Κυριακή 14 Δεκεμβρίου 2014

ΠΑΟΚ - ΜΕΝΤ 3-1 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α1 βόλεϊ ανδρών ανέβηκε και πάλι ο ΠΑΟΚ μετά τη νίκη του με 3-1 σετ επί της ΜΕΝΤ στο τοπικό ντέρμπι.

Tην έβδομη νίκη του στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ σημείωσε ο ΠΑΟΚ και πέρασε και πάλι στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα μετά την ολοκλήρωση της 8ης αγωνιστικής. Η ομάδα του δικεφάλου νίκησε 3-1 τη ΜΕΝΤ η οποία ισοβαθμεί στην έννατη θέση της βαθμολογίας μαζί με την ΑΕΚ και την επόμενη αγωνιστική οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν μεταξύ τους.
Στα μέσα του 1ου σετ τραυματίστηκε ο κεντρικός της ΜΕΝΤ Τζούλιαν Μπίσετ (θλάση στον τρικέφαλο - χέρι) και αποχώρησε με αποτέλεσμα το 8-8 να γίνει 10-8 για τον ΠΑΟΚ και αργότερα 16-11. Με τους Γκόμεζ , Σαφράνοβιτς να σηκώνουν πάνω τους το μεγαλύτερο μέρος των επιθέσεων και τους φιλοξενούμενους να κάνουν πολλά λάθη ο Δικέφαλος έφθασε με χαρακτηριστική άνεση στο 25-15.
Νέα ατυχία για τη ΜΕΝΤ στην αρχή του 4ου σετ όταν ο Ματέο Πάρις παραπάτησε και έπαθε ελαφρύ διάστρεμα. Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ όπου ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με μεγάλες διαφορές 8-4. Με άσο ο Γκόμεζ έκανε το 13-7 αναγκάζοντας τον τεχνικό της ΜΕΝΤ να πάρει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Με τους παίκτες του ΠΑΟΚ ασταμάτητους στην επίθεση και τον Παντακίδη πανταχού παρών στο μπλοκ οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 17-10 μετά από εντυπωσιακή επίθεση του Σαφράνοβιτς. Με τρεις συνεχόμενους πόντους από τον Γκόρτσιανουκ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 18-14 αναγκάζοντας αυτή τη φορά τον Γιάννη Καλμαζίδη να ζητήσει τάιμ άουτ. Με τους Σακόγλου , Χατζηηλιάδη να ανεβάζουν στροφές στην επίθεση η ΜΕΝΤ μείωσε σε 19-17. Ο Ντίνας πέρασε στη θέση του Παντακίδη και ο Γκόμεζ έκανε το 20-17. Ο Χατζηηλιάδης μείωσε σε 20-18 , για να ακολουθήσουν δύο σερί άσοι του Αντιφάκου για το 21-21. Με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να τα έχουν χαμένα από την αντίδραση της ΜΕΝΤ και τον Γκόμεζ να αστοχεί οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν 21-23. Ο Χατζηηλιάδης έκανε το 21-24 για να μειώσει με πλασέ ο Κουρνέτας σε 22-24. Μπλοκ του Κουρνέτα και του Μουρ στον Χατζηηλιάδη έκανε το 23-24 με τον ίδιο ωστόσο παίκτη να διαμορφώνει το 23-25.
Η ΜΕΝΤ μετά και την ισοφάριση μπήκε με καλύτερη ψυχολογία στο παιχνίδι και με τους Γκόρτσιανουκ, Χατζηηλιάδη και Σακόγλου να έχουν ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοση τους στην επίθεση ξέφυγαν με 4-8 και 9-12. Κάπου εκεί άρχισαν οι ασπρόμαυροι να ανεβάζουν στροφές με ένα σερί 3-0 να παίρνουν προβάδισμα με 14-13. Με τον Σαφράνοβιτς αλάνθαστο ο Δικέφαλος ξέφυγε 17-14 και λίγο αργότερα με 20-17. Με τον Σακόγλου σε κέφια και το μπλοκ των φιλοξενούμενων να σταματάει τον Σαφράνοβιτς η ΜΕΝΤ μείωσε σε 21-10 και ισοφάρισε με τον Γκόρτσιανουκ σε 21-21. Άουτ επίθεση του Πάρις και υπέρβαση του Σακόγλου που πέρασε στο αντίπαλο έδωσε αέρα δύο πόντων στον ΠΑΟΚ για το 23-21. Ο Γκόμεζ έκανε το 24-22,ενώ το τελικό 25-23 διαμορφώθηκε από λάθος σερβίς του Πάρις.
H εικόνα του αγώνα άλλαξε τελείως στο τέταρτο σετ με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να μπαίνουν αποφασισμένοι να καθαρίσουν το ματς και να τρέχουν ένα σερί 3-0. Σε εκείνο το σημείο τραυματίστηκε ο Πάρις στο δεξί πόδι, ο οποίος αντικαταστάθηκε προσωρινά από τον Ναζίρη. Ο Δικέφαλος προηγήθηκε 5-0 και η ΜΕΝΤ μείωσε σε 5-2. Σε εκείνο το σημείο πήγε ο Μουρ στη γραμμή του σερβίς και φλοτ σερβίς χάλασε την υποδοχή των φιλοξενούμενων με τον ΠΑΟΚ να τρέχει ένα σερί 7-0 για το 13-2. Από εκείνο το σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι πέταξαν λευκή πετσέτα με τους παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη να ξεφεύγουν με 19-7. Βλέποντας τη μεγάλη διαφορά ο τεχνικός του ΠΑΟΚ πέρασε τον Σαμπάνη αντί του Γκόμεζ και τον Καρασαββίδη αντί του Εφραιμίδη με τον νεαρό ακραίο να διαμορφώνει και 25-8 για το τελικό 3-1.
ΠΑΟΚ - ΜΕΝΤ 3-1
Τα σετ: 25-15, 23-25, 25-23, 25-8
ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Παντακίδης 3 (1/5 επ, 2 μπλοκ), Κουρνέτας 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Μουρ 6 (4/9 επ, 2 μπλοκ), Γκόμεζ 21 (18/35 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 12 (11/19 επ, 1 μπλοκ, 44% υπ - 38% άριστες), Σαφράνοβιτς 18 (15/26 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 56% υπ - 50% άριστες) / Γκαράς (λ, 70% υπ - 35% άριστες), Ντινας 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Σαμπανάι, Καρασαββίδης 1 (1/1 επ, 50% υπ - 25% άριστες)
ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 11 (11/29 επ), Γκόρτσανιουκ 14 (13/24 επ, 1 άσσος, 62% υπ - 41% άριστες), Χατζηηλιάδης 11 (10/27 επ, 1 μπλοκ, 68% υπ - 39% άριστες), Μπίσετ 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Πάρις 5 (3/5 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σφενδυλάκης 6 (5/14 επ, 1 άσσος) / Αντωνιάδης (λ, 50% υπ - 30% άριστες), Κνάπεκ (λ, 29% υπ - 0% άριστες), Ναζίρης, Χρυσάφης 1 (1/3 επ, 25% υπ - 25% άριστες), ΑΝτιφάκος 5 (2/2 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαπαναγιώτου 1 (1/2 επ)