Πέμπτη 24 Ιουλίου 2014

ΕΛΛΑΔΑ - ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ 2-3 ΣΤΟΝ 1ο ΤΕΛΙΚΟ ΤΟΥ EUROPEAN LEAGUE ΑΝΤΡΩΝ

Άφησε ανοιχτούς λογαριασμούς

Θεσσαλονίκη-αποστολή: Τίμος Αθανασόπουλος
Παρά την υπερπροσπάθεια στο κατάμεστο από κόσμο ΔΑΚ Ευόσμου, η Εθνική ανδρών λύγισε από το Μαυροβούνιο και ηττήθηκε με 3-2 στον πρώτο τελικό του Ευρωπαϊκού Λίγκ. Έτσι πάει και πάλι με την πλάτη στον τοίχο στην Μπούντβα για να πάρει την πρώτη θέση και το εισιτήριο για το Παγκόσμιο Λιγκ. Για να κατακτήσει το κύπελλο, η γαλανόλευκη θέλει καθαρή νίκη ή νίκη με 3-2. Όπως δηλαδή πήγε και στη Σλοβενία και πέτυχε τον θρίαμβο. Ο αγώνας θα διεξαχθεί το Σάββατο στις 21.00.
 Καθοριστικό ήταν το 4ο σετ, στο οποίο η Εθνική βρέθηκε πίσω με 17-21. Κατάφερε να ισοφαρίσει, αλλά ο Τσάτσιτς πήρε το όπλο του και έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ισορροπημένα το παιχνίδι πηγαίνοντας πόντο-πόντο μέχρι το 9-9. Σε εκείνο το σημείο ο Τζούριτς σε κόντρα επίθεση σημάδεψε πάνω στο λίμπερο των Μαυροβούνιων, δίνοντας την ευκαιρία στον αντίπαλο να κάνει το 9-10. Η διαφορά σταδιακά αυξήθηκε φτάνοντας στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με την Ελλάδα στο -4 (12-16). Ο ακραίος του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, Μπόζινταρ Τσουκ κέρδισε το μπλοκ άουτ κάνοντας το 14-20, με την διαφορά να μένει ως έχει για το 0-1 (18-25). Κανένα λάθος για τους Μαυροβούνιους στην επίθεση στο πρώτο σετ, στο οποίο είχαν ποσοστό 64%.

Μετά από ένα άσχημο ξεκίνημα των παιχτών του Σωτήρη Δρίκου στο δεύτερο σετ (4-6), ο Φιλίποφ πήγε στο σερβίς και με ένα σερί 3-0, η Εθνική μας πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά (7-6). Ο Τακουρίδης έστειλε την Ελλάδα στο +1 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, για να πάει η διαφορά στο +3 μετά από δύο λάθη των Μαυροβούνιων. Δύο μπλοκ άουτ του Τζούριτς έφεραν την Ελλάδα στο 12-8, για να μείνει το +4 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, μετά από πρώτο χρόνο του Φιλίποφ με τον Πελεκούδα (16-12). Οι Μαυροβούνιοι αντέδρασαν μειώνοντας σε 18-17 και αναγκάζοντας τον Δρίκο να καλέσει τάιμ άουτ.
Μία επίθεση και ένας άσσος του Τζούριτς έφεραν εκ νέου το +3 για την Ελλάδα, αλλά η απάντηση των Μαυροβουνίων ήρθε άμεσα με το σκορ να γίνεται 21-20. Ο Τζούριτς σκόραρε για το 22-20, ο Κοκκινάκης σημάδεψε το φιλέ για το 22-21, με τον Τζούριτς στην συνέχεια να κάνει το 23-21 με όμορφο πλασέ. Ο Δρίκος πέρασε τον Τζιουμάκα στο παρκέ για το σερβίς αντί του Πελεκούδα, με τον Έλληνα διαγώνιο να δυσκολεύει την αντίπαλη υποδοχή και τον Τακουρίδη να μπλοκάρει εντυπωσιακά τον Μίνιτς για το 24-21. Ο Τζιουμάκας αστόχησε στην συνέχεια για το 24-22, ωστόσο ο Τσουκ έκανε το ίδιο για να έρθει η ισοφάριση (25-22).

Σε αντίθεση με τα δύο πρώτα σετ, η Εθνική ξεκίνησε ιδανικά το τρίτο. Τα σερβίς μας άρχισαν να δυσκολεύουν την αντίπαλη υποδοχή, εξ ού και οι δύο άσσοι από τον Τζούριτς και τον Κοκκινάκη. Ο Μπόσκαν στο ξεκίνημα του σετ άλλαξε τον διαγώνιο του (Μίνιτς) με τον Τσούλαφιτς και με δικιά του επίθεση και δύο συνεχόμενους άσσους οι Μαυροβούνιοι πήραν το προβάδισμα (10-11).

Η αντεπίθεση ωστόσο δεν κράτησε πολύ καθώς οι Κοκκινάκης και Τακουρίδης με δικά τους μπλοκ έφεραν την Ελλάδα πάλι στο +2 (13-11). Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά με συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ, αλλά οι Τζούριτς, Κοκκινάκης έφεραν εκ νέου το +2 (17-15). Ο Κοκκινάκης συνέχισε να είναι εντυπωσιακός με τον δεύτερο του άσσο και τον Φιλίποφ να μοιράζει εντυπωσιακά το παιχνίδι, το σκορ έγινε 21-16 αναγκάζοντας τον Μπόσκαν να καλέσει εσπευμένα τάιμ άουτ. Με τους Κοκκινάκη και Πρωτοψάλτη να δίνουν ρεσιτάλ στην υποδοχή και τον Τζούριτς να έχει πάρει πλέον φωτιά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε το 2-1 (25-19).

Ντέρμπι από το ξεκίνημα του ήταν το τέταρτο σετ. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 10-10. Το Μαυροβούνιο προσπέρασε με άσσο και επίθεση του Μπόζινταρ Τσουκ, για να έρθει η απάντηση των διεθνών μας με τους Πρωτοψάλτη και Τζούριτς να τελειώνουν τις φάσεις (13-13). Το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ βρήκε μπροστά την ομάδα του Σλόμποταν Μπόσκαν (14-16), αλλά με λάθος σερβίς του Τσάτσιτς και άσσο του Τζούριτς ήρθε η ισοφάριση. Ο Κοκκινάκης δέχτηκε το μπλοκ για το 16-18, με τον Φιλίποφ να ξεγελάει τους Μαυροβούνιους και μείωσε σε 17-18 με έξυπνο πλασέ. Ενώ το σκορ ήταν 18-21 ο Κοκκινάκης έβγαλε ίσως την άμυνα της χρονιάς (μετά από μπλοκ στον Πρωτοψάλτη και την μπάλα να ακουμπάει το πόδι του), ο Τζούριτς μείωσε και με μπλοκ άουτ του Πρωτοψάλτη ήρθε η ισοφάριση (21-21) μέσα σε αποθέωση από 2 και πλέον χιλιάδες κόσμο. Σε εκείνο το σημείο η κλάση του αρχηγού του Μαυροβουνίου Τσάτσιτς μίλησε και με επίθεση και έναν συγκλονιστικό άσσο οδήγησε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

H απογοήτευση ήταν φανερή στα πρόσωπα των διεθνών στο τάι μπρέικ. Τίποτα δεν πήγαινε σωστά, σε αντίθεση με το Μαυροβούνιο το οποίο και επέβαλε τον ρυθμό του, τελειώνοντας το πέμπτο σετ με 6-15.

Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 5 άσσους, 50 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Μαυροβουνίου προήλθαν από 8 άσσους, 53 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (18-25, 25-22, 25-19, 23-25, 6-15)

ΕΛΛΑΔΑ (Δρίκος): Τζούριτς 38 (33/54 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (επίθεση), Κοκκινάκης 7 (3/16 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 65% υπ - 43 άριστες), Πρωτοψάλτης 10 (10/22 επ, 52% υπ - 31% άριστες), Τακουρίδης 7 (4/9 επ, 3 μπλοκ), Πελεκούδας 6 (4/7 επ, 2 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ -42% υπ - 19% άριστες), Τζιουμάκας, Κουμεντάκης, Δαλακούρας

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Μπόσκαν): Μίνιτς 9 (8/24 επ, 1 μπλοκ), Τσουκ Γκόικο 10 (7/9 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στρούγκαρ, Τσάτσιτς 12 (11/28 επ, 1 άσσος, 54% υπ - 23% άριστες), Τσουκ Μπόζινταρ 20 (16/23 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ - 43% άριστες), Γιετσμένιτσα 11 (6/9 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Λάκσεβιτς (λ - 45% υπ - 25% άριστες), Βουκασίνοβιτς (λ - 22% υπ - 11% άριστες), Ντάμποβτις 4 (μπλοκ), Μπάμπιτς, Τσούλαφιτς 8 (5/13 επ, 3 άσσοι), Ραντούνοβιτς.