Κυριακή 9 Νοεμβρίου 2014

Η 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Με τον Παναθηναϊκό να θριαμβεύει επί του Ολυμπιακού στου Ρέντη με 3-0 σετ ολοκληρώθηκε η 5η αγωνιστική στην Α1 βόλεϊ των γυναικών. Όλα τα αποτελέσματα της ημέρας.

Μετά από τέσσερις αγώνες ο Παναθηναϊκός έσπασε το σερί του Ολυμπιακού και πήρε την πρώτη του νίκη. Οι πράσινες επιβλήθηκαν με 3-0 σετ επί των ερυθρόλευκων στο κλειστό του Ρέντη, έκαναν το 5/5 και παρέμειναν μόνες πρώτες στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Με όπλο του την εξαιρετική τακτική από τη θέση του σερβις και τα λιγότερα λάθη σε κρίσιμα σημεία ο Παναθηναϊκός πήρε δίκαια τη νίκη με 3-0. Στην αντίπερα όχθη ο Ολυμπιακός είχε πολλά προβλήματα στην υποδοχή, έκανε εύκολα λάθη έχασε μετά από τέσσερα ματς από τον αιώνιο αντίπαλο.

Ο αγώνας:

Εντυπωσιακό σε εξέλιξη ήταν το πρώτο σετ. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 6-1, ο Ολυμπιακός απάντησε με δικό του 5-0 (6-6), για να ακολουθήσει μάχη πόντο πόντο μέχρι και το 11-11. Εκεί οι ερυθρόλευκες ξέφυγαν με 13-11 για να απαντήσει και πάλι ο Παναθηναϊκός με δικό του 5-1 και να πάει στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με το σκορ στο 14-16.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν ακόμα και με τέσσερις πόντους (19-23), αλλά οι ερυθρόλευκες έφεραν το σετ στα ίσα με άσο από την Μπραμπόροβα για το 23-23. Ακολούθησε μάχη και πάλι πόντο πόντο με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τελικά το σετ με 32-30 με μπλοκ τη Βίλκου και επίθεση της Μπραμπόροβα στο φιλέ.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός μπηκε πιο δυνατά και έφτασε στο πρώτο τεχνικό τάιμ με το σκορ στο 8-3. Κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά και αφού αρχικά ισοφάρισε σε 11-1 (άσος από την Πατσέκο), προσπέρασε με 12-13 με άσο από τη Χρήστου.

Ο Ολυμπιακός απάντησε και πέρασε μπροστά, αλλά και πάλι οι πράσινες στην τελική ευθεία του σετ ήταν καλύτερες. Με εντυπωσιακές άμυνες και το σερβις να κάνει τη δουλειά του η Τσίμα έκανε το 2-0 με άσο (25-20).

Ανάλογη ήταν και η εικόνα στο τρίτο σετ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι τα μισά του σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 17-15 με επίθεση της Μποσκάτσι για να πατήσει το πόδι στο τέλος και πάλι ο Παναθηναϊκός και να πάρει το σετ με άσο της Βίλκου (φωτογραφία) αυτή τη φορά για το 25-20.

Το κλειδί: Ο Παναθηναϊκός είχε εξαιρετική τακτική στο σερβις, έκανε ελάχιστα λάθη για τέτοιο παιχνίδι και ο Γιώργος Ρούσης πήρε κάτι από όλες. Άλλες βοήθησαν στην υποδοχή, άλλες στην επίθεση (Τσίμα και Βίλκου ειδικά τελείωσαν όλες τις κρίσιμες μπάλες) και δίκαια πήρε τη νίκη το τριφύλλι. Πλέον, ο Παναθηναϊκός έκανε το 5/5 και βρίσκεται μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 0-3

Τα σετ: 30-32, 20-25, 20-25

Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 9 (4/9 επ., 5 μπλοκ), Λαμπρούση 3 (0/4 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Βέσοβιτς 8 (8/29 επ., 56% υπ. – 44% άριστες), Μπραμπόροβα 11 (9/25 επ., 2 άσο 32% υπ. – 26% άριστες), Χριστοδούλου 3 (2/6 επ., 1 άσο), Μποσκάτσι 11 (10/25 επ., 1 άσο), Κονόμι –λ (50% υπ. – 41% άριστες) / Κωσταντινίδου 8 (6/10 επ., 2 μπλοκ), Βλαχάκη, Κοκκινάκη, Τέζα

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 4 (4/8 επ.), Καββαδία 8 (7/13 επ., 1 μπλοκ), Μερτέκη 7 (5/28 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ., 46% υπ. – 21% άριστες), Βίλκου 12 (7/23 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Τσίμα 13 (8/25 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ. – 38% άριστες), Πατσέκο 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Ρόγκα –λ (47% υπ. – 40% άριστες) / Χρήστου 2 (1/3 επ., 1 άσο), Μεταξά, Τσατσούρι

* Στους 8 πόντους σταμάτησε η αρχηγός του Πανναξιακού, Σία Τοτσίδου

Ακόμα μία νίκη για τον Πανναξιακό με αγωνία για τη Λαδένη

Με εξαίρεση το γ’ σετ όπου παραλίγο να πετύχει μια μεγάλη ανατροπή, ο Πανναξιακός δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες στο να επικρατήσει με 3-1 του ΟΠΕΡ στο Ρέθυμνο, ωστόσο τη νίκη του Πανναξιακού ήρθε να επισκιάσει οπ τραυματισμός της Αφροδίτης Λαδένη, ο οποίος ευτυχώς αποδείχθηκε ότι δεν είναι τελικά κάτι το σοβαρό.

Η ακραία του Πανναξιακού χτύπησε στο τρίτο σετ, αλλά οι εξετάσεις στις οποίες υποβλήθηκε στο νοσοκομείο του Ρεθύμνου έδειξαν ότι δεν υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα και θα επιστρέψει στις προπονήσεις σε ένα δεκαήμερο.

Στα του αγώνα ο Πανναξιακός ήταν ανώτερος. Ο ΟΠΕΡ παρά την παρουσία της Ζούνιτς (σ.σ. στη φωτογραφία δεξιά) ξεκίνησε νωθρά τον αγώνα. Οι φιλοξενούμενες παίζοντας με φόρα από τα προηγούμενα παιχνίδια επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους και προηγήθηκαν με 2-0.

Στο τρίτο ο ΟΠΕΡ εκμεταλλεύτηκε την χαλάρωση των φιλοξενούμενων και πήρε από την αρχή ένα σημαντικό προβάδισμα (6-2, 12-6, 20-14). Ο Πανναξιακός έφερε το παιχνίδι στα ίσια (24-24) αλλά τελικά έχασε το σετ. Η αντεπίθεση των γηπεδούχων δεν συνεχίστηκε και στο τέταρτο με τον Πανναξιακό να ανεβάζει στροφές πήρε τη νίκη με 3-1 προσθέτοντας ακόμα ένα τρίποντο στο "σακούλι".

Τα σετ: 10-25, 15-25, 26-24, 09-25

ΟΠΕΡ (Ζιώγας): Κλεισιάρη 4 (4/18 επ., 17% υπ. – 17% άριστες), Σαπαρέφσκα 12 (11/27 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. – 23% άριστες), Παρασκάκη 3 (2/4 επ., 1 άσο), Καλογριδάκη 3 (1/10 επ., 2 άσοι), Ξαγοραράκη 6 (3/7 επ., 3 άσοι), Ζούνιτς 5 (5/28 επ.), Χατζάκη Ε –λ (17% υπ. – 04% άριστες) / Τουρλίτη, Παπουτσή, Κιλιζιράκη

Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Σαλούστρου 9 (3/4 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Διώτη 15 (8/17 επ., 7 άσοι, 10% υπ. – 00% άριστες), Τσέσλιαρ 4 (1/3 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Τοτσίδου 8 (6/22 επ., 2 μπλοκ, 40% υπ. – 27% άριστες), Εμμανουηλίδου 14 (8/11 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ), Τσβετάνοβα 25 (20/27 επ., 5 άσοι), Κελεσίδου –λ (59% υπ. – 35% άριστες) / Κιουτσούκη, Γιόβιτς 1 (1/7 επ.), Λαδένη 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ, 70% υπ. - 30% άριστες)

* Συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν τα κορίτσια της Ηλιούπολης.

Νέα νίκη για την Ηλιούπολη κόντρα στο "πληγωμένο" Μαρκόπουλο

Η Ηλιούπολη συνέχισε την εντυπωσιακή της πορεία στην Α1 Γυναικών, καθώς εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα προβλήματα του ΑΟ Μαρκοπούλου και επικράτησε με 3-0 στο μίνι αθηναϊκό ντέρμπι.

Για την Ηλιούπολη αυτή ήταν η 3η νίκη σε 4 ματς, ενώ για το Μαρκόπουλο ήταν η 4η ήττα σε ισάριθμους αγώνες με την ομάδα του Βέσκο Ιβάνοβιτς όμως να αγωνίζεται σήμερα χωρίς την Πράδο (θλάση), αλλά και χωρίς την Κάρπεντερ η οποία χτες στις 02.00 τα μεσάνυχτα βρέθηκε στο νοσοκομείο με κρίση οξείας σκωληκοειδίτιδας!!!

Παρόλα αυτά το Μαρκόπουλο στο πρώτο σετ μετά τον 10ο πόντο απέκτησε μια σημαντική διαφορά (11-16, 13-19) φτάνοντας στο 19-23, όπου υπέστη μπλακ άουτ και η Ηλιούπολη με την Μπόκα στο σερβίς με σερί 6-0 έκανε την ανατροπή!

Στο β’ σετ η ομάδα της Δήμητρας Λυκογιάννη επικράτησε πιο εύκολα, ενώ στο τρίτο είχαμε ντέρμπι μέχρι τα μισά του σετ. Για την ακρίβεια οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι και το 10-11 υπέρ του Μαρκόπουλου το οποίο έγινε 19-11 κι όλα ουσιαστικά κρίθηκαν εκεί.

Τα σετ: 25-23, 25-19, 25-16

Ηλιούπολη (Λυκογιάννη): Μπόκα 9 (7/23 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 38% υπ. – 38% άριστες), Μαρκοπούλου 11 (6/12 επ., 1 άσοι, 4 μπλοκ), Γιοβάνη 13 (10/22 επ., 3 άσοι), Αλέξις 12 (9/24 επ., 3 άσοι, 25% υπ. – 12% άριστες), Έντουαρντς 4 (1/6 επ., 3 μπλοκ), Μπανίκα Σ., Αργυροπούλου –λ (68% υπ. – 52% άριστες) /Πατεράκη 2 (0/7 επ., 2 άσοι)

Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς): Δικαιούλια 4 (2/8 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Πολυδώρου 1 (1/1 επ.), Λιάγκη 6 (6/28 επ.), Ψωμά 12 (13/32 επ., 52% υπ. – 26% άριστες), Κωνσταντώνη 4 (0/1 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Σμουτζ 14 (13/32 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. – 20% άριστες), Κοκκίου –λ (53% υπ. – 26% άριστες) / Οικονομοπούλου, Γιαννέλου

* Επίθεση από τη Μαρία Οικονομίδου η οποία σταμάτησε στους 8 πόντους.

Τρίτωσε τις νίκες η Σαντορίνη

Ο ΑΟ Θήρας ολοκλήρωσε τις τρεις συνεχόμενες αναμετρήσεις της με τις ομάδες της Θεσσαλονίκης πετυχαίνοντας ισάριθμες νίκες καθώς επικράτησε εύκολα με 3-0 του Ηρακλή.

Οι κυανόλευκες που παραμένουν χωρίς νίκη, ταξίδεψαν στην Σαντορίνη χωρίς τον Γιάννη Πετίδη αλλά και τις Πάντεβα, Αλτίνη, Αναγνώστου, Στεφανίδη, τις οποίες και προφύλαξαν εν όψει των κρίσιμων αγώνων που ακολουθούν με Ανατόλια και Μακεδόνες, έχασαν πολύ εύκολα το πρώτο και το τρίτο σετ, στάθηκαν ανταγωνιστικά στο δεύτερο, χωρίς όμως να μπορέσουν σε κανένα σημείο να αμφισβητήσουν την ανωτερότητα του ΑΟ Θήρας, με την Ελένη Μεμετζή να δίνει κι αυτή χρόνο συμμετοχής σε αρκετές αθλήτριες της.

Ανάμεσα τους και η νεαρή διαγώνια Διονυσία Σιγάλα στο ντεμπούτο της στην Α1 σε ηλικία μόλις 15 ετών. Άλλωστε στόχος της Μεμετζή είναι και η ανάδειξη κοριτσιών από τις ακαδημίες του συλλόγου.

Τα σετ: 25-08, 25-18, 25-12

ΑΟ Θήρας (Μεμετζή): Ψυλλάκη Ι. 3 (3/4 επ.), Βαρουδάκη 5 (2/4 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 33% υπ. – 00% άριστες), Οικονομίδου 8 (6/15 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Καρπουζά 16 (12/18 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Βεργίδου 7 (4/5 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Τένεβα 11 (10/14 επ., 1 μπλοκ,, 38% υπ. – 23% άριστες), Αρτακιανού –λ (73% υπ. – 64% άριστες) / Ξαγοραράκη 2 (1/1 επ., 1 άσο), Μουντάκη 1 (1 μπλοκ), Σιγάλα, Ψυλλάκη Μ. 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ)

Ηρακλής (Ρούσσης): Βέλλιου 7 (7/23 επ., 25% υπ. – 25% άριστες), Δαμιανίδου, Φερέιρα, Καράτερζη 6 (5/15 επ., 1 μπλοκ), Καραφουλλίδου 3 (3/8 επ.), Δάρδα 3 (1/4 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Καλαϊτζίδου -λ (48% υπ. – 24% άριστες) / Αγγελοπούλου

Πρώτη νίκη για Μακεδόνες, πρώτος βαθμός για Ανατόλια

Σε ένα παιχνίδι γεμάτο ανατροπές οι Μακεδόνες πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα στην έδρα του Ανατόλια, αφήνοντας την ομάδα του Κολλεγίου με την παρηγοριά του πρώτου του βαθμού στη φετινή σεζόν.

Οι Μακεδόνες πήραν το πρώτο σετ, αλλά το Ανατόλια ισοφάρισε και πήρε το δραματικό τρίτο σετ με 25-23 (το 24-21 έγινε 24-23 αλλά τελείωσε το σετ η Καετάνο) όμως στη συνέχει έμεινα από δυνάμεις, έχασε πολύ εύκολα το δ’ σετ και στο τάι μπρέικ μετά το 10-11 οι Μακεδόνες ξέφυγαν και πήραν τη νίκη.

Τα σετ: 20-25, 25-20, 25-23, 16-25, 11-15

Ανατόλια (Τζιουμάκας): Καετάνο 15 (13/54 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. – 50% άριστες), Τσοπούλου 1 (1 άσο), Νικολαΐδου 2 (1/2 επ., 1 άσο), Κωνσταντινίδου 17 (12/23 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Καλτουρμίδου Ρ. 9 (5/12 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Τσιούκαρη 14 (13/32 επ., 1 μπλοκ), Ιωαννίδου –λ (77% υπ. – 45% άριστες) / Καλτουρμίδου Αν., Παντελίδου, Δραγουμάνου 14 (11/26 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 29% υπ. – 14% άριστες), Ρεΐζογλου

Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Αλεξάκου 12 (11/32 επ., 1 άσο, 35% υπ. – 31% άριστες), Νέβιλ 19 (15/43 επ., 4 μπλοκ), Πολυνοπούλου 9 (6/9 επ., 3 μπλοκ), Δρακουλίδου 5 (1/6 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Σπανού 7 (3/5 επ., 4 μπλοκ), Γάτση 13 (12/34 επ., 1 μπλοκ, 45% υπ. – 39% άριστες), Αναγνώστου –λ (72% υπ. – 64% άριστες) /Γκοβεδάρου, Καραφουλλίδου