Κυριακή 16 Νοεμβρίου 2014

Η 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Ο Ολυμπιακός παίζοντας κατά διαστήματα καλό βόλεϊ και με όπλα τους Ντιάτσκοφ και Κοκκινάκη πήρε τη νίκη στο ντέρμπι επί του Εθνικού με 3-2 σετ. Παραλίγο τη μεγάλη ανατροπή οι φιλοξενούμενοι. Το πανόραμα των αγώνων του Σαββάτου.

Ο Εθνικός βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ από τον Ολυμπιακό, πάλεψε, γύρισε το παιχνίδι αλλά δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει την πρώτη του νίκη στου Ρέντη. Οι ερυθρόλευκοι πανηγύρισαν τη νίκη με 3-2 σετ διατηρώντας το αήττητο τους στην Ελλάδα.
Στα υπόλοιπα παιχνίδια ξεχωρίζει η νίκη της Κηφισιάς στη Σύρο επί του Φοίνικα με 3-2 σετ. Η Ορεστιάδα πήρε την νίκη επί της Λαμίας με 3-1, ενώ ο Παμβοχαϊκός πανηγύρισε για πρώτη φορά φέτος με τον Μέρτεν στον πάγκο του.

Τρόμαξε αλλά νίκησε ο Ολυμπιακός

Ένα ματς με πολλές ανατροπές ήταν αυτό που παρακολουθήσαμε στου Ρέντη. Μετά από συναρπαστικό αγώνα 128 λεπτών ο Ολυμπιακός νίκησε στο Ρέντη τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης με 3-2 σετ στο ντέρμπι των δύο φιναλίστ του περσινού πρωταθλήματος.
Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 2-0 σετ αλλά είχαν κακή υποδοχή απέναντι στον Εθνικό που με την είσοδο του Σταύρου Κασαμπαλή μπήκαν στον αγώνα, ισοφάρισαν 2-2 σετ και ο αγώνας κρίθηκε με 15-12 στο 5ο σετ. Είναι η 4η συνεχόμενη αναμέτρηση των δύο ομάδων στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη που κρίνεται στο τάι μπρέικ. Ο Ολυμπιακός έμεινε μόνος και αήττητος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ένα βαθμό μπροστά από τον Εθνικό και 3 μπροστά από τον ΠΑΟΚ ο οποίος εάν νικήσει τον Άρη την Κυριακή θα μπορέσει να πιάσει την κορυφή.
Ο Εθνικός ήταν εκείνος που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με τέσσερις πόντους στο πρώτο σετ (7-11). Ο Δαλάκούρας με το τζαμπ φλοτ του δημιούργησε πρόβλημα στον Ντιάτσκοφ και ο Εθνικός το εκμεταλλεύτηκε και ξέφυγε με τέσσερις.
Ο Ολυμπιακός κάπου εκεί αντέδρασε και με όπλο του το μπλοκ κατάφερε να γυρίσει το σετ και να πάει στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ όντας μπροστά με 16-14. Κάπου εκεί η ψαλίδα άρχισε να ανοίγει παρά τα ξεσπάσματα που είχε ο Εθνικός και τελικά οι ερυθρόλευκοι πήραν το σετ με 25-22.
Ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο σετ. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν με τρεις πόντους με όπλο τους το σερβίς και ανεβάζοντας την απόδοσή τους στην άμυνα ξέφυγαν με τρεις πόντους και διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι το 15-18.
Με τον Κοκκινάκη να κάνει τη ζημιά από τη θέση του σερβίς ο Ολυμπιακός έκανε την προσπέραση στην τελική ευθεία του σετ και κατάφερε τελικά να το πάρει εκμεταλλευόμενος τον εκνευρισμό των παικτών του Εθνικού με 25-21.
Στο τρίτο σετ και πάλι ο Εθνικός ήταν εκείνος που μπήκε πιο δυνατά αλλά και ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάει προηγούμενος στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-14. Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να είναι μπροστά με 18-15 και τότε ο Σάκης Μουστακίδης έριξε στο γήπεδο τον Σταύρο Κασαμπαλή. Ο νεαρός πασαδόρος ήταν εκείνος που άλλαξε το ρυθμό του σετ και βοήθησε τον Εθνικό να κάνει την ανατροπή και να πάρει το σετ με 22-25.
Στο τέταρτο σετ ο Εθνικός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να τον ακολουθήσει. Ο Δημήτρης Καζάζης ανακάταψε την τράπουλα ρίχνοντας στη μάχη ότι είχε διαθέσιμο στον πάγκο χωρίς αποτέλεσμα. Με τους Τσουκ, Άντριτς και Δαλακούρα να πυροβολούν, τον Δαρίδη να "σκουπίζει" στην πίσω ζώνη και τον Κασαμπαλή να μοιράζει το παιχνίδι ο Εθνικός έστειλε το ματς στο τάι μπρεικ.
Εκεί όμως ο Ολυμπιακός ήταν πιο έτοιμος. Με τους Ντιάτσκοφ, Τζελάτι και Κοκκινάκη να τελειώνουν τις μπάλες και καταφέροντας να χαλάσουν την υποδοχή του Εθνικού οι ερυθρόλευκοι πήραν το τάι μπρέικ με 15-12 και τη νίκη με 3-2 σετ.
Ολυμπιακός - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-2
Τα σετ: 25-22, 25-21, 22-25, 19-25, 15-12
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Γιούρισιτς 9 (7/13 επ, 2 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 23 (21/38 επ, 2 μπλοκ, 59% υπ- 50 % άριστες), Προυσαλης 1 (1/1 επ), Κοκκινάκης 20 (18/34 επ, 2 ασσους, 61% υπ - 43% άριστες), Κλαρκ 7 (5/18 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (4/11 επ, 4 μπλοκ) / Στεφάνου (λ - 79% υπ - 64% άριστες), Μαρούλης, Σωτηρίου 2 (2/3 επ), Πελεκούδας 1 (1/1 επ), Τζελάτι 12 (11/21 επ, 1 άσσος).
ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Κίσιτς 1 (μπολοκ), Μίχαλ 9 (4/10 επ, 5 μπλοκ), Παπάζογλου 11 (8/13 επ, 3 μπλοκ), Τσουκ 25 (22/40 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 45-% υπ - 34% άριστες), Δαλακούρας Ανέστης 11 (10/26 επ 1 μπλοκ, 37% υπ - 26% άριστες), Άντριτς 22 (13/28 επ, 2 άσσοι, 7 μπλοκ) /Δαρίδης (λ- 44% υπ - 44% άριστες), Κασαμπαλής 3 (1/1 επ, μπλοκ), Δαλακούρας Κώστας

Άλωσε τη Σύρο η Κηφισιά

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη και την δεύτερη εκτός έδρας στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ σημείωσε ο Α.Ο.Κηφισιάς.
Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη παρότι προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ με 1-0 και 2-1 σετ πήρε τη νίκη με 3-2 φεύγοντας νικήτρια από το νησί για δεύτερη συνεχή σεζόν. Είναι η τρίτη ήττα του Φοίνικα σε 4 αγώνες και η δεύτερη στο τάι μπρέικ μετά την ήττα με το ίδιο σκορ στην Ορεστιάδα.
*Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 8 άσσους, 50 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 40 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 6 άσσους, 57 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων
Τα σετ: 2-3 (21-25, 25-23, 21-25, 25-21, 11-15)
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χαραλαμπίδης 5 (5/11 επ), Μουρούτης 9 (6/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ντάμποβιτς 6 (2/7 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ντόκιτς 20 (14/43 επ, 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Λάππας 16 (13/26 επ, 3 μπλοκ, 60% υπ - 20% άριστες), Παπαδόπουλος 11 (10/29 επ, 1 μπλοκ, 65% υπ - 33% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 45% υπ - 10% άριστες), Αρβανίτης
ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Σουλτανόπουλος 11 (7/12 επ, 4 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 15 (12/16 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φερρέρα 19 (15/30 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 68% υπ - 39% άριστες), Ρουμελιωτάκης 11 (9/16 επ, 2 μπλοκ, 52% υπ - 32% άριστες), Όστιν 1 (1 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 20 (14/41 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 67% υπ - 29% άριστες), Νικολάκης, Χατζηπροδρόμου, Κόντος 1 (1 άσσος), Κάπελλας

Πρώτη νίκη για τον Παμβοχαϊκό

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ πανηγυρίζει ο Παμβοχαϊκός. Η ομάδα του Βραχατίου νίκησε τη ΜΕΝΤ 3-0 σετ και πήρε τους πρώτους 3 βαθμούς στο σχεδόν κατάμεστο γυμναστήριο «Γ.Τριαντάφυλλος».
Είναι η πρώτη εντός έδρας νίκη και η πρώτη του νέου προπονητή Μιχάλ Μέρτεν. Ο Παμβοχαϊκός είχε κορυφαίο τον Βούλιν αλλά και τους Νέμεθ, Κανέλλο, βασικός πασαδόρος ήταν ο Τερζής ενώ από τη ΜΕΝΤ κορυφαίος ήταν ο Σακόγλου. Η ομάδα της Τούμπας έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 1-1 σετ στο 2ο σετ όταν προηγήθηκε 24-23 και 25-24 αλλά οι παίκτες του Σπύρου Γκολιτση έχασαν πολλά σερβίς (21 συνολικά) και έκαναν πολλά λάθη στα κρίσιμα σημεία του αγώνα.
Οι φιλοξενούμενοι έχουν παράπονα από τον Μυλωνάκη για φάση που έγινε στο 23-23 του 3ου σετ όπου δόθηκε αντένα σε επίθεση του Σακόγλου που ήταν «μέσα». Οπως παραδέχτηκε πάντως ο τεχνικός της ΜΕΝΤ Γκολίτσης ο Παμβοχαϊκός νίκησε δίκαια και η ομάδα του έκανε πολλά λάθη απειρίας.
Στο 1ο σετ η ΜΕΝΤ έκανε σερί 4-0 και ξέφυγε 10-6, αλλά στο 12-8 ο Παμβοχαϊκός απάντησε με δικό του σερί 4-0 για το 12-12. Στο 18-18 ο Βούλιν και ο Νέμεθ έδωσαν προβάδισμα με 20-18 που κρατήθηκε μέχρι το τέλος.
Ο Παμβοχαϊκός ξεκίνησε δυνατά και στο 2οσετ με προβάδισμα 11-7. Η ΜΕΝΤ με σερί 3-0 μείωσε 11-10, ενώ με νέο σερί 4-0 προσπέρασε 22-18. Η ομάδα της Τούμπας δεν αξιοποίησε και πάλι το προβάδισμα και ο Παμβοχαϊκός παρότι βρέθηκε πίσω με 24-23 και 25-24 έκανε δύο μπλοκ και μία κόντρα επίθεση και πήρε το σετ 28-26 κάνοντας το 2-0 σετ.
Η ΜΕΝΤ προηγήθηκε και στο 3ο σετ με 16-14 και για τελευταία φορά με 18-17, αλλά ο Παμβοχαϊκός με σερί 3-0 πέρασε μπροστά 23-22. Ο Σακόγλου ισοφάρισε (23-23) και στην επόμενη φάση χρεώθηκε αντένα και ο αγώνας τελείωσε με τον Κανέλλο.
*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 36 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων και της ΜΕΝΤ προήλθαν από 8 άσσους, 49 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων
Τα σετ: 3-0 (25-22, 28-26, 25-23)
ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής 3 (1/1 επ, 2 μπλοκ), Στεφάνοβιτς 4 (4/10 επ, 64% υπ - 55% άριστες), Τσουκ 14 (10/20 επ, 4 μπλοκ), Κανέλλος 7 (6/8 επ, 1 άσσος), Νέμεθ 10 (7/14 επ, 3 άσσοι, 57% υπ - 43% άριστες), Βούλιν 8 (7/12 επ, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 65% υπ - 41% άριστες), Δρογκάρης, Ασπιώτης, Σαρικεΐσογλου 1 (1/2 επ, 33% υπ - 17% άριστες)
ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 18 (14/26 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 9 (7/16 επ, 2 μπλοκ, 43% υπ - 35% άριστες), Χατζηηλιάδης 15 (11/20 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 82% υπ - 45% άριστες), Μπισέτ 12 (7/7 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Αντιφάκος 3 (2/4 επ, 1 άσσος) / Αντωνιάδης (λ, 59% υπ - 50% άριστες), Χρυσάφης.

Πρώτη εκτός έδρας νίκη για την Ορεστιάδα

Την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα, την πρώτη εκτός έδρας και μάλιστα κατακτώντας και το πρώτο τρίποντο σημείωσε η Ορεστιάδα. Η ακριτική ομάδα έκανε εκπληκτική εμφάνιση στο «Χαλκιοπούλειο» της Λαμίας και νίκησε την τοπική ομάδα με 3-1 σετ. Η Λαμία για 4η αγωνιστική έμεινε χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα. Αυτή είναι και η πρώτη νίκη της Ορεστιάδας στην έδρα της Λαμίας.
Καθοριστικό σημείο για την έκβαση του αγώνα ήταν ο τραυματισμός του Γκιμαράες στο 8-10 του 2ου σετ όταν πάτησε το πόδι του Δημητριάδη μετά από προσπάθεια μπλοκ. Ο Γιάννης Μέλκας έριξε στον αγώνα τον Καβαδά και αργότερα τον Αλεξίου αλλά η Λαμία δε μπόρεσε να είναι ανταγωνιστική στην επίθεση και η Ορεστιάδα παρότι έχασε το 1ο σετ πέρασε στην αντεπίθεση και πήρε τη νίκη έχοντας σε μεγάλη μέρα τους δύο πρώην «ρουμελιώτες» Ριζόπουλο, Δημητριάδη αλλά και τον Ποτολίδη.
Τα σετ: 1-3 (25-22, 23-25, 14-25, 24-26)
ΓΣ ΛΑΜΙΑ (Μέλκας): Γκιρτζίκης 10 (8/13 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκιμαράες 6 (5/11 επ, 1 άσσος, 60% υπ - 20% άριστες), Μακ Κίμπιν Μ. 13 (11/26 επ, 2 μπλοκ, 65% υπ - 59% άριστες), Χήρας 6 (5/9 επ, 1 μπλοκ), Μακ Κίμπιν Ρ., Παπαδόπουλος 21 (18/42 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Πίτερσον (λ, 61% υπ - 42% άριστες), Καρβούνης, Μαδούρας 1 (1/3 επ), Βλαχόπουλος, Αλεξίου 2 (2/4 επ, 61% υπ - 44% άριστες)
ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Λούνα 27 (20/47 επ, 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Τόμσον 8 (4/8 επ, 4 μπλοκ), Γκουιγιέρμε 12 (10/21 επ, 2 μπλοκ, 56% υπ - 44% άριστες), Ποτολίδης 14 (9/11 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ριζόπουλος 14 (13/23 επ, 69% υπ - 58% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 73% υπ - 48% άριστες), βλασακίδης, Διαμαντίδης.

Σάββατο 15 Νοεμβρίου 2014
Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-2
Γ.Α.Σ. Παμβοχαϊκός - Μ.Ε.Ν.Τ. 3-0
 Γ.Σ.Λαμίας - Α.Ο.Ορεστιάδα 1-3
Α.Ο. Φοίνικας Σύρου - Α.Ο.Κηφισιάς 2-3
Γυμναστήριο Μίκρας 17.30: Α.Σ.Άρης - ΠΑΟΚ
Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Γεωργιάδης. Παρατηρητής: Αντωνούλης. Επόπτες: Μαυρίδης, Κύρκος. Γραμματεία: Καρακούλια.
Γυμναστήριο «Μάκης Λιούγκας» Γλυφάδα 20.00 (Νοvasports-1): Α.Ε.Κ. - Παναθηναϊκός Α.Ο.
Διαιτητές: Παπαδογούλας, Κουτσούλας. Παρατηρητής: Βασιλειάδης. Επόπτες: Χαμπιλού, Μαριδάκης. Γραμματεία: Κορρέ.

1. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (12-03) 11
2. ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛ. (11-04) 10
3. ΚΗΦΙΣΙΑ (11-06) 09
4. ΠΑΟΚ (09-04) 08
5. ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (09-08) 07
6. ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (07-05) 05
-. ΦΟΙΝΙΚΑΣ Σ. (08-10) 05
8. ΕΝΩΣΗ ΤΟΥΜΠΑΣ (06-10) 04