Δευτέρα 16 Ιουνίου 2014

ΕΛΛΑΔΑ - ΓΕΡΜΑΝΙΑ 3-1 ΓΙΑ ΤΟ EUROPEAN LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Νίκη της Εθνικής γυναικών 3-1 επί της Γερμανίας με ιστορική σημασία!

Η Εθνική γυναικών πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση της χρονιάς στον πρώτο αγώνα της 2ης εβδομάδας του Ευρωπαϊκού Λιγκ με αντίπαλο τη Γερμανία.

Στο γυμναστήριο της Νεάπολης Λάρισας παρουσία περίπου 600 φίλων του βόλεϊ η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη νίκησε με 3-1 σετ. Είναι η πρώτη νίκη της Εθνικής γυναικών επί της Γερμανίας σε επίπεδο βόλεϊ γυναικών τα τελευταία 20 χρόνια, δηλαδή, μετά την ενοποίηση της Ανατολικής και της Δυτικής Γερμανίας.
Η αλήθεια είναι πως από την ομάδα της Γερμανίας απουσιάζουν πολλά μεγάλα αστέρια αλλά και η ελληνική ομάδα παίζει με ανανεωμένο ρόστερ.
Μεγάλη εμφάνιση έκανε η Αλίκη Κωνσταντινίδου (που εφέτος έκλεισε στον Ολυμπιακό) σημειώνοντας 16 πόντους εκ των οποίων οι 4 ήτταν άσσοι, οι 6 από μπλοκ και 6 από επιθέσεις (6/13).
Στο πρώτο σετ τα κορίτσια του Γιάννη Καλμαζίδη ξεπέρασαν γρήγορα το αρχικό προβάδισμα της Γερμανίας (4-7) και με τα σερβίς της Χαντάβα προσπεράσαν 11-8, και διατήρησαν ένα προβάδισμα 3-5 πόντων ως το τέλος.
Η εικόνα του δεύτερου σετ ήταν ακόμη ανώτερη, καθώς ο ρυθμός ανέβηκε και τα κορίτσια πίεσαν μπλοκ και άμυνα, ενώ χάλασαν και την υποδοχή των Γερμανίδων.
Στο τρίτο σετ οι αλλαγές που έκανε ο Φέλιξ Κοσλόφσκι σε συνδυασμό με την κούραση της ελληνικής ομάδας, άλλαξε την εικόνα του αγώνα με την Γερμανία να προηγείται 7-11 και 9-14. Ωστόσο, η Χαντάβα ξανά με τα σερβίς της ανέτρεψε τα δεδομένα με την Εθνική να προσπερνά 21-20 και να έχει ματς μπολ, το οποίο όμως πέρασε ανεκμετάλλευτο για να χαθεί το σετ με 24-26.
Στο τέταρτο σετ η Γερμανία είχε από νωρίς μια διαφορά (3-6) την οποία κράτησε ως το 17-20. Από το 17-20 κι έπειτα η Εθνική πήρε την αλλαγή, η Κωνσταντινίδου πήγε στο σερβίς και το σετ τελείωσε με 25-20.
Τα σετ: 3-1 (25-20, 25-18, 24-26, 25-20)
*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 6 άσσους, 33 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και της Γερμανίας προήλθαν από 5 άσσους, 34 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων

ΕΛΛΑΔΑ (Καλμαζίδης): Κιόση 22 (17/37 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Λαμπρούση 8 (5/15 επ, 3 μπλοκ), Διώτη 3 (3/23 επ, 53% υπ - 35% άριστες), Χαντάβα 9 (6/24 επ, 3 άσσοι, 57% υπ - 26% άριστες), Χριστοδούλου 5 (3/5 επ, 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 16 (6/3 επ, 4 άσσοι, 6 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 63% υπ - 25% άριστες), Βεργίδου, Παπαφωτίου, Γενιτσαρίδη, Στράντζαλη 6 (5/11 επ, 1 μπλοκ, 25% υπ - 25% άριστες)

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Γκουιντέτι): Λίπμαν 3 (2/16 επ, 1 μπλοκ), Γκέρτιες 10 (8/28 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 54% υπ - 35% άριστες), Κάουφελντ 2 (1/7 επ, 1 άσσσος), Μούλερς 4 (3/4 επ, 1 μπλοκ), Σίλγκε 11 (8/14 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Βάινχερμαϊερ 16 (13/28 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ - 33% άριστες) / Ντουρ (λ, 52% υπ - 39% άριστες), Αούλενμπροκ 8 (7/19 επ, 1 μπλοκ), Ιμούντου, Πολ, Μπράντ 5 (3/8 επ, 2 μπλοκ)