Δευτέρα 23 Ιουνίου 2014

ΗΤΤΑ ΟΙ ΜΠΙΛΛΗΡΗΣ / ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΑΚΗΣ ΑΠΟ ΛΕΥΚΟΡΩΣΟΥΣ ΣΤΟ CONTINENTAL CUP

Ήττα για Ρουμελιωτάκη-Μπιλλήρη, και οι ελπίδες στους Κότσι-Ζούπα

Δεν τα κατάφεραν οι Μπιλλήρης / Ρουμελιωτάκης εναντίον των Λευκορώσων Ντζιάντου / Καβαλένκα από τους οποίους ηττήθηκαν με 2-0 στο Continental Cup στο «Καράβι».
Τα σετ 21-17, 21-18.

Στο πρώτο σετ οι ομάδες πήγαιναν πολύ κοντά ως το 5-5, όταν η Ελλάδα προηγήθηκε 8-10 με τον Μπιλλήρη. Στη συνέχεια πέρασε μπροστά η Λευκορωσία που πίεσε πολύ στο σέρβις κι έγινε το 14-11, ενώ το 14-12 έγινε μετά από θεαματικό μπλοκ του Ρουμελιωτάκη. Τα παιδιά συνέχισαν τις προσπάθειες κι έφτασαν στο 16-14, αλλά έκαναν λάθη και ο Καβαλένκα έκανε το 1-0 με 21-17.
Στο δεύτερο σετ η Ελλάδα έμεινε οριακά πίσω στο σκορ (6-5, 11-10) ισοφάρισε με το Μπιλλήρη στο 13-13 αλλά η Λευκορωσία πέρασε ξανά μπροστά. Η Ελλάδα είχε πρόβλημα στην υποδοχή στη συνέχεια και οι Λευκορώσοι έκαναν το +3 στο 17-14. Με άσο του Ρουμελιωτάκη το σκορ πήγε στο 18-16 και ο Μπιλλήρης έκανε το 19-17. Η ελληνική ομάδα προσπάθησε να μειώσει αλλά μετά τον τελευταίο πόντο του Ρουμελιωτάκη στο 20-18, ακολούθησε μπλοκ άουτ κι έγινε το 21-18 και το 2-0 υπέρ της Λευκορωσίας.
  Στη συνέχεια θα αγωνίζονταν οι Κοτσιλιάνος / Ζουπάνι εναντίον των Ντεντκόφ / Σινιαγιέφσκι και η νίκη ήταν απαραίτητη.