Πέμπτη 11 Δεκεμβρίου 2014

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΙ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-1 ΓΙΑ ΤΟ CEV CUP ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Άφησε υποσχέσεις στην Τουρκία
 Ένας Ολυμπιακός που το πάλεψε και ζόρισε την πανίσχυρη Γαλατασαράι, λύγισε στην Κωνσταντινούπολη με 3-1, ωστόσο έδειξε πολύ καλά στοιχεία ενόψει του επαναληπτικού στο «Μελίνα Μερκούρη». Προηγήθηκαν με 1-0 οι «ερυθρόλευκες», είχαν και το προβάδισμα στο δεύτερο σετ (22-20), ωστόσο με σερί 5-0 των γηπεδούχων, έφεραν την ισοφάριση, με την συνέχεια του αγώνα να είναι επίσης με το μέρος της Γαλατασαράι.

Για να ελπίζει σε πρόκριση ο Ολυμπιακός χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1 για να οδηγήσει το παιχνίδι στο «χρυσό σετ», με τον νικητή να συνεχίζει και τον ηττημένο να γυρνάει σπίτι του.
Απέναντι στις φιναλίστ του 2012, η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη ξεκίνησε πολύ δυνατά, μπλόκαρε 6 φορές τα μεγάλα ατού των γηπεδούχων και παρά τα 10 λάθη του κατάφερε να προηγηθεί. Ο Ολυμπιακός πήρε... ύψος λόγω ψυχολογίας και προηγήθηκε στη μεγαλύτερη διάρκεια του 2ου σετ. Όμως στο 20-22, η Γαλατάσαραϊ  ισοφάρισε τα σετ με ένα σερί 5-0 με την Μέινερς στο σέρβις, ενώ με κεκτημένη ταχύτητα πήρε και το τρίτο. Η ελληνική ομάδα επέστρεψε στο 4ο σετ αλλά βρισκόταν σταθερά 2-3 πόντους πίσω και δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή.
*Οι πόντοι της Γαλατασαράι προήλθαν από 7 άσσους, 48 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσσους, 45 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-22, 25-16, 25-22)

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Μπαρμπολίνι): Μέιτζνερς 25 (20/43 επ, 5 άσσοι, 55% υπ - 21% άριστες), Κάλατς 9 (5/8 επ, 4 μπλοκ), Μποσέτι 6 (5/15 επ, 1 μπλοκ, 56% υπ - 38% άριστες), Αλικάγια 1 (1 άσσος), Τσεντόνι 19 (16/39 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκουρκάινακ 3 (1/6 επ, 2 μπλοκ) / Γκουνέιλιγκιλ (λ, 61% υπ - 50% άριστες), Αούντιλναρ 2 (2 μπλοκ), Γκουτς 1 (1/4 επ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νικολάκης): Γιώτα 10 (8/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 5 (2/7 επ, 3 μπλοκ), Βέσοβιτς 12 (10/31 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ - 19% άριστες), Μπραμπόροβα 15 (12/28 επ, 3 μπλοκ, 42% υπ - 28% άριστες), Χριστοδούλου 2 (1/3 επ, 1 άσσος), Μποσκάτσι 19 (11/28 επ, 5 άσσοι, 3 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 57% υπ - 43% άριστες), Λαμπρούση 1 (1/3 επ), Βλαχάκη, Κοκκινάκη, Τέζα.