Δευτέρα 29 Δεκεμβρίου 2014

ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

«Αντίο 2014» με νίκη για τον ΠΑΟΚ
Με τον πλέον ιδανικό τρόπο ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του ο ΠΑΟΚ για το 2014. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη νίκησε με 3-0 την Κηφισιά στο τελευταίο τηλεοτπικό ντέρμπι της χρονιάς που ολοκλήρωσε την 10η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ.
O ΠΑΟΚ με το τρίποντο αυτό διατηρήθηκε στο ρετιρέ της βαθμολογίας μαζί με τον Ολυμπιακό ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» έχουν το πλεονέκτημα στη κατάταξη επειδή στο μεταξύ τους παιχνίδι νίκησε 3-2 σετ.
Ο ΠΑΟΚ έκανε μία από τις καλύτερες εφετινές του εμφανίσεις και με αποτελεσματικό μπλοκ και υψηλά ποσοστά στην επίθεση έφτασε στη νίκη απέναντι στην Κηφισιά που είχε σχετικά καλά ποσοστά στην υποδοχή αλλά πολύ χαμηλή αποτελεσματικότητα στην επίθεση.
Μεγάλοι πρωταγωνιστές του ΠΑΟΚ ήταν ο Σαφρόνοβιτς και ο Γκόμεζ, χωρίς να υστερήσει κανείς. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 2 άσσους, 44 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 1 άσσος 39 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 25-19, 25-20, 25-19
Διαιτητές: Γεροθόδωρος - Βασιλείάδης
ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Παντακίδης 11, Κουρνέτας, Μουρ 4, Γκόμεζ 21 (18/34 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Εφραιμίδης 7, Σαφράνοβιτς 12 / Γκαράς (λ, 70% υπ - 43% άριστες), Ντίνας, Σαμπάνης, Καρασαββίδης
ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Σουλτανόπουλος 3, Παπαγγελόπουλος 5, Φερέρα 5, Ρουμελιωτάκης 9, Γιοβάνοβιτς 23 (21/43 επ, 2 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 46% υπ - 38% άριστες), Χατζηπροδρόμου, Κόβαλτσουκ, Μαντέκας.
ΑΕΚ - ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ 0-3
Ο Παμβοχαϊκός σημείωσε την πέμπτη νίκη του στο πρωτάθλημα και μάλιστα με χαρακτηριστική άνεση επί της ΑΕΚ με 3-0 σετ σε αγώνα που έγινε στο «Μάκης Λιούγκας» της Γλυφάδας για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volleyleague ΟΠΑΠ.
Ο αγώνας ξεκίνησε με 15 λεπτά καθυστέρηση καθώς οι υπεύθυνοι του τμήματος της ΑΕΚ δεν είχαν τα δελτία των εφήβων για να συμπληρώσουν εννέα αθλητές στο φύλλο αγώνα. Τα προσκόμισαν ένα λεπτό πριν τις 7 μ.μ. και μέχρι να γραφτούν τα ονόματα στο φύλλο αγώνα ο αγώνας ξεκίνησε 7.15 μ.μ..
Ήταν τα δελτία των Bασίλη Τσάλα, Λευτέρη Καραγιώργου, Δημήτρη Απερανθείτη, ενώ η ΑΕΚ δε μπόρεσε να ολοκληρώσει εγκαίρως τη μεταγραφή του Δημήτρη Χατζόπουλου που ήταν στο γήπεδο και έκανε προθέρμανση.
Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 1 άσσο, 22 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 36 επιθέσεις 14 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 14-25, 21-25, 11-25
ΑΕΚ (Ζοφόλης): Ωρόλογας, Οικονόμου 5, Ίλιτς 9 (9/28 επ), Ραντούνοβιτς 4, Δημητρούδης 3, Ανδρεάδης 5/Γκούζντα (λ, 58% υπ - 42% άριστες), Μιχαλόπουλος.
ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής 3, Ασπιώτης 18 (15/23 επ, 3 μπλοκ), Στεβάνοβιτς 8, Παπαδόπουλος 11, Κανέλλος 4, Νέμεθ 4/Ζήσης (λ, 71% υπ -53% άριστες), Βανδώρος, Δρογκάρης 2, Σαρικεΐσογλου 2, Πετούσης.