Κυριακή 14 Δεκεμβρίου 2014

ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Με δύο διπλά ολοκληρώθηκαν η αγώνες στην Α1 βόλεϊ γυναικών για τη δέκατη αγωνιστική (εκκρεμεί μόνο το ντέρμπι ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό που θα γίνει στις 13/1). Το Ανατόλια στη μάχη της παραμονής επικράτησε με 3-2 εκτός έδρας επί του ΟΠΕΡ, ενώ ο ΑΟ Θήρας νίκησε δύσκολα την Ηλιούπολη με 3-1.

Μεγάλο διπλό το Ανατόλια

Την δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε το Ανατόλια (πάλι εκτός έδρας) κερδίζοντας με 3-2 στο Ρέθυμνο τον ΟΠΕΡ για την 10η αγωνιστική της Α1 Γυναικών.

Ο αγώνας ήταν γεμάτος ανατροπές με το Ανατόλια να προηγείται με 0-1, αλλά τον ΟΠΕΡ να κατακτά στην κόντρα το 2ο σετ (μέχρι τον 20ο πόντο το Ανατόλια ήταν μπροστά στο σκορ) και να κάνει πολύ εύκολα το 2-1.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο δ’ σετ με τα σερβίς της Τσιούκαρη να το μετατρέπουν σε εύκολη υπόθεση, ενώ στο τάι μπρέικ το εύθραυστο το 6-6 μετατράπηκε σε 7-12 και πάλι με τα σερβίς της Τσιούκαρη, που επέτρεψαν στο Ανατόλια να φτάσει στη νίκη.

ΟΠΕΡ - Ανατόλια 2-3

Τα σετ: 21-25, 25-23, 25-11, 12-25, 10-15

ΟΠΕΡ (Ζιώγας): Κλεισιάρη 11 (11/35 επ., 24% υπ. – 15% άριστες), Σαπαρέφσκα 14 (10/31 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 57% υπ. – 43% άριστες), Παρασκάκη 5 (4/9 επ., 1 άσο), Καλογριδάκη 5 (4/11 επ., 1 άσο), Ξαγοραράκη 6 (1/7 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Ζούνιτς 15 (14/35 επ., 1 μπλοκ), Χατζάκη Ε –λ (33% υπ. – 22% άριστες) /

Ανατόλια (Τζιουμάκας): Καετάνο 27 (24/53 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 70% υπ. – 57% άριστες), Νικολαΐδου 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Τσοπούλου 12 (10/22 επ., 2 άσοι, 64% υπ. – 45% άριστες), Κωνσταντινίδου 19 (12/16 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ), Καλτουρμίδου Ρ. 11 (7/19 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Τσιούκαρη 5 (4/16 επ., 1 άσο), Ιωαννίδου –λ (72% υπ. – 58% άριστες) / Δραγουμάνου 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 17% άριστες), Ρεΐζογλου, Καλτουρμίδου Αν.

Δυσκολεύτηκε, αλλά κέρδισε ο ΑΟ Θήρας

Μία ακόμα νίκη που τον εδραιώνει στην πέμπτη θέση της Α1 βόλεϊ γυναικών πήρε ο ΑΟ Θήρας. Η ομάδα της Σαντορίνης επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί της Ηλιούπολης.

Ο ΑΟ Θήρας πήρε το πρώτο σετ, αλλά στη συνέχεια η Ηλιούπολη ανέβασε την απόδοσή της. Οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα και έδειχναν έτοιμοι να προηγηθούν με 2-1. Στο τρίτο σετ η Ηλιούπολη ήταν μπροστά με 8-0 και 16-8, αλλά ο ΑΟ Θήρας έκανε την ανατροπή και πήρε το σετ.

Στη συνέχεια και με ώθηση από το τρίτο σετ η ομάδα της Σαντορίνης έφτασε στο 3-1 και στο τρίποντο.

Ηλιούπολη - ΑΟ Θήρας 1-3

Τα σετ: 20-25, 27-25, 22-25, 13-25