Τρίτη 19 Αυγούστου 2014

ΣΕΡΒΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 3-0 ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Ανταγωνιστική για ένα σετ
Η Εθνική ομάδα νεανίδων δεν κατάφερε να αντισταθεί στη δευτεραθλήτρια του 2012, Σερβία και ηττήθηκε με 3-0 στον αγώνα για τη δεύτερη αγωνιστική του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U19 που διεξάγεται σε Φινλανδία και Εσθονία.

Η γαλανόλευκη είχε επιθετικό πρόβλημα, ενώ δέχθηκε και 10 άσσους. Πολλά κρίθηκαν στο πρώτο σετ, όπου η Εθνική ομάδα κάλυψε διαφορές, χωρίς όμως να καταφέρει να βρεθεί μπροστά. Όλα τελείωσαν στο 20-19 και το 21-20 όταν η Ψωμά και η Βασιλαντωνάκη αντίστοιχα έχασαν την ευκαιρία ισοφάρισης, ενώ το σετ ολοκληρώθηκε με 2 άσσους από τη Σερβία.
Στο 2ο σετ, τα «νεκρά» της διαστήματα της Ελλάδας έδωσαν την ευκαιρία στην ποιοτική Σερβία να ξεφεύγει στο σκορ. Αρχικά με σερί 5-0 μετέτρεψε το 3-4 σε 8-4 με σερβίς της Λόζο και στην συνέχεια -παρότι η Εθνική μείωσε σε 8-7- με σερβίς της Βουτσίτσεβιτς έφτασε στο +8 (15-7) με σερί 7-0! Κάπου εκεί το σετ κρίθηκε για τις Σέρβες που το πήραν με 25-13.
Μία από τα ίδια και στο 3ο σετ, όπου η Σερβία κατάφερε με άνεση να χτίσει μία διαφορά ασφαλείας. Η Εθνική πλησίασε (8-7 και 13-11), αλλά και πάλι ένα ξέσπασμα της αντίπαλης ομάδας, της έδωσε αέρα 6 πόντων (17-11) που ήταν καθοριστική για την εξέλιξη του ματς. Τελικά το σετ φυσιολογικά το πήρε η Σερβία με και την νίκη με το καθαρό 3-0.

«Τελικός» με Εσθονία

Αυτή η ήττα δεν κοστίζει ουσιαστικά τίποτα στα όνειρα και τους στόχους της Εθνικής, αφού τα κρίσιμα παιχνίδια είναι αυτά που έπονται κόντρα σε Εσθονία, Βουλγαρία και Ολλανδία. Κυρίως με την οικοδέσποινα χώρα κρίνεται κομβικό για να μπορέσει η ομάδα να ελπίζει στην οχτάδα. Στο τελευταίο φιλικό της πριν το Ευρωπαϊκό η Εθνική έδειξε πως είναι ανώτερη της Εσθονίας την οποία κέρδισε με άνεση 3-0.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-13, 25-16)
ΣΕΡΒΙΑ (Μπόρισιτς): Τσίροβιτς 7 (2/2 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Λότζο 11 (7/15 επ, 4 άσσοι, 44% υπ - 25% άριστες), Άλεξιτς 11 (6/8 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Μιλένκοβιτς 7 (6/12 επ, 1 μπλοκ, 53% υπ - 29% άριστες), Βουτσίσεβιτς 7 (5/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπόσκοβιτς 13 (12/25 επ, 1 μπλοκ) / Ντίμιτς (λ, 57% υπ - 29% άριστες)
ΕΛΛΑΔΑ (Παπαδόπουλος): Βασιλαντωνάκη 11 (10/31 επ, 1 άσσος), Παπαδοπούλου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Φακοπουλίδου 6 (5/16 επ, 1 άσσος, 39% υπ - 17% άριστες), Ψωμά 5 (5/19 επ, 50% υπ - 21% άριστες), Καλαντάτζε 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Γιαννέλου 1 (1/2 επ) / Κοκκινάκη (λ, 44% υπ - 24% άριστες), Παπάζογλου 1 (1 άσσος), Δρακουλίδου, Ξανθοπούλου, Διάλλα 2 (2/5 επ)