Κυριακή 14 Δεκεμβρίου 2014

Η 10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί του Ηρακλή και ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο της Α1 βόλεϊ γυναικών με νίκη. Αγχωτική νίκη για το Μαρκόπουλο.

Την αήττητη πορεία του στην Α1 βόλεϊ των γυναικών συνέχισε ο Παναθηναϊκός ο οποίος δεν συνάντησε καμία δυσκολία απέναντι στον ουραγό Ηρακλή. Από την άλλη το Μαρκόπουλο αν και προηγήθηκε με 2-0 χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να πάρει τη νίκη κόντρα στους Μακεδόνες Αξιού.

Κανένα πρόβλημα για τις πράσινες

Βίοι αντίθετοι για Παναθηναϊκό και Ηρακλή που βρέθηκαν αντιμέτωποι στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 10ης αγωνιστικής και οι πράσινες πανηγύρισαν την 10η νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια ενώ οι κυανόλευκες γνώρισαν την 10η συνεχόμενη ήττα τους.
Ο Γιώργος Ρούσης δεδομένης και της διαφοράς δυναμικότητας των δύο ομάδων είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει διάφορα πράγματα με τις Παπαδοπούλου, Μεταξά να παίζουν σε όλο το ματς (αντί των Πατσέκο, Καββαδία) και την Γιαννακοπούλου στο τρίτο σετ αντί της Μερτέκη, ενώ ο Γηραιός παρόλο που έδινε το δεύτερο παιχνίδι του μέσα σε 20 ώρες (αγωνίστηκε το βράδυ της Παρασκευής στην Νάξο) τηρουμένων των αναλογιών στάθηκε με αξιοπρέπεια.
Παναθηναϊκός - Ηρακλής 3-0
Τα σετ: 25-16, 25-14, 25-18
Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 8 (5/8 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μεταξά 10 (5/7 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Μερτέκη 1 (1/9 επ., 29% υπ. – 14% άριστες), Βίλκου 17 (14/22 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Τσίμα 9 (5/27 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 83% υπ. – 33% άριστες), Παπαδοπούλου 5 (2/5 επ., 3 άσοι), Ρόγκα –λ (60% υπ. – 30% άριστες) / Γιαννακοπούλου 5 (5/13 επ., 47% υπ. – 24% άριστες), Τσατσούρι.
Ηρακλής (Ορφανός): Βέλλιου 8 (5/30 επ., 3 άσοι, 30% υπ. – 13% άριστες), Στεφανίδου 5 (1/4 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Φερέιρα 2 (2/6 επ.), Αλτίνη 7 (5/25 επ., 2 μπλοκ), Καράτερζη 4 (3/14 επ., 1 άσο, 33% υπ. – 07% άριστες), Καραφουλλίδου 5 (4/7 επ., 1 άσο), Καλαϊτζίδου -λ (31% υπ. – 25% άριστες) / Πάντεβα , Δάρδα

Έπαιξε με τη φωτιά το Μαρκόπουλο

Σε ένα ματς γεμάτο ανατροπές, απρόοπτα (το Μαρκόπουλο έχασε με θλάση τις Πράδο, Κοκκίου) και φοβερή ένταση (από μία κόκκινη κάρτα), το οποίο μετέδωσε η ΝΕΡΙΤ Sports, το Μαρκόπουλο κέρδισε με 3-2 τους Μακεδόνες, πανηγυρίζοντας την 3η συνεχόμενη νίκη του.
Το Μαρκόπουλο προηγήθηκε με 2-0, έχοντας χάσει στο 16-15 του α’ σετ την Πράδο, ωστόσο η αποχώρηση της Βραζιλιάνας αποσυντόνισε τους Μακεδόνες που βρέθηκαν να χάνουνε με 22-17 στο α’ σετ και παρόλο που μείωσαν σε 22-20 το Μαρκόπουλο το πήρε με 25-21 ενώ στο β’ σετ η γηπεδούχος ομάδα ξέφυγε γρήγορα και έφτασε εύκολα στο 2-0 εκμεταλλευόμενη πλήρως τα λάθη των Μακεδόνων.
Το ματς είχε πολύ δρόμο όμως ακόμη καθώς η ομάδα της Θεσσαλονίκης άρχισε να πιέζει πολύ στο σερβίς, χάλασε την υποδοχή του Μαρκόπουλου και το 2-1 ήρθε εξίσου εύκολα για να ακολουθήσει ένα πραγματικό θρίλερ.
Οι Μακεδόνες προηγήθηκαν με 2-8 στο δ’ σετ για να επανέλθουν οι γηπεδούχοι και να προσπεράσουν με 15-11 παρόλο που στο 7-10 έχασαν με θλάση και την Κοκκίου. Οι Μακεδόνες προσπέρασαν ξανά με 16-17, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία αλλά στο 23-23 η ομάδα του Μανώλη Σκουλικάρη πήρε δύο συνεχόμενους πόντους και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.
Εκεί το Μαρκόπουλο είχε σταθερά το προβάδισμα φτάνοντας στο 13-9 που έγινε 13-13 με τα σερβίς της Δρακουλίδου. Η Νέβιλ έσπασε το πρώτο ματς μπολ των γηπεδούχων, ωστόσο στο 15-14 η έμπνευση του Βέσκο Ιβάνοβιτς να ρίξει στο ματς την Πολύδώρου τον δικαίωσε απόλυτα καθώς η νεαρή πασαδόρος πήρε τον άσο και χάρισε τη νίκη στην ομάδα της.
Μαρκόπουλο - Μακεδόνες 3-2
Τα σετ: 25-21, 25-16, 16-25, 23-25, 16-14
Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς): Κωνσταντώνη 4 (1/6 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κάρπεντερ 4 (2/6 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Γιαννέλου Ζ. 4 (0/5 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Ψωμά 20 (17/42 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 39% υπ. – 28% άριστες), Πράδο 2 (2/6 επ.), Σμουτζ 12 (11/36 επ., 1 άσο, 17% υπ. – 00% άριστες), Κοκκίου –λ (40% υπ. – 30% άριστες) / Γιαννέλου Χ. –λ (58% υπ. – 25% άριστες), Δικαιούλια, Πολυδώρου 3 (3 άσοι), Λιάγκη 19 (17/37 επ., 2 άσοι)
Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Αλεξάκου 10 (5/19 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 53% υπ. – 47% άριστες), Νέβιλ 21 (18/49 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Πολυνοπούλου 15 (9/19 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Δρακουλίδου 7 (3/4 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Γιαννούλη 7 (6/12 επ., 1 μπλοκ), Γάτση 9 (4/34 επ., 5 άσοι, 42% υπ. – 30% άριστες), Αναγνώστου –λ (50% υπ. – 33% άριστες) / Μυρίδου –λ, Γκοβεδάρου, Χαραβελούλη, Κόλλια, Σπανού