Κυριακή 3 Μαΐου 2015

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-3 ΣΤΟΝ 4ο ΤΕΛΙΚΟ ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ - Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-1 σετ τον Παναθηναϊκό, έκανε το 3-1 στη σειρά των τελικών και κατέκτησε το πρωτάθλημα της Α1 βόλεϊ γυναικών.

Με την Ιβάνα Νέσοβιτς πρωταγωνίστρια και την Ιβάνα Μπραμπόροβα άξια συμπαραστάτρια, ο Ολυμπιακός πέρασε από την Κυψέλη, νίκη με 3-1 σετ τον Παναθηναϊκό, έκανε το 3-1 στους τελικούς και κατέκτησε το πρωτάθλημα της Α1 βόλεϊ γυναικών, για τη σεζόν 2014/15. Τρίτο συνεχόμενο πρωτάθλημα για τις "ερυθρόλευκες", μετά από εκείνα του 2013 και του 2014. Τρίτο σερί, νταμπλ.
Οι παίκτριες του Ολυμπιακού, μπήκαν δυνατά από το πρώτο σετ, κι έχτισαν από την αρχή μία διαφορά την οποία αύξησαν κι εδραίωσαν, στη συνέχεια κάνοντας το 1-0 σετ, υπέρ τους. Στην "ερυθρόλευκη" πλευρά, το ίδιο εύκολα με το πρώτο κατέληξε και το δεύτερο, με 25-18.
Ο Παναθηναϊκός, "ξύπνησε" στη συνέχεια και πήρε το τρίτο σετ, παρά τη σθεναρή αντίσταση των φιλοξενούμενων, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Ωστόσο, στο τέταρτο και τελευταίο η Ιβάνα Νέσοβιτς σε συνδυασμό με την κακή σε όλα τα σετ υποδοχή των γηπεδούχων, διέλυσε κάθε αμυντική αντίστασή των. Ο Ολυμπιακός - και με τον Παναθηναϊκό να έχει συμβιβαστεί με τη μοίρα του ματς- πήρε με 25-14 το τέταρτο σετ, έκανε το 3-1 στον τέταρτο τελικό και κατέκτησε ένα ακόμη πρωτάθλημα.

Το ματς
Εκμεταλλεύτηκε την κακή υποδοχή
Ο Ολυμπιακός πήρε από τους πρώτους οκτώ πόντους του πρώτου σετ διαφορά, καθώς προηγήθηκε με 7-1, εκμεταλλευόμενος τα σερβίς. Η αντίδραση των γηπεδούχων, είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να μειωθεί στον πόντο, ωστόσο η υποδοχή ήταν κακή, κι η διαφορά άνοιξε εκ νέου. Τα λάθη του Ολυμπιακού λίγα, και το 25-15, φυσιολογικό.

Βελτίωση, αλλά όχι αρκετή
Οι "πράσινες" ξεκίνησαν καλύτερα το δεύτερο σετ, βελτίωσαν την υποδοχή, με το ματς να παίζεται στον πόντο. Ωστόσο, το σερί του Ολυμπιακού, είχε ως αποτέλεσμα το 14-11 να γίνει... 14-15. Η υποδοχή των γηπεδούχων συνέχιζε να παρουσιάζει αρρυθμίες, με τον Ολυμπιακό να κάνει το 2-0.

Απάντηση από τον Παναθηναϊκό
Εκ νέου δυναμικό ξεκίνημα από τον Παναθηναϊκό, το προβάδισμα άλλαζε χέρια στην έναρξη του τρίτου σετ, ο Ολυμπιακός έκανε ένα σερί, οι γηπεδούχοι απάντησαν με νέο, μέχρι την... ισοπαλία σε 20-20. Οι παίκτριες του Παναθηναϊκού με την Μερτέκη να ξεχωρίζει ήταν πιο εύστοχες στις επιλογές τους και μείωσαν σε 2-1 σετ.

Τελειωτικό χτύπημα από Νέσοβιτς
Ο Ολυμπιακός έδειξε αποφασισμένος να πάρει το ματς, να τελειώσει τη σειρά, τον τίτλο, και να κατακτήσει το νταμπλ. Η Μπραμπόροβα με τους άσους της έδωσε το πρώτο "χτύπημα" στον Παναθηναϊκό, κι η ασταμάτητη Νέσοβιτς, απλά διεκπεραίωσε το έργο των "ερυθρολεύκων".

Παναθηναϊκός- Ολυμπιακός 1-3
Τα σετ: 15-25, 18-25, 25-22, 14-25
Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Μεταξά 8 (5/11 επ., 3 μπλοκ), Μερτέκη 12 (12/28 επ., 23% υπ. – 15% άριστες), Βίλκου 8 (6/19 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τσίμα 9 (8/29 επ, 1 μπλοκ, 33% υπ. - 14% άριστες), Πατσέκο 3 (3/10 επ.), Ρόγκα –λ (55% υπ. – 39% άριστες) / Χρήστου, Παπαδοπούλου, Τσατσούρι, Καββαδία
Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 9 (7/14 επ., 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 2 (0/1 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Βέσοβιτς 13 (11/29 επ., 2 άσοι, 58% υπ. – 42% άριστες), Μπραμπόροβα 17 (9/17 επ., 8 άσοι, 65% υπ. - 29% άριστες), Χριστοδούλου, Νέσοβιτς 22 (18/35 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Κονόμι –λ (53% υπ. - 33% άριστες) / Λαμπρούση 5 (4/8 επ., 1 άσο), Τέζα, Κοκκινάκη.