Σάββατο 13 Δεκεμβρίου 2014

Η 8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Σε ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-2 σετ επί της Κηφισιάς για την Α1 βόλεϊ ανδρών. Νίκη - ανάσα για την ΑΕΚ και Άρη.

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε αρκετά από τη Κηφισιά και βρέθηκε να χάνει 2-1, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 3-2 σετ με τον Κώστα Χριστοφιδέλη να παίζει και πάλι μετά από επτά μήνες. Σημαντικές νίκες για τη μάχη της παραμονής πήραν η ΑΕΚ επί της ουραγού Λαμίας και ο Άρης επί του Παναθηναϊκού στην έκπληξη της αγωνιστικής.
Περίπατος για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης κόντρα στην Ορεστιάδα στο τοπικό ντέρμπι με 3-0 σετ και μεγάλο διπλό για τον Φοίνικα στο Βραχάτι κόντρα στον Παμβοχαϊκό. Πιο αναλυτικά.

Επικράτηση με επιστροφή Χριστοφιδέλη

Στο πρώτο σετ, οι ομάδες πήγαιναν από κοντά στο σκορ, ωστόσο μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, Νικολάκης και Γιοβάνοβιτς «ανέβασαν στροφές» και πήραν ουσιαστικά μόνοι τους το σετ για την Κηφισιά. Στο 12-12 ο Σουλτανόπουλος με επίθεση πρώτου χρόνου και μπλοκ στην επόμενη φάση έδωσε προβάδισμα στην Κηφισιά με 14-12. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του σετ και μάλιστα με το χαμένο σερβίς του Ντιάτσκοφ και το μπλοκ του Κοκκινάκη έκανε το 24-20 για να τελειώσει το σετ με νέο μπλοκ του Νικολακη στον Κοκκινάκη.

O Ολυμπιακός βελτιώθηκε στο 2ο σετ και με αιχμή τον Γιούρισιτς πέρασε στην αντεπίθεση. Οι ερυθρόλευκοι διατήρησαν καθ' όλη τη διάρκεια του σετ είχαν διαφορά ασφαλείας. Ξέφυγαν με 4-1 και διατήρησαν τη διαφορά μέχρι το τέλος του σετ με 25-19.

Στο 3ο σετ, ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά και πήρε διαφορά 12-8, όμως, η Κηφισιά με αποτελεσματικό σερβίς και κορυφαίους τους Γιοβάνοβιτς, Σουλτανόπουλο έκανε σερί 5-0 και προηγήθηκε 13-12. Το σετ ήταν για... γερά νεύρα, μετά από μεγάλες σε διάρκεια φάσεις πήγε πόντο πόντο και κρίθηκε από τις ενέργειες του Σουλτανόπουλου. Ο Παπαγγελόπουλος με μπλοκ στον Κοκκινάκη έκανε το 24-23, ο Κλαρκ με επίθεση ισοφάρισε 24-24 και με μπλοκ του Γιούρισιτς ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά (25-24). Ο εκπληκτικός Γιοβάνοβιτς ισοφάρισε (25-25), ο Ρουμελιωτάκης με άσσο έδωσε προβάδισμα στην Κηφισιά 26-25, αλλά ο Φερέρα έχασε το σερβίς (26-26). Το σετ τελείωσε με επίθεση του Γιοβάνοβιτς και ατομικό μπλοκ του Σουλτανόπουλο στον Κλαρκ (28-26) και 2-1 σετ για την Κηφισιά.

Μπροστά στο κίνδυνο να γνωρίσει την πρώτη ήττα ο Δημήτρης Καζάζης έριξε στον αγώνα τον Κώστα Χριστοφιδέλη. Η υποδοχή του Ολυμπιακού βελτιώθηκε και μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ ο Ολυμπιακός ξέφυγε 12-9 διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι το τέλος του σετ (25-22) στέλνοντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο ο Ντιάτσκοφ πήρε πάνω του τον Ολυμπιακό. Η Κηφισιά προηγήθηκε 3-1 αλλά με σερί 5-0 χάρις τις καλές ενέργειες του Ουκρανού ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 6-3. Η Κηφισιά μείωσε σε 7-6 αλλά ο Ντιάτσκοφ με έναν άσσο και δύο μπλοκ πάνω στον κουρασμένο Γιοβάνοβιτς από Χριστοφιδέλη, Τακουρίδη η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 10-6 και εκεί κρίθηκε ο αγώνας με 15-10 για τον Ολυμπιακό.

Ολυμπιακός - Κηφισιά 3-2

Τα σετ: 3-2 (21-25, 25-19, 26-28, 25-22, 15-10)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Γιούρισιτς 17 (14/19 επ, 3 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 19 (16/34 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 67% υπ - 67% άριστες), Προύσαλης 4 (2/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 10 (7/17 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 65% υπ - 52% άριστες), Πελεκούδας 3 (3/6 επ), Τζελάτης 4 (4/10 επ) / Στεφάνου (λ, 76% υπ - 62% άριστες), Χριστοφιδέλης 6 (4/8 επ, 2 μπλοκ, 73% υπ - 64% άριστες), Σωτηρίου, Κλαρκ 10 (9/18 επ, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 7 (7/8 επ).

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (1 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 19 (12/17 επ, 7 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 10 (6/10 επ, 4 μπλοκ), Φερρέρα 11 (10/21 επ, 1 μπλοκ, 76% υπ - 58% άριστες), Ρουμελιωτάκης 15 (14/28 επ, 1 άσσος, 60% υπ - 48% άριστες), Γιοβάνοβιτς 33 (30/68 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 70% υπ - 61% άριστες), Κόβαλτσουκ, Κόντος, Μαντέκας, Όστιν.

Νίκη με τους ξένους για την ΑΕΚ

Την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα, την πρώτη εντός έδρας και την πρώτη μετά την πρεμιέρα του πρωταθλήματος στις 25 Οκτωβρίου σημείωσε η ΑΕΚ που νίκησε τον Γ.Σ.Λαμία με 3-0 σετ.

Το εντυπωσιακό είναι ότι με την ΑΕΚ αγωνίστηκαν τελικά όλοι οι ξένοι, ενώ χρέη προπονητή εκτέλεσε και πάλι ο Ανδρέας Ανδρεάδης (ο Χόρχε Ελγκέτα μαζί με τον Πέτρο Πέτρογλου παρακολούθησαν τον αγώνα Ολυμπιακός - Κηφισιά). Ο Γ.Σ.Λαμία γνώρισε την όγδοη ήττα στο πρωτάθλημα και έμεινε καθηλωμένος στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Στο 1ο σετ οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί και έκαναν σχεδόν ίδιο αριθμό λαθών. Ο ανταγωνισμός δεν ήταν ιδιαίτερα μεγάλος, όμως η ΑΕΚ κατάφερε να σταθεί καλύτερα στα σημεία που χρειαζόταν, προκειμένου να φτάσει στην κατάκτηση του. Στο 23-23 ο... προπονητής Ανδρεάδης έκανε αλλαγή τον εαυτό του, κι έβαλε τον Δημητρούδη, ο οποίος αστόχησε από το σέρβις στη συνέχεια. Η Ένωση χρειάστηκε ώρα για να βρει το ρυθμό της, όντας απροπόνητη και η Λαμία αιφνιδιάστηκε αφού με άλλη ομάδα περίμενε να παίξει και με άλλη έπαιξε.

Στο 2ο σετ η ΑΕΚ βρήκε το ρυθμό που χρειαζόταν, ενώ η Λαμία αντίθετα αύξησε τα λάθη της. Σημαντική ήταν η συμβολή του Ραντούνοβιτς, ο οποίος βελτιώθηκε ατομικά και βοήθησε την ομάδα του στο να φτάσει στη νίκη.

Στην αρχή του 3ου σετ ο Χόρχε Παγιάν τραυματίστηκε. Ο Κολομβιανός διαγώνιος υπέστη διάταση στη γάμπα.

Στο 3ο σετ, φάνηκε από την αρχή ότι η Λαμία θα περάσει δύσκολα, αφού είχε χάσει πλέον την ψυχολογία της. Μόλις στην αρχή του, ο Παγιάν στην προσπάθεια να βγάλει την άμυνα, χτύπησε το πόδι του και δεν ξαναμπήκε. Ωστόσο δεν είναι κάτι σοβαρό. Η Λαμία ξεκίνησε με Μαδούρα αντί Χήρα και Καββαδά αντί Παπαδόπουλου, αλλά δεν μπόρεσε να βελτιώσει την εικόνα. Με τον Ραντούνοβιτς στο σέρβις η ΑΕΚ έχτισε μία μεγάλη διαφορά, ενώ στη συνέχεια από την ίδια θέση μείωσε Μαδούρας. Το παιχνίδι τελείωσε με τις επιθέσεις των Μπουρκόφσκι και Ραντούνοβιτς.

ΑΕΚ - Λαμία 3-0

Τα σετ: 27-25, 25-18, 25-18

ΑΕΚ (Ανδρεάδης): Ωρολογάς 4 (4/8 επ, 82% υπ - 82% άριστες), Ραντούνοβιτς 14 (11/22 επ, 3 μπλοκ, 78% υπ - 44% άριστες), Παγιάν 13 (8/16 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Μπουρκόφσκι 17 (11/14 επ, 6 μπλοκ), Κρνιτς, Ανδρεάδης 5 (5/5 επ) / Γκούζντα (λ, 78% υπ - 33% άριστες), Οικονόμου, Μιχαλόπουλος, Ίλιτς 2 (1/5 επ, 1 άσσος), Δημητρούδης.

Γ.Σ.ΛΑΜΙΑ (Μέλκας): Γκιρτζίκης 6 (5/9 επ, 1 μπλοκ), Γκιμαράες 7 (6/24 επ, 1 άσσος, 88% υπ - 46% άριστες), Μακ Κίμπιν 11 (9/16 επ 1 άσσος, 1 μπλοκ, 82% υπ - 45% άριστες), Χήρας 1 (1/3 επ), Ντε Σόουζα 5 (1/1 επ, 4 μπλοκ), Παπαδόπουλος 4 (4/8 επ) / Κουτσονίκας (λ, 56% υπ - 30% άριστες), Αλεξίου (λ, 100% υπ - 40% άριστες), Καρβούνης, Μαδούρας 6 (5/7 επ, 1 μπλοκ), Βλαχόπουλος, Καββαδάς 1 (1/6 επ).

Επιστροφή στις νίκες για τον Εθνικό

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης μετά από δύο ήττες στο τάι μπρέικ επέστρεψε στις επιτυχίες και μάλιστα στο ντέρμπι του Έβρου κόντρα στην Ορεστιάδα. Με κορυφαίο τον Άντριτς και όπλο το μπλοκ (12 πόντους) ο Εθνικός πήρε τη νίκη με σχετική άνεση καθώς η Ορεστιάδα είχε πρόβλημα στην υποδοχή και σε πολύ κακή μέρα τον Λούνα.

Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 9 άσσους, 42 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και της Ορεστιάδας προήλθαν από 1 άσσο, 38 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-20, 25-21)

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Κίσιτς 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Μιχάλ 6 (2/4 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Παπάζογλου 5 (3/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τσουκ 22 (16/27 επ, 2 άσσοι, 54% υπ - 42% άριστες), Αν. Δαλακούρας 8 (5/7 επ, 3 μπλοκ, 71% υπ - 64% άριστες), Άντριτς 20 (16/29 επ, 4 άσσοι) / Δαρίδης (λ, 67% υπ - 50% άριστες), Κασαμπαλής

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Δεληκώστας): Δημητριάδης, Λούνα 7 (7/26 επ), Αλεξαντρόφ 3 (3/4 επ, 53% υπ - 33% άριστες), Τόμσον 4 (4/7 επ), Ποτολίδης 8 (5/8 επ, 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 13 (11/14 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 61% υπ - 39% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 53% υπ - 33% άριστες), Βλασακίδης, Διαμαντίδης, Γκουιγιέρμε 9 (8/19 επ, 1 μπλοκ, 53% υπ - 29% άριστες)

Μεγάλη νίκη για τον Άρη

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τον πρώην πράσινο κεντρικό Κάσσανδρο Στίγγα (8 πόντους από μπλοκ) αλλά και τους Γιάννη Κυριακίδη, Γιάννη Χαριτωνίδη ο Άρης νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-2 σετ σε αγώνα που έγινε στη Μίκρα κεκλεισμένων των θυρών.

Αυτή είναι και η πρώτη εντός έδρας νίκη του Άρη στο εφετινό πρωτάθλημα αλλά και η δεύτερη συνολικά. Ο Παναθηναϊκός για δεύτερο αγώνα ηττήθηκε στο τάι μπρέικ και μπαίνει στην τελική ευθεία για το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στην Κυψέλη.

Τα σετ: 3-2 (25-22, 20-25, 25-19, 33-35, 15-13)

ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Κυριακίδης 20 (18/35 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ - 31% άριστες), Μαυροβουνιώτης 17 (12/38 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ, 82% υπ - 64% άριστες), Ντόχερτι 8 (7/11 επ, 1 άσσος), Χαριτωνίδης 4 (2/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέλος 19 (16/39 επ, 3 μπλοκ), Στίγγας 17 (9/15 επ, 8 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 71% υπ - 47% άριστες), Πιπέργιας, Μηλής, Χατζηπαραδείσης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Καμίνσκι 21 (16/37 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (2/2 επ), Κουκ 23 (21/35 επ, 2 μπλοκ, 61% υπ - 39% άριστες), Πρωτοψάλτης 16 (13/31 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 69% υπ - 42% άριστες), Χόι 12 (10/15 επ, 2 μπλοκ), Πανταλέων 15 (10/24 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 61% υπ - 39% άριστες), Αριστόπουλος, Σαμαντάς

Κούρσεψε το Βραχάτι ο Φοίνικας

Κάνοντας την καλύτερη εμφάνιση στο εφετινό πρωτάθλημα ο Α.Ο.Φοίνικας Σύρου νίκησε στο Βραχάτι τον Παμβοχαϊκό με 3-1 σετ και άνοιξε στους 5 βαθμούς τη μεταξύ τους διαφορά στον βαθμολογικό πίνακα.

Με κορυφαίους δύο πρώην παίκτες του Παμβοχαϊκού, τον Χρήστο και τον Παναγιώτη Παπαδόπουλο ο Φοίνικας πήρε το τρίποντο βάζοντας φρένο στο επιτυχημένο σερί της ομάδας της Βόχας που προέρχονταν από τις νίκες με Κηφισιά και Παναθηναϊκό.

Τα σετ: 1-3 (25-27, 25-23, 29-31, 23-25)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής 4 (1 άσσος, 3 μπλοκ), Ασπιώτης 24 (20/40 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Στεφάνοβιτς 4 (4/4 επ), 48% υπ - 33% άριστες), Κανέλλος 9 (8/15 επ, 1 άσσος), Νέμεθ 15 (13/32 επ 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ - 39% άριστες), Βούλιν 11 (8/15 επ, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 72% υπ - 48% άριστες), Δρογκάρης 1 (1/1 επ), Τσουκ 1 (1 μπλοκ), Παπαδόπουλος, Σαρικεΐσογλου 3 (2/7 επ, 1 μπλοκ, 60% υπ - 40% άριστες)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χαραλαμπίδης 7 (5/7 επ, 2 μπλοκ), Ντάμποβιτς 5 (5/12 επ), Παπαδόπουλος Χρ. 13 (7/10 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Ντόκιτς 26 (23/42 επ, 3 μπλοκ), Λάππας 11 (8/19 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 59% υπ - 31% άριστες), Παπαδόπουλος Π. 10 (8/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ - 33% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 65% υπ - 35% άριστες)