Δευτέρα 7 Ιουλίου 2014

ΕΛΛΑΔΑ - ΙΣΠΑΝΙΑ 1-3 ΓΙΑ ΤΟ EUROPEAN LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Πλήρωσε τα λάθη και τον... φόβο της νίκης

Στις λεπτομέρειες ήρθε η νέα ήττα για την Εθνική γυναικών απέναντι στην Ισπανία. Η γαλανόλευκη έχασε με 3-1 στον πρώτο αγώνα της 5ης αγωνιστικής του Ευρωπαϊκού Λιγκ στο κλειστό του Ρέντη, πληρώνοντας κάποια λάθη στους κρίσιμους πόντους που την άφηναν πίσω.
Η Εθνική ομάδα έκανε ξανά αρκετά λάθη που όμως δεν φάνηκαν στο πρώτο σετ. Για άλλη μια φορά όμως είχε εξαιρετικό μπλοκ και κατά διαστήματα καλό σέρβις. Γενικά είχε καλύτερα στατιστικά από την Ισπανία, αλλά δεν έφτανε. Υπήρχε ένας... φόβος για τις διεθνείς να πάρουν τους κρίσιμους πόντους.

Με 8 πόντους από μπλοκ στο πρώτο σετ αντέδρασε στο αρχικό 4-11 και με το σέρβις της Γιώτα μείωσε σε 11-12, ενώ με ένα λάθος από την Κάρο η Εθνική ισοφάρισε στο 13-13. Η Διώτη έστειλε την Ελλάδα προηγούμενη στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και το 17-17 ακολούθησε βροχή από μπλοκ κυρίως με πρωταγωνίστρια τη Γιώτα. Το σκορ έγινε 22-17 και δεν μπορούσε να ανατραπεί.

Κάποια ελληνικά λάθη έφεραν και πάλι την ομάδα να κυνηγάει στο 2ο σετ (8-12 και 12-16). Η γαλανόλευκη μείωσε στον πόντο (19-20, 20-21, 21-22) αλλά δεν μπορούσε να κάνει το κάτι παραπάνω που θα την οδηγούσε στο 2-0.

Ίδιο ήταν σενάριο και στο τρίτο σετ. Το 11-17 και το 15-21 έγινε 20-22 με πόντο της Γιώτα. Η Ισπανία ήταν αυτή που πήρε τους κρίσιμους πόντους. Μάχη είχαμε στο 4ο σετ. Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το τέλος και με μια επίθεση της Γενιτσαρίδη η γαλανόλευκη προηγήθηκε με 22-21.  Η Κιόση έκανε το 23-22, αλλά 23-23 ήρθε ένα μπλοκ πάνω στην Γενιτσαρίδη και ένα λάθος από την Κιόση για δώσουν το σετ και το τρίποντο στην Ισπανία.

Τα σετ: 1-3 (25-19, 23-25, 22-25, 23-25)

ΕΛΛΑΔΑ(Καλμαζίδης): Χριστοδούλου 4 (1/4 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κιόση 12 (10/36 επ., 2 μπλοκ), Λαμπρούση 5 (2/8 επ., 3 μπλοκ), Διώτη 7 (6/21 επ., 1 μπλοκ, 22% υπ. – 11% άριστες), Χαντάβα 17 (14/32 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 36% υπ. – 12% άριστες), Γιώτα 10 (4/14 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ)/ Αρτακιανού –λ (68% υπ. – 45% άριστες), Παπαφωτίου 1, Γενιτσαρίδη 2 (2/9 επ., 56% υπ. – 33% άριστες), Κωνσταντινίδου 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Λαμπρινίδου 6 (4/6 επ., 1 μπλοκ, 1 άσο)

ΙΣΠΑΝΙΑ (Σαουρίν): Κοράλ, Σάντσεζ 2 (2/7 επ., 67% υπ. – 50% άριστες), Κάρο 12 (7/15 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Γκονζάλεθ 8 (7/28 επ., 1 μπλοκ, 61% υπ. – 28% άριστες), Κογιάρ 15 (12/16 επ., 3 μπλοκ), Σεγκούρα 10 (9/20 επ., 1 μπλοκ)/ Ροντρίγκεθ –λ (48% υπ. – 12% άριστες), Κόστα, Ντελγκάδο 3 (2/19 επ., 1 άσο), Πορτέρο 12 (12/40 επ., 53% υπ. – 13% άριστες)