Τετάρτη 18 Ιουνίου 2014

ΕΛΛΑΔΑ - ΠΟΛΩΝΙΑ 1-3 ΓΙΑ ΤΟ EUROPEAN LEAGUE ΑΝΤΡΩΝ

Πήραν τη ρεβάνς οι Πολωνοί

Με κορυφαίο και μπροστάρη τον εξαιρετικό Καζίνσκι, οι Πολωνοί μας «πλήρωσαν» με το ίδιο νόμισμα, και έφυγαν με τη νίκη από το κλειστό της Νεάπολης με 1-3 (20-25, 25-21, 17-25, 21-25).

Στο πρώτο σετ, οι Πολωνοί έκαναν ένα σχεδόν αψεγάδιαστο παιχνίδι και με μπροστάρη τον εκπληκτικό Καζίνσκι, ήταν πολύ αποτελεσματικοί επιθετικά και κατάφεραν να «χτίσουν» μια μεγάλη διαφορά, που δεν ήταν δυνατό να καλυφθεί.
Στο δεύτερο σετ, οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι τα μέσα του, οπότε και κάποια λάθη της εθνικής μας έδωσε ένα +3 στους Πολωνούς. Εκεί όμως ο Τζούριτς με το σερβίς του, κατάφερε να επαναφέρει την Ελλάδα στη διεκδίκηση του σετ, ενώ κάποια λάθη των Πολωνών, μας έδωσαν διαφορά σε κρίσιμο σημείο, για να φτάσουμε τελικά στην ισοφάριση με 25-21.
Στο τρίτο, η εικόνα ήταν παρόμοια, ωστόσο τα λάθη της εθνικής μας, που άνοιξαν τη διαφορά στα μέσα του σετ, δεν ανατράπηκαν ποτέ, με αποτέλεσμα η διαφορά να μην καλυφθεί, κι η επικράτηση να έρθει εύκολα με 17-25.
Στο τέταρτο και καθοριστικότερο σετ, η Πολωνία πήρε εξ αρχής προβάδισμα, και το διατήρησε για πάρα πολλή ώρα, έχοντας όμως κατά βάση, βραχεία κεφαλή. Η Εθνική μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ ισοφάρισε, και πέρασε μάλιστα και μπροστά. Τότε όμως η αντίδραση των Πολωνών ήταν καίρια, καθώς με ένα σερί 3-0 (το 18-17 έγινε 18-20), ανέτρεψε αμέσως τη δύσκολη θέση στην οποία βρέθηκε. Τελικά, κάποια λάθη από Τζούριτς και Τζιουμάκα, χάρισαν το σετ και το «τρίποντο» στους Πολωνούς (21-25).
Τα σετ: 3-1 (20-25, 25-21, 17-25, 21-25)
EΛΛΑΔΑ (Δρίκος): Τζούριτς 21 (18/46 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1/2 επ.), Κοκκινάκης 10 (8/18 επ., 2 μπλοκ, 61% υπ. – 42% άριστες), Πρωτοψάλτης 9 (8/15 επ., 1 άσο, 57% υπ. – 21% άριστες), Τακουρίδης 6 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος, Στεφάνου –λ (36% υπ. – 27% άριστες) / Δαλακούρας 2 (1/1 επ., 1 άσο, 17% υπ. – 17% άριστες), Αγγελόπουλος, Τζιουμάκας 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ)
ΠΟΛΩΝΙΑ (Κόβαλ): Κατσίνσκι 18 (18/36 επ., 1 άσο), Βάτσνικ 11 (11/18 επ., 17% υπ. – 11% άριστες), Στόλτς 13 (10/22 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 32% άριστες), Μπιένιεκ 9 (6/8 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κεντζέρσκι, Ντρίτζα 6 (3/5 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Ζούπεκ –λ (61% υπ. – 39% άριστες) / Μούζαι 8 (8/14 επ.), Φίλιπ, 1, Χάιν.