Τρίτη 24 Ιουνίου 2014

ΕΛΛΑΔΑ - ΑΖΕΡΜΠΑΙΤΖΑΝ 3-1 ΓΙΑ ΤΟ EUROPEAN LEAGUE ΑΝΤΡΩΝ

Με Τζιουμάκα διαγώνιο η Εθνική 3-1 το Αζερμπαϊτζάν

Συνέχεια στο πρώτο παιχνίδι, στο οποίο κέρδισε το Αζερμπαϊτζάν με 3-2, έδωσε η Εθνική Ελλάδος που αυτή την φορά νίκησε 3-1. Η ομάδα του Σωτήρη Δρίκου, ήταν καλύτερη σε όλα τα σημεία και πήρε εύκολα όλα τα σετ εκτός από το δεύτερο που έχασε στις λεπτομέρειες και ενώ ήταν σταθερά μπροστά.  Η ελληνική ομάδα είχε βασικό διαγώνιο τον Γιώργο Τζιουμάκα, πίεσε στο σερβίς και μετά το 2ο σετ ήταν καλύτερη σε όλους τους τομείς.

Παρόλο που η Εθνική ομάδα έκανε κάποια αβίαστα λάθη, πήρε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο Ευρωπαϊκό Λιγκ και συνεχίζει να διεκδικεί μία θέση στους ημιτελικούς. Μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης ο Γιώργος Τζιουμάκας, ο οποίος έπαιξε ως βασικός αφού ο Δημήτρης Τζούριτς είχε γαστρεντερίτιδα. Ο νεαρός διαγώνιος πέτυχε 22 πόντους με 7 μπλοκ. Ο άλλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ανέστης Δαλακούρας ο οποίος αντικατέστησε τον Θανάση Πρωτοψάλτη και έδωσε ρυθμό σε όλο το παιχνίδι.
Η Εθνική στο πρώτο σετ ήταν εξαιρετική δεν άφησε κανένα περιθώριο, ενώ κράτησε αυτόν τον ρυθμό μέχρι το 16-12 του δευτέρου σετ. Εκεί άρχισαν τα λάθη και ο εκνευρισμός και το σκορ έγινε 19-19. Παρόλο που οι Έλληνες προηγήθηκαν 21-19 οι Αζέροι πήραν το σετ.
Σε εκείνο το σημείο ήρθε και η είσοδος του Δαλακούρα που πέτυχε 16 πόντους και έκανε τη διαφορά. Η Εθνική ξεφύγε με 21-16 και προηγήθηκε με 2-1, ενώ στο τέταρτο σετ Δαλακούρας και Τζιουμάκας συνέχισαν δυναμικά και κέρδισαν το παιχνίδι.
Τα σετ: 3-1 (25-17, 23-25, 25-20, 25-16)
ΕΛΛΑΔΑ (Δρίκος): Τζιουμάκας 22 (13/27 επ., 2 άσσοι, 7 μπλοκ), Πελεκούδας 7 (7/9 επ.), Τακουρίδης 8 (4/8 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κοκκινάκης 7 (6/15 επ., 1 άσσος, 48% υπ. – 24% άριστες), Πρωτοψάλτης 10 (8/15 επ., 2 άσσοι, 89% υπ. – 56% άριστες), Αγγελόπουλος 2 (2 μπλοκ)/ Ζήσης (λ) (59% υπ. – 18% άριστες) / Δαλακούρας 16 (10/18 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 40% υπ. – 30% άριστες)
ΑΖΕΡΜΠΑΪΤΖΑΝ(Ταμπάρες): Μπαϊράμοφ 22 (16/34 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 37% υπ. – 21% άριστες), Κοβαλένκο 6 (6/17 επ.), Σαμάντοφ 8 (6/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ομπόντνικοφ 9 (7/13 επ., 2 μπλοκ), Γιαλάλοφ 2 (2/13 επ., 34% υπ. – 17% άριστες), Τσερβιακόφ 3 / Αμπντουλάγιεφ (λ )(50% υπ. – 38% άριστες), Αλαχβερντίγιεφ (λ )(35% υπ. – 06% άριστες), Χασανλί, Κουτούκοφ 2 (2/5 επ.), Αλίγιεφ.

1. ΕΛΛΑΔΑ (15-10) 12
2. ΡΟΥΜΑΝΙΑ (13-11) 11
3. ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (10-07) 08
4. ΠΟΛΩΝΙΑ (07-10) 04
5. ΑΖΕΡΜΠΑΙΤΖΑΝ (05-12) 01