Κυριακή 16 Νοεμβρίου 2014

ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ο Παναθηναϊκός νίκησε και την ΑΕΚ για την 6η αγωνιστική της Α1 Γυναικών στο βόλεϊ και παραμένει η μοναδική αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα. Τα υπόλοιπα αποτελέσματα.

Η κορυφή είναι "πράσινη"! Ο Παναθηναϊκός είναι μόνος πρώτος στη βαθμολογία της Α1 Γυναικών. Επιβλήθηκε 3-0 σετ της ΑΕΚ σε μια εκπληκτική ατμόσφαιρα στο κλειστό της Κυψέλης, επιτυγχάνοντας την έκτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες.
Το μπλοκ του Παναθηναϊκού κυριάρχησε στον αγώνα με πρωταγωνίστρια του ντέρμπι την 20χρονη κεντρική Αγγελική Καββαδία.
Οι "πράσινες" κατέκτησαν με άνεση το πρώτο σετ με 25-16, δημιουργώντας προβλήματα στην υποδοχή της ΑΕΚ. Η συνέχεια ήταν διαφορετική με την ΑΕΚ να εκμεταλλεύτεται στο έπακρο τα πολλά λάθη του Παναθηναϊκού και να κερδίζει εύκολους πόντους.
Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 16-14, με δύο πόντους για πρώτη φορά, στο δεύτερο σετ και με άσο της Νικούλη έκανε το 21-18. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με σερί 3-0 (21-21). Με λάθος της Γιακουμή ο Παναθηναϊκός είχε σετ μπολ (24-23) και με κόντρα επίθεση της Χρήστου πανηγύρισε το 2-0 (25-23), παρά τις αντιδράσεις των παικτριών της ΑΕΚ πως η μπάλα δεν είχε σκάσει στο τερέν.
Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και στο τρίτο σετ. Η ΑΕΚ ξέφυγε με 18-16 με επίθεση της Ιβάνοβα, αλλά ο Παναθηναϊκός επέστρεψε δριμύτερος μετά το τάιμ άουτ για να προηγηθεί με δύο πόντους (22-20). Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 23-23, αλλά η Γκούζου πραγματοποίησε το ματς μπολ και με πλασέ η Βίλκου διαμόρφωσε το τελικό 25-23.

Τα σετ: 25-16, 25-23, 25-23
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρούσης): Γκούζου 10 (7/15 επ., 3 μπλοκ), Καββαδία 14 (9/13 επ., 5 μπλοκ), Μερτέκη 4 (4/9 επ., 40% υπ. – 30% άριστες), Βίλκου 12 (12/22 επ.), Τσίμα 10 (10/26 επ., 50% υπ. – 14% άριστες), Πατσέκο 4 (2/6 επ., 2 άσοι), Ρόγκα –λ (67% υπ. – 44% άριστες) / Χρήστου 4 (4/12 επ., 62% υπ. – 38% άριστες), Τσατσούρι
ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Νικούλη 2 (1/4 επ., 1 άσο), Κουνάδη, Ιβάνοβα 9 (7/21 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 65% υπ. – 35% άριστες), Γιακουμή 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ), Κατσαντώνη 10 (8/32 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Αργυροπούλου 5 (2/17 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 24% άριστες), Κακουράτου –λ (64% υπ. – 45% άριστες) / Λαγουδάκη 7 (5/14 επ., 2 άσοι, 45% υπ. – 09% άριστες).

Ρέθυμνο-Ηλιούπολη 3-1

Το Ρέθυμνο επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας της Ηλιούπολης. Η ομάδα της Κρήτης πήρε εύκολα το πρώτο σετ, με την Ηλιούπολη να απαντά στο β’ όταν το 8-9 έγινε 12-17 και ισοφάρισε σχετικά εύκολα, ωστόσο η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στον ΟΠΕΡ που πήρε εύκολα το τρίποντο.
Τα σετ: 25-13, 19-25, 25-17, 25-20
ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιώγας): Κλεισιάρη, Σαπαρέφσκα, Παρασκάκη, Καλογριδάκη, Ξαγοραράκη, Ζούνιτς, Χατζάκη Ε –λ / Κιλιζιράκη.
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Λυκογιάννη): Μπόκα, Μαρκοπούλου, Γιοβάνη, Αλέξις, Έντουαρντς, Πατεράκη, Αργυροπούλου –λ, Γεωργίου, Μπανίκα Σ.

Πανναξιακός-Μακεδόνες 3-0

Την 5η συνεχόμενη νίκη του πανηγύρισε ο Πανναξιακός έστω και δίχως την Αφροδίτη Λαδένη που υπέστη ρήξη χιαστών. Πριν από την έναρξη του αγώνα οι συμπαίκτριες της κράτησαν ένα πανό, εύχονταν περαστικά στη συμπαίκτρια τους.
Οι Μακεδόνες απείλησαν τον Πανναξιακό στο δεύτερο σετ.

Τα σετ: 25-14, 25-23, 25-14
ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Κόβαζιτς): Σαλούστρου 6 (1/3 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Διώτη 8 (7/24 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. – 22% άριστες), Τσέσλιαρ 2 (2/4 επ.), Τοτσίδου 9 (5/8 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 27% υπ. – 27% άριστες), Εμμανουηλίδου 6 (4/8 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τσβετάνοβα 24 (18/33 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ), Κελεσίδου –λ (67% υπ. – 50% άριστες) / Γιόβιτς, Πολίτη
ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ (Σκουλικάρης): Αλεξάκου 4 (3/12 επ., 1 άσο, 28% υπ. – 06% άριστες), Νέβιλ 11 (9/35 επ., 2 μπλοκ), Πολυνοπούλου 3 (1/8 επ., 2 μπλοκ), Δρακουλίδου 6 (0/1 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ), Σπανού 1 (0/2 επ., 1 μπλοκ), Γάτση 7 (7/23 επ., 24% υπ. – 19% άριστες), Αναγνώστου –λ (80% υπ. – 80% άριστες) / Μυρίδου –λ, Γκοβεδάρου Γιαννούλη 2 (1/3 επ., 1 άσο).