήθηκε 22-19, για να πάρει το σετ με 25-21!

Παρά την απώλεια του σετ, η ΕΑΛ ξεκίνησε καλύτερα και στο τέταρτο, όπου προηγήθηκε με 11-6, αλλά η Δροσοπούλου με συνεχόμενα καλά σέρβις έφερε ξανά το παιχνίδι σε ισορροπία (11-11). Και στο 16-15 τη σκυτάλη πήρε η Παπάζογλου που αποδιοργάνωσε την αντίπαλη υποδοχή και με 9 συνεχόμενους πόντους έκανε το 2-2. (25-15).

Με το μομέντουμ πλέον να τις ευνοεί, οι αθλήτριες της Ελπίδας ρίσκαραν στο σέρβις και πήραν αμέσως προβάδισμα (4-1, 7-2), πριν η ΕΑΛ μειώσει σε 7-6. Η αντεπίθεση της των Θεσσαλών είχε συνέχεια μετά την αλλαγή γηπέδου, όταν το 11-6 έγινε 11-9, αλλά η Γεροκώστα έχασε το σέρβις στο 13-10 και η Καρακατσιάνη τελείωσε το ματς με επίθεση πρώτου χρόνου (15-10)

Τα σετ: 25-22, 20-25, 25-23, 25-15
Ελπίδα (Χρυσομαλλίδης) Κουτούλα 11 (7/16 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Παπάζογλου 28 (19/41 επ., 8 άσοι, 1 μπλοκ, 32% υπ. - 16% άριστες), Πανταζή 5 (1/5 επ., 4 άσοi), Χυτίρογλου 2 (2/6 επ.), Δροσοπούλου 17 (12/42 επ., 5 άσοι, 16% υπ. - 11% άριστες), Καρακατσιάνη 5 (3/10 επ., 2 άσοι), Δάκου -λ (39% υπ. - 25% άριστες) / Ντουμάνι 4 (2/11 επ., 2 μπλοκ), Αμπεριάδου 3 (3/9 επ.), Ιασωνίδου, Σκλόπη 2 (1 άσο, 1 μπλοκ)
ΕΑΛ (Πνάκας) Σταυροθεοδώρου 13 (12/28 επ., 1 άσο, 21% υπ. - 17% άριστες), Γεροκώστα 14 (10/30 επ., 4 άσοι), Τάση 16 (15/41 επ., 1 μπλοκ, 28% υπ. - 08% άριστες), Κοντονάσιου 6 (4/13 επ., 2 άσοι), Ζιάγγα 3 (1/6 επ., 2 άσοι), Παπακώστα 1 (1/3 επ.), Μανδραβέλη -λ (17% υπ. - 12% άριστες) / Τσουκαλά -λ, Γίτση, Γεωργάκα 6 (3/4 επ., 3 άσοι), Εξάρχου 1 (1/3 επ.), Δούρου.

Την πρώτη του νίκη σημείωσε στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κορασίδων το Αιγάλεω, με 3-1 επί του Ηρακλή Κηφισιάς και αφού απέτρεψε τρία σετ μπολ του αντιπάλου του στο τέταρτο σετ, που θα οδηγούσαν το ματς στο τάι μπρέικ. Πρώτη σκόρερ του παιχνιδιού ήταν η διεθνής ακραία Ελενα Μιλεντίγεβιτς με 22 πόντους, ενώ 17 είχε η Κουλοπούλου. Για τον Ηρακλή 15 πόντους σημείωσε η Κάστανου.

Μετά τα αποτελέσματα της δεύτερης ημέρας προβάδισμα για τον τίτλο έχει η Ελπίδα Αμπελοκήπων, που χρειάζεται νίκη ή δύο σετ, αν το Αιγάλεω επικρατήσει της ΕΑΛ και έχουμε τριπλή ισοβαθμία.

Ο Ηρακλής έδειξε από την αρχή τις διαθέσεις του και προηγήθηκε με 8-1 και 16-10, για να πάρει το πρώτο σετ με 25-14. Στο δεύτερο σετ, όμως, το Αιγάλεω αντέδρασε και όχι μόνο προηγούνταν συνεχώς, αλλά ανέτρεψε ένα πρόσκαιρο προβάδισμα τoυ Ηρακλή (21-17 από 15-17), χάρη στο σερί της Μιλεντίγεβιτς από τη γραμμή του σέρβις.

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, τη σκυτάλη στην τελική γραμμή πήρε η Κουλοπούλου και το Αιγάλεω προηγήθηκε με 8-1. Η Κάστανου βοήθησε τον Ηρακλή να μειώσει σε 8-6 και με άσους της Γκρέκα η ομάδα του Στέφανου Πολύζου πέρασε μπροστά 16-14, αλλά το Αιγάλεω συνέχισε να πιέζει την αντίπαλη υποδοχή και προηγήθηκε με 2-1.

Έχοντας το προβάδισμα, η ομάδα της Αγγελικής Αντωνιάδη προηγούνταν στο τέταρτο σετ μέχρι τον 14ο πόντο, αλλά στη συνέχεια οι επιθετικές δεν μπορούσαν να τελειώσουν εύκολα τις μπάλες. Ο Ηρακλής πέρασε μπροστά με 17-13 και έφτασε σε σετ μπολ (24-21), αλλά το Αιγάλεω έκανε μία τρομερή ανατροπή με την Κουλοπούλου στο σέρβις και κέρδισε το ματς με 26-24!

* Πριν την έναρξη του αγώνα ο πρόεδρος της Δημοτικής Ενότητας Παλαμά κ. Βάιος Μπακαβέλος τίμησε τον προπονητή της Εθνικής Γυναικών Γιάννη Καλμαζίδη.

Τα σετ: 14-25, 25-18, 25-22, 26-24
Αιγάλεω (Αντωνιάδη) Βλάχου 5 (2/7 επ., 3 άσοι), Κουλοπούλου 17 (12/36 επ., 5 άσοι, 14% υπ. - 14% άριστες), Κομβόκη 4 (3/4 επ., 1 άσο), Μιλεντίγιεβιτς 22 (18/52 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 47% υπ. - 24% άριστες), Χαραλαμποπούλου 6 (5/18 επ., 1 μπλοκ), Πάτα 6 (1/11 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Αναστασιάδη -λ (32% υπ. - 24% άριστες) / Γαρδούνη 1 (1/1 επ.)
Ηρακλής Κηφισιάς (Πολύζος) Γκρέκα 5 (1/2 επ., 4 άσοι), Κάστανου 15 (10/33 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Τσελέπη 6 (5/28 επ., 1 άσο, 27% υπ. - 08% άριστες), Τσιάκουλα 4 (1/5 επ., 3 μπλοκ), Νικολογιάννη 10 (8/20 επ., 2 άσοι, 29% υπ. - 12% άριστες) Έρωτα 3 (3/4 επ.), Λύρα -λ (15% υπ. - 00% άριστες) / Πολίτη -λ (29% υπ. - 14% άριστες), Χαιρετάκη 5 (5/18 επ., 40% υπ. - 20% άριστες), Μαγγέλ 3 (2 άσοι, 1 μπλοκ) Καραμαούνα 2 (2/12 επ.)