Πέμπτη 20 Νοεμβρίου 2014

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛ. - ΣΟΝΕΝΒΕΡΤ 3-0 ΚΑΙ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΟ ΧΡΥΣΟ ΣΕΤ ΣΤΟ CHALLENGE CUP

«Χρυσή» και παλικαρίσια πρόκριση για τον Εθνικό

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης πήρε την πρόκριση για την κύρια φάση του Challenge Cup μετά την νίκη του στο χρυσό σετ κόντρα στην ελβετική Σόνενμπερκ. Το 3-0 του κανονικού αγώνα ανέτρεψε την ήττα με 3-1 του ματς στην Ελβετία, και το 17-15 του χρυσού σετ, έδωσε την έναυσμα για πανηγυρισμούς στην Αλεξανδρούπολη.

Η επόμενη αντίπαλος θα προκύψει από το CEV Cup. Η χαμένη του ζευγαριού Σέλβερ Ταλίν (Εσθονία) - ΒαΛεΠα Σασταμάλα (Φινλανδία) του Όλι Κουνάρι θα... υποβιβαστεί το Challenge Cup για να συναντήσει τον Εθνικό. Οι Φινλανδοί στο πρώτο ματς νίκησαν με 3-0 και αύριο θα διεξαχθεί ο επαναληπτικός αγώνας.

Ο Εθνικός έπαιξε πολλές φορές τη πρόκριση κορώνα γράμματα και ευτυχώς στο φινάλε του χρυσού σετ μπόρεσε να ανατρέψει το προβάδισμα που είχαν οι Ελβετοί με 14-13 και 15-14. Νωρίτερα στο χρυσό σετ η Σόνβερντ είχε προηγηθεί 10-8 αλλά με καλό μπλοκ και σερβίς από τον Άντριτς ο Εθνικός έφερε το ματς στα ίσια. Θρίλερ και στο 2ο σετ. Ο Εθνικός προηγήθηκε 11-8 και 21-20 αλλά η Σόννεβερτ γύρισε το σετ, πέρασε μπροστά 24-23 αλλά ευτυχώς για τον Εθνικό οι Μιχάλι, Αντριτς πήραν τους καθοριστικούς πόντους και γύρισαν το σετ σε 26-24 κάνοντας το 2-0.
Στο 5-5 του «χρυσού» σετ έγινε ολιγόλεπτη διακοπή λόγω της πτώσης τάσης του ρεύματος και παρά τις αντιρρήσεις των Ελβετών ο αγώνας συνεχίστηκε κανονικά καθώς μετά από 3-4 λεπτά ο φωτισμός αποκαταστάθηκε και ο αγώνας συνεχίστηκε κανονικά.