Δευτέρα 2 Ιουνίου 2014

ΕΛΛΑΔΑ - ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ 2-3 ΚΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Αντίο με ήττα οι γυναίκες
Στην τελευταία θέση του ομίλου ολοκλήρωσε τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος η Εθνική Γυναικών. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη ηττήθηκε με 3-2 από την Πορτογαλία την τελευταία μέρα του 2ου τουρνουά, και παρότι επιχείρησε την ανατροπή (βρέθηκε πίσω με 2-0), δεν κατάφερε να πάρει την νίκη.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά και βρίσκονταν κοντά στο σκορ καθ' όλη τη διάρκεια του σετ, με τις κοπέλες του Γιάννη Καλμαζίδη να μη μπορούν να κρατήσουν το μόνο σημαντικό προβάδισμα που δημιούργησαν (15-11). Οι Πορτογάλες επέστρεψαν, και όντας κοντά στο σκορ, εκμεταλεύτηκαν την ευκαιρία που τους παρουσιάστηκε, κάνοντας το 24-26 και το 1-0.
Στο δεύτερο σετ η εικόνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα, με την Εθνική μας να βρίσκεται μπροστά στο μεγαλύτερο μέρος του σετ, έστω και με βραχεία κεφαλή. Ωστόσο ένα ξέσπασμα των Ιβήρων, γύρισε το ματς, άνοιξε τη διαφορά υπέρ τους και τους χάρισε την επικράτηση και σε αυτό το σετ.
Η εθνική μας αντέδρασε και με βελτιωμένη απόδοση στο τρίτο σετ μείωσε σε 2-1, όντας καλύτερη καθ' όλη τη διάρκεια του, ενώ και στο 4ο με ένα ξέσπασμα μετά το 2ο τεχνικό τάιμ άουτ, γύρισε το ματς, άνοιξε την ψαλίδα και ισοφάρισε, οδηγώντας την αναμέτρηση στο τάι μπρέικ.
Εκεί όμως το ξεκίνημα των Ελληνίδων δεν ήταν ανάλογο του μομέντουμ της αναμέτρησης (2-6, 4-12). Παρόλα αυτά κάλυψαν και αυτή τη διαφορά των 8 πόντων, όχι όμως ολοκληρωτικά, καθώς η Πορτογαλία εκμεταλεύτηκε το ένα και μοναδικό ματς μπολ της, επικρατώντας με το αγχωτικό (βάσει της διαφοράς που είχε δημιουργηθεί) 13-15.
Τα σετ: 2-3 (24-26, 21-25, 25-22, 25-21, 13-15)
EΛΛΑΔΑ (Καλμαζίδης): Κιόση 9 (8/23 επ, 1 άσσος, Χαντάβα 4 (3/11 επ, 1 μπλοκ, 38% υπ - 23% άριστες), Γιώτα 17 (11/22 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 2 (1/3 επ, 1 μπλοκ), κωνσταντινίδου 3 (2/7 επ, 1 μπλοκ), Στράντζαλη 16 (14/40 επ, 2 μπλοκ, 42% υπ - 30% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 47% υπ - 32% άριστες), Νομικού 11 (8/12 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαφωτίου 1 (1 άσσος), Λαμπρούση 7 (3/6 επ, 4 μπλοκ), Διώτη 14 (10/27 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 47% υπ - 47% άριστες)

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Σόουζα): Γκόμες 18 (14/38 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σόουζα 15 (12/31 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 58% υπ - 32% άριστες), Σάντος 13 (7/14 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Ροντρίγκες 8 (3/11 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Χουρστ 14 (11/36 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ - 21% άριστες), Ισιντόρο 13 (12/28 επ, 1 μπλοκ) / Ρεσέντε (λ, 60% υπ - 45% άριστες), Μόουρα, Λουρέιρο, Νέτο 1 (1 άσσος)