Πέμπτη 27 Νοεμβρίου 2014

ΓΚΕΝΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-4 ΚΑΙ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΙΣ 16 ΤΟΥ CEV CUP ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Θρίαμβος του Ολυμπιακού στη Γάνδη

Στη Γάνδη που μεγαλούργησε το 1987 η Εθνική ανδρών στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού σημείωσε τη σημαντικότερη ανατροπή απ΄όλες της παρουσίες της στα ευρωπαϊκά κύπελλα. Παρότι είχε ηττηθεί στο Ρέντη με 3-0 σετ από την VDK Γκεντ Νταμς κατάφερε όχι μόνο να νικήσει με το ίδιο σκορ αλλά και να πάρει την πρόκριση στο «χρυσό σετ» με 15-07!
Στη φάση των «16» του CEV Cup ο Ολυμπιακός θα έχει τη μοναδική εμπειρία να αναμετρηθεί με την πανίσχυρη τουρκική Γαλατασαράι του Μάσιμο Μπαρμπολίνι που απέκλεισε την γαλλική Λε Κανέτ με 2 νίκες.
Με όπλο το σερβίς που του απέφερε 12 άσσους εκ των οποίων οι 5 στο τάι μπρέικ ο Ολυμπιακός επικράτησε στον αγώνα και άφησε τις παίκτριες της βελγικής ομάδας να κλαίνε στο γήπεδο.
Οι παίκτριες του Ολυμπιακού μετά την ήττα στον πρώτο αγώνα μπήκαν χωρίς άγχος και με φοβερή πειθαρχία στην τακτική και ελάχιστα λάθη επέβαλαν τον ρυθμό τους, ενώ μετά το τέλος του αγώνα έστησαν τρελό πανηγύρι.
Με τις Βέσοβιτς και Μποσκάτσι να τον οδηγούν στο σκοράρισμα, αποτελεσματικό σερβίς και χαριστική βολή από το μπλοκ, ο Ολυμπιακός έδειξε τις πραγματικές του ικανότητες και πήρε μια μεγάλη και ιστορική πρόκριση στην φάση των 16 του CEV Cup γυναικών. Όλες οι παίκτριες του Γιάννη Νικολάκη έπιασαν πολύ καλή απόδοση κάνοντας την καλύτερη εμφάνιση της χρονιάς.
Καθοριστικά σημεία του παιχνιδιού ήταν το 1ο και το 3ο σετ όπου η βελγική ομάδα είχε μικρό προβάδισμα αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάνει δύο ανατροπές.
Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 6-2 και 7-5 αλλά η Γκενκ με σερί 6-0 προηγήθηκε 11-7 και αργότερα με 13-8. Όλοι πίστεψαν πως η βελγική ομάδα θα έκανε περίπατο αλλά από εκεί άρχισε η αντεπίθεση του Ολυμπιακού που αρχικά απάντησε με δικό του σερί 6-0 και από 15-11 που έχανε προηγήθηκε 17-15. Μέχρι το τέλος του σετ η διαφορά μεγάλωσε 21-17 και έκλεισε με +6 (25-19).
Η ανατροπή στο 1ο σετ γέμισε αυτοπεποίθηση τις παίκτριες της ελληνικής ομάδας που και στο 2ο σετ μπήκε το ίδιο δυνατά και με σερί 5-0 προηγήθηκε 5-2. Από τα μισά του σετ ο προπονητής της Γκενκ Τζόναθαν ντε Ενό έκανε πολλές αλλαγές για να βελτιώσει την υποδοχή της ομάδας του αλλά χωρίς αποτέλεσμα καθώς ο Ολυμπιακός επικράτησε 25-21 και έκανε το 2-0 σετ.
Στο 3ο σετ η Γκενκ ξεκίνησε με προβάδισμα 6-2 αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός δεν την άφησε να ξεφύγει. Με σερί 4-0 έφερε το ματς στα ίσια. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο μέχρι το 14-14 όπου ο Ολυμπιακός με νέο σερί από τη θέση του σερβίς εκτόξευσε τη διαφορά στο 20-14 και έφτασε στη νίκη με 3-0 σετ.
Στο «χρυσό σετ» ο Ολυμπιακός με άριστη ψυχολογία μπήκε εντυπωσιακά με προβάδισμα 3-0, ενώ με νέο σερί 4-0 ξέφυγε 9-4 κι εκεί κάπου κρίθηκε και η πρόκριση αφού το σετ έκλεισε στο 15-7.
Τα σετ: 0-3 (19-25, 21-25, 18-25)
Χρυσό σετ: 7-15

ΓΚΕΝΤ (Ντε Χενάου): Κόλιατ 13 (8/28 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Ντιβού 3 (1/3 επ, 1 μπλοκ), Βιλουγκμπί 7 (3/9 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ντε Βάλκενερ 8 (7/29 επ, 1 άσσος,  50% υπ  - 13% άριστες, Βέρχουλστ 4 (4/7 επ), Γκόμανς 9 (6/17 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 37% υπ - 13% άριστες) / Λεμέι (λ, 38% υπ - 18% άριστες), Βαν ντερ Σίχελ, Βαν Κλεμπούτε 1 (1/1 επ), Φλαμέν 2 (1/4 επ, 1 άσσος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νικολάκης): Γιώτα 11 (3/9 επ, 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 7 (6/14 επ, 1 μπλοκ), Βέσοβιτς 15 (12/21 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 53% υπ - 13% άριστες), Μπραμπόροβα 11 (8/21 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 24% υπ -12% άριστες), Χριστοδούλου 6 (1/3 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Μποσκάτσι 17 (12/28 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 47% υπ - 29% άριστες), Κοκκινάκη (λ - 38% υπ - 38% άριστες),  Βλαχάκη 1 (1/2 επ), Τέζα.