Κυριακή 16 Νοεμβρίου 2014

ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-1 τον Άρη στη Μίκρα, σε ένα επεισοδιακό ντέρμπι, που διεκόπη για μισή ώρα μετά από επίθεση σε αθλητή του "δικεφάλου", με αποτέλεσμα να εκκενωθεί το γήπεδο. Πέρασε από τη Γλυφάδα ο Παναθηναϊκός.

Επεισόδια είχαμε στο ντέρμπι της Μίκρας μεταξύ Άρη και ΠΑΟΚ για την 4η αγωνιστική της Volley League. Συγκεκριμένα, στο 13-14 του 2ου σετ, ο αθλητής του ΠΑΟΚ Δημοσθένης Μακράκης, που ήταν εκτός αποστολής, όταν χειροκρότησε έναν πόντο της ομάδας του, δέχθηκε επίθεση από μερίδα οπαδών του Άρη.
Αυτό είχε ως συνέπεια να επέμβει η αστυνομία και να γενικευτεί η συμπλοκή, γεγονός που απέφερε ρίψη αντικειμένων και εκτεταμένα επεισόδια. Έπειτα από απόφαση των διαιτητών ζητήθηκε η εκκένωση του γηπέδου και μετά από 40 λεπτά το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά.
Όπως φάνηκε, η διακοπή επηρέασε αρνητικά τον Άρη, που είχε πάρει το πρώτο σετ με 25-23 (το πρώτο του στη φετινή Volley League), αλλά έχασε πολύ εύκολα τα τρία επόμενα, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να φύγει με τη νίκη, παίρνοντας εκδίκηση για την ήττα στο League Cup. Παράλληλα, με το τρίποντο στη Μίκρα, ο "δικέφαλος" έπιασε στην κορυφή της βαθμολογίας τον Ολυμπιακό με 11 βαθμούς.
Τα σετ: 25-23, 17-25, 18-25, 17-25
ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Κυριακίδης 10 (9/22 επ, 1 άσσος, 57% υπ - 35% άριστες), Μαυροβουνιώτης 11 (7/18 επ, 4 μπλοκ, 62% υπ - 46% άριστες), Ντόχερτι 8 (6/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης 2 (2 μπλοκ), Μπέλλος 21 (20/36 επ, 1 μπλοκ), Στίγγας 7 (6/12 επ, 1 μπλοκ), Μπαμπαλιούτας (λ, 63% υπ - 37% άριστες) / Πιπέργιας, Μήλης
ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Παντακίδης 7 (3/5 επ, 4 μπλοκ), Κουρνέτας 1 (1 μπλοκ), Μουρ 12 (6/9 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Γκόμες 25 (22/41 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 11 (9/15 επ, 2 μπλοκ, 67% υπ - 40% άριστες), Σαφράνοβιτς 18 (14/30 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 77% υπ - 52% άριστες), Γκαράς (λ, 65% υπ - 53% άριστες) / Ντίνας, Σαμπανάι, Καρασαββίδης
"Διπλό" στη Γλυφάδα ο Παναθηναϊκός
Ο Παναθηναϊκός πέτυχε την τρίτη του νίκη στη φετινή Volley League, επικρατώντας με 3-1 της ΑΕΚ στη Γλυφάδα. Οι "πράσινοι" πήραν τα δύο πρώτα σετ και θα μπορούσαν να έχουν καθαρίσει με 3-0, αφού στο τρίτο σετ προηγούνταν με 16-11. Ωστόσο, τα λάθη στην επίθεση από τους Καμίνσκι και Πρωτοψάλτη έβαλαν ξανά την ΑΕΚ στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα η Ένωση να πάρει το σετ και να μειώσει.

Τελικά, όμως, δεν άντεξε, καθώς στο 4ο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν πιο αποτελεσματικός, εκμεταλλεύτηκε και την κακή υποδοχή των γηπεδούχων κι έφτασε εύκολα στο 25-17 και τους τρεις βαθμούς, που τον φέρνουν στην 5η θέση της βαθμολογίας, τρεις βαθμούς πίσω από την κορυφή.
Τα σετ: 21-25, 23-25, 25-22, 17-25
ΑΕΚ (Ελγκέτα): Ωρολογάς 1 (1/6 επ, 82% υπ - 36% άριστες), Ραντούνοβιτς 6 (6/12 επ, 71% υπ - 43% άριστες), Παγιάν 25 (22/40 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπουρκόφσκι 14 (9/15 επ, 5 μπλοκ), Ανδρεάδης 5 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Κρνιτς 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκούζντα (λ, 65% υπ - 39% άριστες) / Οικονόμου 4 (3/16 επ, 1 μπλοκ, 65% υπ - 35% άριστες), Ίλιτς, Κατσανεβάκης, Δημητρούδης
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Καμίνσκι 19 (15/23 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1/3 επ), Κουκ 10 (8/17 επ, 2 μπλοκ, 55% υπ - 41% άριστες), Πρωτοψάλτης 14 (13/33 επ, 1 μπλοκ, 75% υπ - 50% άριστες), Χόι 11 (8/12 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πανταλέων 10 (7/13 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πολυχρονιάδης (λ, 69% υπ - 40% άριστες) / Σαμαντάς, Λουκάς