Πέμπτη 17 Ιουλίου 2014

ΣΛΟΒΕΝΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 1-3 ΚΑΙ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΤΟΥ EUROPEAN LEAGUE ΑΝΤΡΩΝ

Ιστορική πρόκριση από τους μάγκες του Δρίκου!

Ονειρική εμφάνιση από την Εθνική ομάδα στο Μάριμπορ. Με τον Τζούριτς να πυροβολεί, μαέστρο τον Φιλίποφ και ιδανική υποδοχή από Πρωτοψάλτη, Κοκκινάκη νίκησε με 3-1 την Σλοβενία και πήρε την παρθενική της πρόκριση στον τελικό του Ευρωπαϊκού Λιγκ. Και το σημαντικότερο είναι ότι οι μάγκες του Δρίκου έχουν την ευκαιρία, παίρνοντας την πρώτη θέση να επιστρέψουν και στο Παγκόσμιο Λιγκ για πρώτη φορά μετά το 2005. Είναι η πρώτη φορά που η Εθνική ανδρών προκρίνεται σε τελικό Ευρωπαϊκής διοργάνωσης της CEV και μάλιστα με ανατροπή καθώς στον πρώτο ημιτελικό το περασμένο Σάββατο στον Εύοσμο ηττήθηκε με 3-2 σετ!

Στον διπλό τελικό θα αντιμετωπίσει ξανά το Μαυροβούνιο που πήρε την πρόκριση στο χρυσό σετ απέναντι στην ΠΓΔΜ με νίκη 3-1 σετ (όσο είχε χάσει στον πρώτο αγώνα) και πρόκριση στο χρυσό σετ με 15-10.
Ο πρώτος τελικός θα διεξαχθεί την Τετάρτη 23 Ιουλίου στην Θεσσαλονίκη κι ο επαναληπτικός στις 27 Ιουλίου στο Μαυροβούνιο.

Στον θρίαμβο έχουν όλοι μερίδιο καθώς κανείς δεν υστέρησε. Το ματς ξεκίνησε μουδιασμένα και οι Σλοβένοι εκμεταλλεύτηκαν κάποια λάθη στο σερβις των Ελλήνων για να πάρουν μια διαφορά 2 πόντων που εξανεμίστηκε μετά τον άσο του Κοκκινάκη για το 11-11. Το λάθος του Γκασπαρίνι, που δεν ήταν σε καλή κατάσταση έκανε το 12-14, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν γρήγορα για το 14-14. Μια επίθεση άουτ του Πρωτοψάλτη διαμόρφωσε το 17-15 και οι Σλοβένοι πήγαν με αυτή τη διαφορά μέχρι το 21-19. Τότε ο Πρωτοψάλτης πήρε τον πόντο για το 21-20 και στη συνέχεια ο Δρίκος έριξε στη μάχη του σερβις τον Τζιουμάκα αντί του Πελεκούδα. Ο νεαρός διαγώνιος διέλυσε την αντίπαλη υποδοχή και η Εθνική έτρεξε ένα σερί 4-0 για το 21-25.

Αυτό ήταν. Οι παίκτες της Εθνικής πήραν ψυχολογία και στο δεύτερο σετ ξεκίνησαν αρχικά με ένα σερί 4-0 και με τον Τζούριτς στο σέρβις (πήρε δύο συνεχόμενους άσσους) έκανε το 1-9. Αυτή η μεγάλη διαφορά κρατήθηκε μέχρι το 10-19. Στη συνέχεια δεν βγήκαν κάποιες προσπάθειες για την Εθνική και οι παίκτες εκνευρίστηκαν. Οι Σλοβένοι έπαιξαν το τελευταίο τους χαρτί, μείωσαν στο 18-21, αλλά μέχρι εκεί. Οι Έλληνες επανήλθαν και στο σετ τελείωσε με 2 μπλοκ του Τακουρίδη.

Στο τρίτο σετ όμως και ενώ η ελληνική ομάδα είχε τον έλεγχο, φτάνοντας το σετ στο 18-20, η υποδοχή χάλασε. Οι Κοκκινάκης και Πρωτοψάλτης σταμάτησαν να καλύπτουν τον Εφραιμίδη και ήρθαν δύο άσσοι. Ο πρώτος ήρθε από τον Κοντσίλια και έκανε το 20-20 και ο δεύτερος από τον Γιέρεμπ για 22-21 υπέρ της Σλοβενίας. Μετά το τάιμ άουτ του Δρίκου, ο Τζούριτς δέχθηκε το μπλοκ για το 23-21 και τα πράγματα ήταν δύσκολο να αλλάξουν.

Ντέρμπι είχαμε και στο τέταρτο σετ. Η Ελλάδα είχε τον έλεγχο και έψαξε την διαφορά των 3-4 πόντων, η οποία ήρθε με τον άσσο του Πρωτοψάλτη στο 15-18 και τον πόντο του Τζούριτς στο 15-19.

Ο αρχηγός όμως ήταν κουρασμένος και στη συνέχεια δέχθηκε 2 μπλοκ με το δεύτερο να φέρνει την ισοφάριση (22-22). Μετά το τάιμ άουτ του Δρίκου, όμως πήρε τον πρώτο χρόνο ο Πελεκούδας, ενώ ο Τακουρίδης σταμάτησε εντυπωσιακά τον Κοντσίλια (22-24). Οι Σλοβένοι κατέρρευσαν, έκαναν νέο λάθος και ο Τζούριτς τελείωσε το σετ και έδωσε στην ομάδα μια ιστορική νίκη.

Ξέφρενα ήταν τα πανηγύρια των διεθνών εντός αγωνιστικού χώρου μετά το τέλος του αγώνα αλλά και μέσα στα αποδυτήρια. Μια αγκαλιά όλοι τους φώναξαν δυνατά «Ελλάς» μπροστά στη σλοβένικη κάμερα και χειροκροτήθηκαν από τους γηπεδούχους.

Τα σετ: 1-3 (21-25, 18-25, 25-22, 22-25)
ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Σλαμπέ): Γκασπαρίνι 3 (3/11), Πάβλοβιτς 7 (3/5 επ., 4 μπλοκ), Κόντσιλα 9 (6/12 επ., 1 άσσοι, 2 μπλοκ), Ούρναουτ 14 (13/27 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ. – 52% άριστες), Τσέμπουλ 8 (6/16 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. – 48% άριστες) / Πλοτ –λ (59% υπ. – 56% άριστες), Σκετ 11 (8/21 επ., 3 μπλοκ), Γέρεμπ 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πόκερσνικ
ΕΛΛΑΔΑ (Δρίκος): Τζούριτς 33 (28/52 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (2 μπλοκ), Πελεκούδας 8 (8/11 επ.), Τακουρίδης 6 (3/10 επ., 3 μπλοκ), Κοκκινάκης 11 (8/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 69% υπ. – 46% άριστες), Πρωτοψάλτης 13 (10/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ. – 48% άριστες) / Εφραιμίδης –λ (41% υπ. – 26% άριστες), Τζιουμάκας 1 (1 άσσος), Δαλακούρας
Περιγραφή πόντο πόντο ΕΔΩ

Oι ημιτελικοί Ευρωπαϊκού Λιγκ 2014
10/07/2014: ΠΓΔΜ - Μαυροβούνιο 3-1 (25-23, 25-22, 21-25, 25-20)
12/07/2014: Ελλάδα - Σλοβενία 2-3 (25-19, 26-28, 22-25, 25-23, 11-15)
16/07/2014: Μαυροβούνιο - ΠΓΔΜ 3-1 (25-21, 13-25, 25-22, 25-23). Χρυσό σετ: 15-10
16/07/2014: Σλοβενία - Ελλάδα 1-3 (21-25, 18-25, 25-22, 22-25)