Δευτέρα 22 Δεκεμβρίου 2014

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-3 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Σε ένα ντέρμπι αιωνίων αρκεί μια φάση για να… ανάψει την σπίθα και να αλλάξει ακόμη και τη ροή του αγώνα. Όπως ακριβώς έγινε σήμερα το απόγευμα στο κατάμεστο κλειστό της Κυψέλης, όπου ο Ολυμπιακός όδευε για περίπατο και την 14η συνεχόμενη νίκη του εις βάρος του Παναθηναϊκού, ωστόσο αυτή ήρθε αφού οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στο τάι μπρέικ.
Ο αγώνας είχε όλα τα συστατικά ενός πραγματικού ντέρμπι, άλλων εποχών, αν και από το 10-7 του πρώτου σετ μέχρι το 12-16 του τρίτου σετ ήταν μια παράσταση για ένα ρόλο με βασικό πρωταγωνιστή τον Αντρέι Ντιάτσκοφ.
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά, αλλά κόλλησε στην περιστροφή 2 και δέχθηκε ένα ανεπίτρεπτο σερί 11-0 παρόλο που η υποδοχή του ήταν εξαιρετική.
Οι πράσινοι ήταν μπλοκαρισμένοι με τον διαγώνιο τους (Καμίνσκι) εκτός τόπου και χρόνου, ενώ την ίδια ώρα ο Ολυμπιακός παίζοντας ελάχιστα από το κέντρο έτρεχε το μπλοκ του Παναθηναϊκού και ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα φτάνοντας στο 0-2 και στο 12-16. Εκεί όμως οι παίκτες του Καζάζη πίστεψαν ότι το ματς τελείωσε, ο ΠΑΟ ισοφάρισε σε 16-16 ο κόσμος ζεστάθηκε στις κερκίδες και ο αγώνας έγινε ντέρμπι για να ακολουθήσει στο 23-22 η φάση του αγώνα. Ο Κλάρκ έβγαλε την άμυνα κι ο Κοκκινάκης πήρε το μπλοκ άουτ με τον Ανδρεόπουλο να φωνάζει για παράβαση του Κλαρκ και τους παίκτες του ότι δεν υπήρχε επαφή στο μπλοκ. Ο κόσμος αντέδρασε, έπεσαν αντικείμενα με τον πρώτο διαιτητή Νώντα Γεροθόδωρο να κατεβαίνει από την σκάλα προκειμένου να γίνουν συστάσεις, ωστόσο επιστρέφοντας στη θέση του μετά από υπόδειξη του δεύτερου διαιτητή Αλέξανδρου Μυλωνάκη έδωσε τη μπάλα στον Παναθηναϊκό.
«Ο Κλαρκ πριν βγάλει την άμυνα ανέβηκε στην σκάλα του διαιτητή, άρα υπάρχει υποβοηθούμενος πόντος», εξήγησε ο διεθνής διαιτητής απαντώντας στις έντονες διαμαρτυρίες των παικτών του Ολυμπιακού αυτή τη φορά.
Τελικά το ταμπλό έγραψε 24-22, όμως ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 24-25 με μπλοκ και άουτ επίθεση από τον τραγικό Καμίνσκι, ωστόσο χαμένο σερβίς του Τακουρίδη και δύο άουτ επιθέσεις του Κοκκινάκη έβαλαν τον Παναθηναϊκό ξανά στο παιχνίδι.
Το μομέντουμ είχε αλλάξει και παρόλο που ο Παναθηναϊκός έπαιζε μόνο με τους ακραίους, κατάφερε να πάρει στην παράταση (26-24) και το δ’ σετ οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ, όπου άντεξε μέχρι το 11-11. Στο 11-12 ο Κλαρκ (επίσης πολύ κακός) με μπλοκ στον Πρωτοψάλτη έκανε το 11-13, ο Ντιάτσκοφ μετά από φοβερή άμυνα του Χριστοφιδέλη το 11-14 κι ο Ουκρανός έβαλε την τελευταία πινελιά διαμορφώνοντας το τελικό 12-15.
Ένα αποτέλεσμα που ικανοποίησε εν μέρει τον Ολυμπιακό, αρκετά τον Παναθηναϊκό, αλλά και τον ΠΑΟΚ που θα κάνει Χριστούγεννα (για πρώτη φορά στην ιστορία του) ισόβαθμος στην κορυφή με τους ερυθρόλευκους.
Τα σετ 17-25, 20-25, 27-25, 26-24, 12-15
Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος) Καμίνσκι 7 (5/23 επ., 2 άσοι), Στιβαχτής 3 (3 μπλοκ), Κουκ 18 (17/33 επ., 1 άσο, 71% υπ. – 40% άριστες), Πρωτοψάλτης 26 (22/45 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ. – 25% άριστες), Χόι 14 (9/16 επ., 5 μπλοκ), Πανταλέων 10 (6/9 επ., 4 μπλοκ), Πολυχρονιάδης –λ (53% υπ. – 35% άριστες) / Αριστόπουλος 1 (1/1 επ.), Δημητριάδης.
Ολυμπιακός (Καζάζης) Γιούρισιτς 12 (7/10 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 31 (26/36 επ, 3 άσοι, 2 μπλοκ, 48% υπ – 24% άριστες), Προύσαλης 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 8 (6/14 επ, 1 άσο, 1 μπλοκ, 65% υπ – 35% άριστες), Τακουρίδης 8 (2/4 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Κλαρκ 14 (11/29 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Στεφάνου –λ (74% υπ – 37% άριστες), Χριστοφιδέλης 4 (4/11 επ., 78% υπ – 56% άριστες), Σωτηρίου, Σμαραγδής 1 (1 μπλοκ).